قاب خیابانهای رشت به ادبیات صنایع دستی رنگین شده است

منبع: همگردی

1

1401/12/2

16:41


ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، قاب خیابانهای رشت به ادبیات صنایع دستی رنگین شده است.

رنگ و اصالت نشان صنایع دستی گیلان است و بیش از 27 هزار هنرمند صنایع دستی در42 رشته مختلف تولید محصولات هنرهای سنتی گیلان مشغول به فعالیت هستند و هفت شهر و روستای استان نیز با برندهای ملی و جهانی به عنوان شهر و روستاهای صنایع دستی معرفی شده اند و اینک رشت با هفت رشته بسیار فعال شامل خراطی، رشتی دوزی، معرق، منبت، البسه محلی، چرم و سفال نامزد دریافت عنوان شهر جهانی صنایع دستی شده و قرار است ارزیابان یونسکو اوایل اسفند بدین منظور وارد گیلان شوند.

مسئولان موظفند هر چه سریع تر موانع را مرتفع کنند

سیزدهم دی خبر نامزد شدن رشت برای دریافت عنوان شهر جهانی صنایع دستی منتشر شد و استاندار گیلان بدین منظور نخستین جلسه را در این خصوص تشکیل داد و تاکید کرد: نگاه و برنامه راهبردی دولت فعالسازی صنایع دستی در بحث اشتغال است لذا برای ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی هیچ بن بستی وجود ندارد و همه مسئولان باید هر چه سریع تر موانع احتمالی سد راه این اقدام را مرتفع کنند.

اسدالله عباسی در نشست بررسی راهکارهای تسریع ثبت رشت بعنوان شهر جهانی صنایع دستی افزود: صنایع دستی از مزیت ها و ظرفیت های گیلان است و مدیران دستگاه ها باید فرصت پیش آمده را قدر بدانند و تا حضور ارزیابان یونسکو مشکلات را رفع کنند و اگر در این راه به مانعی برخورد کردند، شخصا پای کار هستم.

وی پیرامون اینکه قاب خیابانهای رشت به ادبیات صنایع دستی رنگین شده است، هشدار داد: هیچ بن بستی در دولت سیزدهم وجود ندارد، موانع را برای ثبت یاد شده مرتفع کنید، محکم بایستید و به این اقدام اصرار داشته باشید از شما حمایت می کنم.

عباسی با بیان اینکه ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی باید شاخص عملکرد ارزیابی شهرداران استان باشد، هشدار داد: زمان برای فراهم سازی شرایط ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی محدود است؛ مسئولان پای کار باشند و فرصت پیش آمده را قدر بدانند تا با همکاری و هماهنگی و تلاش شبانه روزی افتخار جهانی دیگری برای استان ثبت شود.

هیچ گونه کوتاهی قابل قبول نیست

در دومین نشست هماهنگی ثبت جهانی رشت، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان تاکید کرد: با توجه به فرصت پیش آمده برای ثبت جهانی شدن صنایع دستی رشت و فرصت اندک تمامی مدیران دستگاه های اجرای باید نسبت به رفع موانع و مشکلات موجود اقدام کنند و هیچ گونه کوتاهی قابل قبول نیست.

محمد اسحاقی افزود: صنایع دستی از مزیت ها و ظرفیت های بالقوه استان گیلان است و مدیران دستگاه ها می بایست فرصت پیش آمده را مغتنم شمرده و تا حضور ارزیابان یونسکو در هفته اول اسفند امسال بمنظور ارزیابی وضعیت رشت برای ثبت جهانی صنایع دستی به رشت می آیند، مشکلات را رفع کنند و اگر در این راه به مانعی برخورد کردند، شخصا وارد عمل میشوم.

اسحاقی با بیان اینکه ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی باید اولویت شهرداران باشد، هشدار داد: زمان برای فراهم سازی شرایط ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی محدود است؛ مسئولان پای کار باشند و فرصت پیش آمده را از دست ندهند تا با همکاری و هماهنگی و تلاش شبانه روزی افتخار جهانی دیگری برای استان ثبت شود.

او در ادامه اضافه کرد: با توجه به اهمیت تاریخی و فرهنگی رشت پیشنهاد داد میدان گیل عنوان بهترین گزینه است که در صورت ثبت جهانی شدن شهر رشت از آن استفاده شود و انتخاب نام مناسب در کمترین زمان ممکن که نشانگر و معرف هویت و نماد صنایع دستی شهر رشت در سطح جهانی باشد.

رشت مهیای میزبانی از ارزیابان یونسکو شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: ارزیابان یونسکو تا چند روز دیگر برای بررسی وضعیت شهر رشت به جهت ثبت بعنوان شهر جهانی صنایع دستی وارد گیلان می شوند و با تعامل مسئولان شهر مراحل پایانی را برای آمادگی از میزبانی می گذراند.

ولی جهانی با بیان اینکه مراسم میزبانی از ارزیابان یونسکو در موزه میراث روستایی گیلان انجام می شود، تصریح کرد: نامگذاری برخی از خیابان ها و میادین به نشان صنایع دستی مورد تایید شورای شهر قرار گرفت و این اقدام انجام شده است.

وی اظهار کرد: میدان گیل بعنوان میدان صنایع دستی و محله پیرسرا بعنوان گذر صنایع دستی نامگذاری شد. ساختمان استانداری سابق به مرکز صنایع دستی تبدیل و هنرمندان در آن مستقر شده اند، حوالی عمارت کلاه فرنگی که پیشتر به موزه رشتی دوزی تجهیز شده، از روز پنجشنبه محل برگزاری نمایشگاه صنایع دستی می شود.

وی با بیان اینکه بازارچه دائمی صنایع دستی بهاران رشت بار دیگر احیا شده، گفت: با توجه به اهمیت بالای موضوع یاد شده و رقابت استان های دیگر در این خصوص لازم بود همه دستگاه های اجرایی استان شامل استانداری، فرمانداری، شهرداری و شورای شهر پای کار باشند تا این اتفاق مهم و مبارک هر چه سریع تر محقق شود که خوشبختانه کارها در حال انجام است.

رشت از دی 936 هجری شمسی که به عنوان مرکز استان گیلان انتخاب شد، فراز و فرود بسیاری را در طول این سده ها از سر گذرانده است؛ به گواه تاریخ رشت، مبنای اولین های بسیاری چون اولین کتابخانه ملی ایران، اولین راه آهن کشور، اولین تئاتر، اولین شعبه بانکی ایران یا بانک سپه و نخستین داروخانه شبانه روزی در ایران شد تا سال 1394 که به عنوان نخستین شهر خلاق خوراک ایران به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوست و اینک در سال 1401 نامزد دریافت عنوان شهر جهانی صنایع دستی شد و قرار است ارزیابان یونسکو اوایل اسفند برای بررسی وضعیت رشت به منظور ثبت عنوان شهر جهانی صنایع دستی وارد گیلان شوند.

بیش از 27 هزار هنرمند صنایع دستی در 42 رشته مختلف تولید محصولات هنرهای سنتی گیلان مشغول به فعالیت هستند و هفت شهر و روستای استان نیز با برندهای ملی و جهانی به عنوان شهر و روستاهای صنایع دستی معرفی شده اند.

صنعت دست بواسطه جاری شدن ذوق و هنر در تولید یادمان هایی از گذشته حامیان خویش را بی ارمغان رها نمی کند بلکه اصالت و قدمتی برآمده از صفای روستایی پاداشی است که در برابر این حمایت، نصیب خریداران تولیدات صنایع دستی می شود.

بنا به سیاست ها و اولویت های تعیین شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، پس از ثبت جهانی قاسم آباد رودسر با محوریت چادر شب بافی، برندسازی در سطح ملی با هدف رونق صنایع دستی در منطقه بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گرفت و پس از معرفی فشتکه خمام با عنوان روستای ملی حصیر بافی، شهر رشت نیز بعنوان شهر ملی رشتی دوزی و چهار روستای گیلان روستای ملی اعلام شد.

رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی های سنتی ایران و از صنایع دستی گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید؛ در این کار زمینه پارچه به وسیله نخ های ابریشمین رنگین بگونه ای بسیار زیبا و چشم نواز تزئین می شود.

پانزدهم دی 99 طی مراسمی در کاخ موزه نیاوران شهر رشت به عنوان شهر ملی هنرهای سنتی ایران با محوریت رشتی دوزی، روستای ارده شهرستان رضوانشهر با محوریت شال بافی، روستای جیرده شهرستان شفت با محوریت سفالگری سنتی، روستای عنبران محله شهرستان آستارا با محوریت گلیم بافی و روستای شالما شهرستان ماسال با محوریت چوب تراشی موفق به دریافت گواهینامه ملی شدند.

قاب خیابانهای رشت به ادبیات صنایع دستی رنگین شده است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو