تنگ داستان یکی از دیدنی های استان سمنان است

منبع: همگردی

1

1401/12/2

16:41


جاذبه ها/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده و گزارشهای منتشر گشته، تنگ داستان یکی از دیدنی های استان سمنان است.

تنگ داستان در موقعیت جغرافیایی N362845 E543310 در استان سمنان واقع است. آبشار زیبایی در میان تنگ با ارتفاع 12 متر در بین دو سنگ عظیم الجثه جاری است. فضای شگفت انگیز تنگ، فرم صخره ها و توپوگرافی منطقه بر زیبایی آن افزوده و مکان مناسبی برای صخره نوردی است. طول تنگ در حدود 2 کیلومتر و عرض تقریبی آن 5 متر هست. در مسیر رودخانه آبشارهای دیگری نیز با ارتفاع 5 تا 10 متر دیده می شوند. تنگ داستان دارای 3 آبشار است؛ آبشار اول در ابتدای تنگ و در معرض دید همگان قرار دارد و 2 آبشار دیگر در بالادست و در چشم انداز زیبای تنگ رستم جای گرفته اند.

فضای تنگ مملو از ذرات ریز آب است که در اثر ریزش جریان آب روی سنگها ایجاد می گردد. ریزش آب آبشار با گذشت قرنها موجب شسته شدن سنگهای آهکی کوه و ایجاد کانالی چند ده متری تا محل فعلی آبشار شده است. قسمتهای فوقانی تنگ محل زیست کبوترهای چاهی بوده که پرواز آنها در میان صخره ها تماشایی است.

در تنگ داستان 2 کوه بلند بچشم میخورد که به نامهای کوخ تنگ داستان و دیگری به نام تنگ اسمال (Esmal) شناخته می شوند. بر فراز کوه تنگ داستان، بقایای قلعه ای قدیمی به نام کافر قلعه بچشم میخورد. دلیل نامگذاری این تنگ داستانها و روایات مختلفی بوده که درباره آن نقل شده است. سرچشمه رودخانه جاری در تنگ داستان چشمه هایی هستند که در بالای تنگ قرار گرفته و از دل کوه می جوشند. وجود یخچال های طبیعی که بیشتر فصول سال انباشتی از برف در میان آنهاست، از دیگر جاذبه های این منطقه بشمار می روند. وجود انواع گونه های گیاهی، درختان و درختچه های اورس و زرشک در بیرون محوطه تنگ، چشم انداز جالبی را برای بازدید کنندگان بوجود آورده است.

تنگ داستان یکی از دیدنی های استان سمنان است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو