نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با روشهای خانگی

منبع: پارس ناز

1

1401/12/2

17:00


نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با روشهای خانگی

ماشین های ظرفشویی یکی از لوازم برقی آشپزخانه هستند که کمک زیادی به صاحب خانه ها کرده و باعث صرفه جویی در وقت و انرژی آنها شده اند. این روزها دیگر کار شستشوی ظرف های کثیف انباشته شده و حتی شستشوی میوه ها و سبزیجات را می توان با خیال راحت به دستگاه ظرفشویی سپرد. 

 

اما ماشین ظرفشویی هم مثل هر لوازم خانگی برقی دیگری نیاز به نگهداری صحیح و همچنین رسیدگی کافی دارد. در صورت عدم رسیدگی، این وسیله کارآمد می تواند دچار مشکل شده و در کار شما اختلال ایجاد کند. 

 

یکی از اقداماتی که برای رسیدگی به ماشین ظرفشویی باید انجام داد، جرم گیری است. برای جرم گیری این دستگاه می توانید از خدمات یک تعمیرکار حرفه ای بهره بگیرید، اما اگر به هر دلیلی امکان استفاده از این خدمات را نداشتید می توانید با استفاده از روش های خانگی اقدام به این کار کنید.

 

در ادامه این مقاله قصد داریم درباره جرم گیری ماشین ظرفشویی با روش های خانگی صحبت کنیم. اگر شما هم دارنده یکی از این ماشین های کاربردی هستید، حتما تا پایان این نوشته با ما همراه باشید. همچنین برای دریافت خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی آاگ می توانید از طریق نمایندگی تعمیرات این برند اقدام کنید. 

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با روشهای خانگی

چرا باید ماشین ظرفشویی را جرم گیری کرد؟

 

تمامی مسیرهای تخلیه و آب پاش های ماشین ظرفشویی بعد از مدتی جرم و رسوبات را به خود می گیرند. این رسوبات در کیفیت عملکرد دستگاه تاثیر منفی می گذارند و دوام و طول عمر آن را کم می کنند. برای پیشگیری از آسیب دیدن ماشین ظرفشویی باید برای جرم گیری آن اقدام کنید. 

 

شما باید در فواصل معین این کار را انجام دهید. مثلا پس از هر 30 یا 40 بار استفاده یا هر سه ماه یکبار، زمان مناسبی است که ماشین را جرم گیری کنید. در ادامه سعی می کنیم روش های جرم گیری و نحوه انجام این کار را بررسی کنیم. 

 

جرم گیری با سرکه و جوش شیرین 

 

احتمالا بارها درباره این دو ماده مفید و معجزه گر خانگی شنیده اید. از این دو ماده به منظورهای گوناگون در کارهای خانگی و نظافتی استفاده می شود. سرکه و جوش شیرین از جمله بهترین جرم گیر ها هستند. 

 

اما اگر این دو ماده مفید را ترکیب کنید می توانید شاهد قدرت فوق العاده آن در پاک کنندگی باشید. این ترکیب می تواند تمامی چربی ها و رسوبات و جرم هایی را که به قسمت های مختلف ظرفشویی چسبیده اند جدا کند و بشوید. از خواص دیگر این ترکیب این است که می تواند بوی نامطبوع ظرفشویی را نیز از بین ببرد. 

 

 جرم گیری با قرص جرم گیر 

 

 یک راه دیگر برای جرم گیری ماشین ظرفشویی استفاده از قرص های جرم گیر است. شیوه استفاده از این قرص ها خیلی آسان و سریع است. به همین دلیل خیلی بین خانه داران محبوب هستند. به خصوص اگر آب محل سکونت شما زیاد رسوب می کند استفاده از این قرص ها می تواند بسیار کمک کننده باشد. 

 

این قرص ها جرم ها و رسوبات و باقی مانده مواد غذایی داخل دستگاه را به خوبی می شویند و می زدایند. همچنین بوی بد را نیز برطرف می کنند. استفاده از این قرص ها می تواند باعث حفظ سلامت ماشین ظرفشویی شما و افزایش طول عمر آن شود. 

 

نحوه استفاده از قرص جرم گیر

 

همانطور که اشاره کردیم استفاده از این قرص ها بسیار ساده و راحت است. در این قسمت شیوه استفاده از این قرص ها را مرور می کنیم:

 

ابتدا دستگاه را خالی کنید.

هیچ ماده شوینده ای داخل ماشین ظرفشویی نریزید.

قرص جرم گیر را کف ماشین ظرفشویی قرار دهید.

دکمه اتو را فشار دهید تا ماشین ظرفشویی پروسه شستشو را اجرا کند.

بعد از یک دور شستشو، دستگاه شما به طور کامل جرم گیری شده است. 

 

قرص جرم گیر معمولا از پودر یا ژل جرم گیر کیفیت بهتری دارد. قرص‌ ها مواد شوینده ای را آزاد می‌کنند که باعث ایجاد کف زیاد می ‌شود و عمل شستشو را با کیفیت بالاتری انجام می ‌دهند. قیمت قرص ‌های جرم گیر معمولا از ژل ها و پودرها بالاتر است. دقت کنید که قرص شستشو با قرص جرمگیر تفاوت دارد.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با روشهای خانگی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

بعد از صحبت درباره اهمیت جرم گیری ظرفشویی و اشاره به موادی که می توانید برای این کار از آنها استفاده کنید نوبت آن است که برویم سراغ نحوه انجام کار. در این قسمت سعی می کنیم پله به پله با مراحل جرم گیری ماشین ظرفشویی آشنا شویم. 

 

1- خاموش کردن دستگاه

پیش از هر اقدامی حتما دستگاه را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز بکشید تا جریان برق قطع شود. توجه داشته باشید که در صورت فراموشی این قدم ابتدایی، حوادث ناگواری ممکن است رخ دهد.

 

2- جرم گیری لاستیک یا واشر ظرفشویی

واشر یا لاستیک ماشین ظرفشویی یکی از قطعاتی است که مستقیما با آب و آلودگی ها در ارتباط است. خیلی اوقات ممکن است اطراف این واشر خرده ها و باقی مانده های مواد غذایی جمع شوند. بنابراین لازم است که حتما این قسمت را خوب تمیز کنید. برای این کار، دستمال خود را به مقداری سرکه آغشته کنید و تمام قسمت های واشر را با دقت تمیز کنید. 

 

3- جرم گیری محفظه داخلی

بعد از تمیز کردن واشر باید بروید سراغ محفظه داخلی ماشین ظرفشویی. بیشترین مقدار جرم و رسوبات در این قسمت جمع می شوند. برای تمیز کردن آن باید از آب گرم استفاده کنید تا به خوبی محفظه را شستشو دهد. اما یک نکته مهم را باید در نظر بگیرید: هنگام ریختن آب مواظب باشید که آب به داخل دستگاه نفوذ نکند. چرا که می تواند به قطعات الکتریکی دستگاه مثل برد آن آسیب بزند. 

 

4- جرم گیری سبدهای ظرفشویی

این سبدها برای اینکه خوب تمیز شوند احتیاج به دقت بیشتری دارند. سبدها به دلیل مشبک بودن صرفا با آب شسته نمی شوند. برای تمیز کردن آنها باید از یک فرچه استفاده کنید تا تمام جرم ها و چربی ها از لا به لای آنها به خوبی زدوده شوند.

 

5- جرم گیری فیلتر ظرفشویی

وظیفه قیلتر داخل ماشین ظرفشویی جذب کردن مواد خارجی به خود است. در واقع فیلتر اجازه نمی دهد خرده های مواد غذایی و رسوبات به قسمت های مختلف دستگاه بروند و آسیب و خسارت زیادی وارد کنند. 

 

بنابراین فیلتر محلی است برای تجمع جرم و رسوبات که باید مرتبا تمیز شود. اگر فیلتر شما دچار خرابی یا آسیبی بود بهتر است هرچه زودتر برای تعویض آن اقدام کنید چون در غیر این صورت دستگاه شما آسیب های بیشتری می بیند و هزینه بیشتری را متحمل خواهید شد. 

 

بعد از اینکه کار جرم گیری قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی تمام شد، باید صبر کنید تا خشک شوند. درب ماشین را باز بگذارید تا قسمت های مختلف آن به خوبی خشک شوند. بعد از آن می توانید با احتیاط دستگاه را روشن کنید.

 

سخن آخر

در این نوشته کوشیدیم درباره اهمیت جرم گیری ماشین ظرفشویی، مواد خانگی برای جرم گیری و همچنین نحوه جرم گیری این وسیله خانگی برای شما صحبت کنیم. همانطور که میدانید نگهداری درست و رسیدگی به موقع می تواند نقش پررنگی در کیفیت کارکرد دستگاه و طول عمر آن بازی کند.

 

بنابراین مهم است که نسبت به جرم گیری به موقع توجه نشان دهید و اقدام کنید. در صورتی که ماشین ظرفشویی شما دچار ایرادی شد و در روند کار شستشو اختلال ایجاد کرد می توانید از طریق تماس با مرکز تعمیرات لوازم خانگی اقدام کنید تا تعمیرکار مجرب و متخصص در اسرع وقت برای شما اعزام شود. 

 

نظرات


تصویری


ویدئو