ملک‌سلمان و منصور هادی دیدار کردند

منبع: برترین ها

10

1398/5/20

18:45


رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن روز یکشنبه با پادشاه عربستان دیدار و در باره آخرین تحولات یمن گفت و گو کرد.

ایرنا: رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن روز یکشنبه با پادشاه عربستان دیدار و در باره آخرین تحولات یمن گفت و گو کرد.

در این دیدار شاهزاده عبدالعزیر بن سعود بن نایف وزیر کشور و خالد بن علی الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان، سرلشکر علی محسن الاحمر معاون رئیس جمهوری مستعفی و معین عبدالملک نخست وزیر دولت مستعفی و شماری دیگری از مقام‌های یمنی نیز حضور داشتند.

شبکه خبری روسیا الیوم نیز به نقل از یک منبع وابسته به دولت مستعفی گزارش داد که منصورهادی برای شرکت در یک نشست فوق العاده با پادشاه عربستان وارد مکه شده که قرار است در جریان آن آخرین تحولات سیاسی و نظامی عدن پایتخت موقت دولت مستعفی بررسی شود.

عربستان روز گذشته دولت مستعی و طرف‌های درگیر در عدن را به نشستی فوری در این کشور دعوت کرد.

بر اساس اعلام رسانه ها نیروهای موسوم به کمربند امنیتی که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات متحده عربی قرار دارند، موفق شدند طی چهار روز گذشته ابتدا مناطق نظامی، پادگان‌ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن با محاصره قصر ریاست جمهوری عدن این قصر را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می‌آید تسخیر کنند.

درگیری‌ها میان نیروهای کمربند امنیتی وابسته به ابوظبی و نیروهای دولت هادی و مورد حمایت سعودی از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده و همچنان با بر جای گذاشتن تلفاتی از نیروهای دو طرف ادامه دارد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواسته بود، به کاخ ریاست جمهوری معاشیق عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی است، حمله کنند و کنترل آن را به دست گیرند.

«شورای انتقالی جنوب یمن» در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی پس از حمله فروردین ماه ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست دارند و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌کنند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو