آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ منچستر یونایتد ، شیطان سرخ و کشتی قدیمی

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ منچستر یونایتد ، شیطان سرخ و کشتی قدیمی


منبع: آسمونی

17

1398/5/20

18:46


آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

منچستر یونایتد ، شیطان سرخ و کشتی قدیمی

تیم فوتبال منچستر یونایتد در تمام جهان با لقب « شیاطین سرخ » شناخته می شود . دلیل این امر هم مشخص است. در فوتبال انگلیس ، لقب تیمها با توجه به لوگوی آنها انتخاب می شود و به همین خاطر است که به آرسنال « توپچی ها » گفته می شود . وستهام لقب « چکش ها » را دارد و منچستر یونایتد هم چندین دهه است که با لقب شیاطین سرخ در فوتبال انگلیس و اروپا شناخته می شود .

اما اگر به سالهای ابتدایی شکل گیری این باشگاه بازگردیم ، اثری از لوگوی امروزی روی پیراهن این تیم دیده نمی شود . این تیم در سال 1878 با عنوان « نیوتون هیث » تأسیس شد و پیراهن اولیه آن زرد و سبز بود .

باشگاه در سال 1902 به منچستر یونایتد تغییر نام داد و پیراهن باشگاه هم از آن زمان ، قرمز رنگ شد . در همان سال برای نخستین بار نمادی به رنگهای قرمز و سپید روی پیراهن این تیم استفاده شد . در بالای لوگو اسم باشگاه دیده می شد و یک کشتی و سپر در وسط نماد قرار گرفته بودند ؛ این کشتی و سپر برگرفته از لوگوی شورای شهر منچستر بود . حتی خطوط مورب روی سپر هم دقیقاً از نماد شورای شهر گرفته شده بود . آسمونی ، یک شیر و یک اسب شاخدار هم اطراف نماد دیده می شدند اما به مرور ، حیوانات اطراف لوگو حذف شدند و تنها کشتی باقی ماند . این لوگو تا دهه 70 میلادی با کمترین تغییرات روی پیراهن تیم باقی ماند و تنها دو توپ فوتبال به دو طرف لوگو اضافه شدند .

در بالای نماد ، همچنان نام باشگاه دیده می شد و در قسمت پایین ، عبارت FOOTBALL CLUB به چشم می خورد . اما از سال 1973 یک شیطان قرمز رنگ در وسط نماد قرار گرفت . کشتی قدیمی و زردرنگ ، همچنان در بالای سر شیطان سرخ دیده می شد . دلیل قرار گرفتن این علامت جدید هم پیچیده نبود . آسمونی ، مدتها بود که یونایتد در بین علاقه مندان با این عنوان شناخته می شد و جای یک شیطان سرخ در میان لوگو خالی به نظر می رسید .

بعد از این تغییرات ، لوگو تغییر چندانی نکرد و بیش از نیم قرن است که این نماد با دو رنگ زرد و قرمز روی پیراهن و تمام نمادهای مربوط به باشگاه دیده می شود ؛ با دو توپ فوتبال قدیمی مربوط به دهه 60 میلادی ، کشتی که نماد شورای شهر است ، نام باشگاه و شیطان سرخرنگ .

این نماد ، روی تمام کالاهای تولیدی باشگاه دیده می شود و امروز به پرفروش ترین محصولات باشگاه تبدیل شده است .

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو