آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ چلسی ، شیر نشسته ، شیر ایستاده

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ چلسی ، شیر نشسته ، شیر ایستاده


منبع: آسمونی

117

1398/5/20

18:46


آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ چلسی / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

چلسی ، شیر نشسته ، شیر ایستاده

باشگاه چلسی در تاریخ خود ، نمادهای مختلفی را روی لباس خود دیده است ، اما بسیاری از این نمادها شباهت زیادی به هم دارند . به طوری که در طول 114 سال تاریخ این باشگاه، تنها از چهار نماد اصلی می توان به عنوان نماد این باشگاه لندنی یاد کرد .

در سال 1905 و زمانی که باشگاه به تازگی تأسیس شده بود ، از تصویر یک سرباز قدیمی آرتش به عنوان نماد چلسی استفاده شد . این سرباز در نزدیکی بیارستان سلطنتی چلسی زندگی می کرد و طرحی که از وی کشیده شده بود ، به مدت نیم قرن به عنوان نماد باشگاه در نامه های اداری مورد استفاده قرار گرفت . البته در آن زمان پیراهن تیمهای فاقد طرح بود و چنین نمادی هرگز در پیراهن ابی های لندن مورد اسنتفاده قرار نگرفت .

نیم قرن بعد و در سال 1952 ، در هنگام مربیگری تد تریک در چلسی ، وی پیشنهاد کرد که لوگوی باشگاه تغییر کند . دریک معتقد بود که نماد قبلی باشگاه مربوط به گذشته است و از مد افتاده شده است . به همین خاطر باید از لوگویی مطابق مد روز استفاده نمود. چنین شد که به مدت یک سال، از یک سپر به عنوان نماد باشگاه استفاده شد . روی این سپر ، سه حرف انگلیسی C، Fو C دیده می شد که حروف ابتدایی عبارت « چلسی فوتبال کلوب » بود .

یک سال بعد ، این نماد هم تغییر کرد و یک دایره روی پیراهن آبی ها قرار گرفت . آسمونی ، داخل دایره یک شیر دیده می شد که ایستاده بود و به عقب نگاه می کرد . این شیر ابی رنگ، یک میله بلند هم در دست داشت . در این نماد از نشان خانوادگی رئیس باشگاه چلسی و نماد شهرداری لندن که شیر بود ، استفاده شد . همچنین میله ای که راهبان در کلیسای وست مینستر مورد استفاده قرار می دادند ، به عنوان بخش دیگری از نماد دیده می شد .

علاوه بر این ، سه گل رز قرمز که نماد انگلستان بودند به همراه دو توپ فوتبال در این لوگو دیده می شدند و چلسی در ابتدای دهه 60 میلادی هم با این علامت در میادین فوتبال حضور پیدا کرد .

دو دهه بعد و در سال 1986، زمانی که کن بیتس رئیس باشگاه شد ، لوگوی چلسی باز هم تغییر کرد . دلیل این تغییرات مسائل مالی و تجاری بود و مسوولان باشگاه بر این باور بودند که لوگوی قبلی نمی تواند برند تجاری خوبی برای باشگاه باشد . آسمونی ، به همین خاطر از نشانی طبیعی تر برای باشگاه استفاده شد و یک شیر روی سه حرف انگلیسی C، Fو C قرار گرفت . این شیر دیگر یک نشان خانوادگی نبود بلکه یک شیر جنگل بود که رنگ سرخ داشت .

در سالهای بعد تنها تغییرات این نماد، رنگ شیر بود که زرد ، سفید و آبی شد تا این که صدمین سال تأسیس باشگاه فرا رسید . زمان ریاست رومن آبراموویچ در باشگاه به تازگی آغاز شده بود و باشگاه ترجیح داد هم از نظر هواداران بهره مند شده و هم از طرحهای سنتی چلسی استفاده کند. چنین شد که شیر ایستاده با میله ای که در دست داشت ، یک بار دیگر به لباس آبی ها بازگشت و عبارت « 100 سال» هم در بالا و هم در پایین نماد چلسی دیده شد . البته یک سال بعد و با پایان صدمین سالگرد تاسیس باشگاه، این عبارت از لوگو حدف شد تا نماد دهه 50 را مجددا روی پیراهن چلسی ببینیم . نمادی 66 ساله که گذشته فاقد افتخار باشگاه را به روزهای پرافتخار امروز متصل می کند .

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو