بنچمارک‌های AMD Ryzen 9 3900X با غیرفعال کردن SMT

27

1398/5/20

19:23


غیر فعال کردن قابلیت SMT یا به زبان اینتل Hyper Threading در AMD Ryzen 9 3900X در برخی عناوین باعث بهبود کارایی شده و نتایج این پردازنده را بهIntel Core i9 9900K در حالت استاندارد نزدیک‌تر می‌کند. با این حال تست‌ها نشان می‌دهند که غیر فعال کردن SMT تنها 5 درصد بیشتر بوده اما حضور تکنولوژی مذکور نیز مزیت‌های خود را در باقی عناوین نشان داده است.

بنچمارک‌های AMD Ryzen 9 3900X با غیرفعال کردن SMT

 ما می‌دانیم که رایزن‌های تیم سرخ در بحث چند هسته‌ای عالی عمل می‌کنند و حتی ویندوز 10 نیز حالا می‌تواند از مزیت هسته‌های اضافی به خوبی بهره ببرد. در حالیکه ما شاهد بازی‌های AAA زیادی هستیم که از چندین هسته استفاده می‌کنند اما اکثر بازی‌ها هنوز هم به شکل سنتی از تک رشته استفاده می‌کنند، جاییکه همه چیز به نفع اینتل است. ظاهرا غیر فعال کردن SMT در پردازنده‌های رایزن با هسته‌های بالا چندان کار هوشمندانه‌ای نیست اگرچه در برخی عناوین باعث بهبودهایی می‌شود. TechSpot این امر را با چند بنچمارک نشان داده.

TechSpot تصمیم گرفته 36 بازی را با غیر فعال بودن SMT تست کند تا Ryzen 9 3900X بتواند فریم بیشتری را دریافت کند. این امر تاثیر مثبتی در فریم میانگین عناوینی نظیر Prey، Just Cause 4، Hitman 2 و Shadow of The Tomb Raider داشته در حالیکه در برخی بازی‌های دیگر این تاثیر ناچیز بوده، Project Cars 2، Apex Legends، For Honor و PUBG.

همچنین این نکته خوبیست که بازی‌های مدرن از مزیت‌های SMT بهره می‌برند، این را با نگاه به Assassin’s Creed: Odyssey، Battlefield V، Forza Horizon 4 و غیره متوجه می‌شویم. زمانیکه به پایین‌ترین میزان فریم نگاه می‌کنیم در واقع تکنولوژی SMT نشان می‌دهد که اکثر بازی‌ها در این قسمت بهتر عمل می‌کنند.

لازم به ذکر است که Ryzen 9 3900X پردازنده Core i9 9900K را در زمان غیر فعال بودن SMT شکست نمی‌دهد. در واقع SMT نباید به هیچ عنوان غیر فعال شود مگر آنکه شما مطمئن باشید در بازی خاصی فریم بسیار بالاتری دریافت می‌کنید. اگر شما کمی حرفه‌ای باشید حتی می‌توانید از ابزاری مانند ProcessLasso استفاده کنید و به شکل دستی هسته‌ها را برای یک بازی خاص برنامه ریزی کنید و ببینید آیا تاثیری در فریم دارد یا خیر.

در این خبر در واقع می‌توانیم اشاره کنیم که اگر شما به دنبال حداکثر فریم ممکن در 1080p هستید، اینتل همچنان گزینه بهتری است و غیر فعال کردن Hyper Threading از نظر تئوری می‌تواند حتی نتایج بالاتری را به همراه داشته باشد. البته که AMD فاصله عملکرد را با نسل جدید خود به شدت کاهش داده و در کل گزینه بهتری است زیرا قدرت پردازشی بالاتری را در عین مصرف پایین‌تر ارائه می‌دهد.

بنچمارک‌های AMD Ryzen 9 3900X با غیرفعال کردن SMT

بنچمارک‌های AMD Ryzen 9 3900X با غیرفعال کردن SMT

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو