آیا نیمار در ترکیب رئال مادرید جفت و جور می‌شود؟

آیا نیمار در ترکیب رئال مادرید جفت و جور می‌شود؟


منبع: 90 تی وی

74

1398/5/20

21:19


بررسی احتمالات ممکن از ترکیب رئال مادرید در صورت حضور نیمار.

آیا نیمار در ترکیب رئال مادرید جفت و جور می‌شود؟

بررسی احتمالات ممکن از ترکیب رئال مادرید در صورت حضور نیمار.

به گزارش وبسایت نود، نیمار می تواند در پست های مختلفی برای تیم زیدان به میدان برود، ولی حضور او احتمالاً رئال را در دفاع آسیب پذیر می کند.

در صورتی که نیمار راهی رئال مادرید شود (هرچند این موضوع هنوز خیلی جدی نیست) آن وقت زیدان باید فکری اساسی دربارۀ بازچینی ترکیب و سیستم تیمش کند. به جز این که او باید جایی برای نیمار در ترکیب تیمش ایجاد کند، قرار دادن ستاره برزیلی در ترکیب رئال، مشکلات جانبی ایجاد می کند. زیدان در بازی های پیش فصل نشان داده که به سیستم 3-5-2 فکر می‌کند بنابراین او در این سیستم باید راهی برای قرار دادن نیمار، هازارد و بنزما در ترکیب پیدا کند.

اما این تمام مشکلات نیست، در صورت قرار دادن هر سه ستاره در ترکیب تیم، آن وقت گرت بیل چه خواهد شد؟ خرید گرانی مثل یوویچ چه زمانی و در چه پستی فرصت درخشش پیدا خواهد کرد و آیا فرصت خودنمایی به بازیکن جوانی مثل وینیسیوس می رسد؟ در عین حال نباید فراموش کرد. در پیش فصل رئال مادرید در 6 مسابقه، 15 گل دریافت کرده و 105 شوت به سمت دروازه این تیم روانه شده است. بنابراین زیدان علاوه بر مشکل نیمار، باید به طور اساسی شرایط خط دفاع را هم در نظر داشته باشد.

در هر صورت، نگاهی داریم به ترکیب های احتمالی که می توان نیمار را در آن جا داد؛

سیستم 4-4-2 کلاسیک یا سیستم لوزی شکل

یکی از دم دستی ترین انتخاب ها، می تواند سیستم 4-4-2 باشد. در این سیستم نیمار در پست وینگر سمت چپ یا بازیکن هجومی سمت چپ به بازی گرفته می شود. آن وقت هازارد هم در پست مهاجم یا بازیکن پشت مهاجم به بازی گرفته شود یا حتی پستش را در طول بازی با نیمار عوض کند. اما مسئله به همین سادگی نیست.

در سیستم لوزی 4-1-2-1-2 هم نیمار می تواند در پست پشت مهاجم بازی کند و هازارد در کنار یک مهاجم دیگر، مثلاً بنزما، به عنوان مهاجم ایفای نقش کند. اما در این صورت، رئال به دو هافبک نیاز دارد که گوشه های زمین را هم پوشش دهند. و یک هافبک ایستا برای قرار گرفتن در جلوی مدافعین. اما آن دو هافبک دیگر، کار سختی برای پوشش بخش زیادی از زمین بازی دارند و به این ترتیب بار زیادی در بخش دفاعی روی دوش احتمالاً مودریچ و کروس قرار خواهد گرفت.

استفاده از سیستم 4-4-2 کلاسیک، می تواند به حل مشکل حضور همزمان نیمار، هازارد و یک مهاجم دیگر کمک کند. در این سیستم احتمالاً بهترین بهره وری از نیمار و هازارد صورت می گیرد و این دو می توانند در طول بازی جای خود را با هم عوض کنند و هر دو هم تجربه بازی در این سیستم و این پست را دارند ولی این سیستم خیلی در فوتبال مدرن امروز، به کار گرفته نمی شود و بعید هم است زیدان روی به این سیستم بیاورد. در این سیستم او بازیکنی مثل وینیسیوس را فدای یک هافبک دیگر می کند و در خط میانی نیز بالانس لازم را نخواهد داشت و شاید مجبور به استفاده غیرهمزمان از کروس و مودریچ شود.

4-3-3 با حضور نیمار در پست وینگر

با آنچه در اواخر فصل قبل مشاهده کردیم به نظر می رسد زیدان همچنان در حال آزمون و خطا برای یافتن بهترین سیستم است و هنوز از سیستم 4-3-3 ناامید نشده است. در این سیستم نیمار می تواند به عنوان وینگر بازی کند و حضور هازارد و بنزما نیز ممکن است اما مسئله بعدی بازیکن وینگر سمت راست است. تخصص هازارد بازی در سمت جپ است تا با نفوذهایش به تیم کمک کند. نیمار نیز بازی در این پست را ترجیح می دهد و خیلی بعید است که در سمت راست به کار گرفته شود.

با این سیستم، با فرض اینکه مشکل وینگر سمت راست حل شود، رئال مادرید خط حمله سریع و پویایی خواهد داشت. اما رئال مادرید در مسابقات اخیرش نشان داده که در زمان تصاحب توپ توسط حریف، با مشکلاتی روبرو است. در شرایطی که رئال مادرید نمی تواند در همان پرس جلوی زمین توپ را از حریف بگیرد، بازیکنان در قرار گرفتن در موقعیت مناسب در زمین، با مشکل مواجه هستند. قرار دادن همزمان هازارد، نیمار و بنزما در زمین، کار هافبک های رئال مادرید را برای مقابله با حریف بسیار سخت می کند و تیم حریف فضای زیادی برای نفوذ به دفاع رئال مادرید پیدا می کند.

استفاده از سیستم 3-5-2 با کمی تغییر

یکی دیگر از انتخاب ها، همان سیستم 3-5-2 است با کمی تفاوت. یعنی سیستم 3-4-1-2. در این سیستم، زیدان می‌تواند از هازارد و نیمار به عنوان دو مهاجم نوک تیمش استفاده کند و ایسکو را پشت سر آنها قرار دهد. به این ترتیب نیمار می‌تواند در سمت چپ با مارسلو همکاری داشته باشد و هازارد هم فرصت نفوذ در منفدهای دفاعی حریف را می یابد. اما در این سیستم نیز رئال مادرید یک مشکل بزرگ دارد که آن هم به جنبه دفاعی برمیگردد.

با مشاهده بازی های تیم زیدان در تور پیش فصل، می توان فهمید در زمانی که رئال مادرید صاحب توپ است، آنها با دو مدافع و دو مدافع کناری جلوزن کار می کنند، آن وقت کاسیمیرو به عقب برمیگردد تا بین دو مدافع مرکزی و پشت سر دو هافبک قرار گیرد. این سیستم برای دو مهاجم تیم بهره خوبی دارد ولی بازی‌های پیش فصل نشان داده که برای رئال مادرید مؤثر نبوده است. به خصوص در بخش دفاعی که سه بازیکن عقب زمین را در مقابل هجوم حریف تنها می‌گذارد.

حالا این تصمیم با زیدان است که ببیند آیا نیازی به نیمار دارد یا خیر. یا اصلاً می تواند در تیمش از او استفاده بهینه کند؟

1878

مطالب مشابه