آیا خوردن گردن مرغ و بال مرغ برای سلامتی مضر است؟

آیا خوردن گردن مرغ و بال مرغ برای سلامتی مضر است؟


منبع: آرگا

60

1398/5/20

21:54


بال مرغ و به خصوص گردن مرغ به دلیل بافتی که دارد شستن مجرای داخلی آن امکان پذیر نمی باشد و به خاطر وجود نسوج عصبی و غده های لنفاوی در داخل آن، محلی برای انباشته شدن سموم و مواد شیمیایی می باشد که با خوردن گردن مرغ و بال مرغ این سموم وارد بدن می شود و سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

آیا خوردن گردن مرغ و بال مرغ برای سلامتی مضر است؟

گوشت مرغ یکی از اصلی ترین و پرمصرف ترین مواد غذایی موجود در سبد غذایی خانوارها می باشد و علی رغم ارزش غذایی و فواید متعددی که برای آن عنوان شده است، مصرف برخی اعضای مرغ نه تنها مفید نمی باشد، بلکه ممکن است موجب بروز برخی بیماری ها گردد. از این رو در این قسمت از دانستنی های علمی آرگا قصد داریم به مبحث خوردن گردن مرغ و بال مرغ بپردازیم و این که مصرف آن ها تا چه اندازه می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد.

خوردن گردن مرغ و بال مرغ و مضرات ناشی از مصرف آن ها

گردن و بال مرغ نیز همچون پوست مرغ می توانند محلی برای تجمع آلودگی های محیطی و انباشته شدن چربی های اشباع نشده باشند و بدون تردید با مصرف آن ها، این آلودگی ها به بدن انسان انتقال پیدا می کند، که بدین ترتیب زمینه ساز بروز مشکلات و ابتلا به برخی بیماری ها خواهند بود و به طور کلی سلامتی انسان به خطر خواهد افتاد. عوارض مصرف گردن و بال مرغ به شرح زیر می باشد:

  • تسریع رشد
  • بروز اختلالات گوارشی و ابتلا به کبد چرب
  • ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
  • رشد کیست در رحم
  • تحریک رشد کیست های سینه
  • افزایش موهای زائد و بروز جوش و اکنه های پوستی
  • افزایش وزن و چاقی
  • تغییر چرخه قاعدگی و مختل شدن روند بارداری
  • انتقال یافتن آنتی بیوتیک از مرغ به انسان

تسریع رشد:

یکی از موارد منع مصرف بال مرغ و خوردن گردن مرغ تزریق هورمون های استروئیدی است که برای رشد سریعتر مرغ مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا به این ناحیه ها از بدن مرغ(گردن و بال مرغ) تزریق می شوند. بنابراین استروئیدهای تجمع یافته در گردن و بال مرغ می تواند عوارض جدی برای انسان داشته باشد.

اختلال در روند بارداری با مصرف گردن و بال مرغ

بروز اختلالات گوارشی و ابتلا به کبد چرب:

یکی دیگر از عوارض مصرف گردن و بال مرغ که به دلیل تزریق هورمون های استروئیدی است، تحت تاثیر قرار گرفتن کبد، افزایش میزان چربی و بروز اختلالات گوارشی می باشد. براساس تحقیقات صورت گرفته ابتلا به کبد چرب در نتیجه مصرف این نوع غذاها در خانم ها بیشتر از آقایان است.

مضرات مصرف بال و گردن مرغ

ابتلا به بیمارهای قلبی_عروقی:

عدم امکان تمیز کردن و شستشوی مجرای داخلی گردن مرغ که محل قرار گرفتن غدد لنفاوی و نسوج و بافت های عصبی هستند عاملی خطرناک برای انتقال آلودگی های به انسان می باشد. همچنین خوردن بال مرغ به دلیل تجمع چربی در آن، سبب افزایش مقدار کلسترول خون می گردد و این عوامل سر منشا ابتلا به بیمارهای قلبی_عروقی خواهد بود.

خوردن گردن و بال مرغ

رشد کیست در رحم:

عملکرد هورمون های زنانه در نتیجه مصرف برخی غذاها همچون بال مرغ دچار اختلال و سبب رشد کیست در رحم می گردد، در نتیجه بهتر است از خوردن بال مرغ اجتناب شود.

رشد کیست در رحم از عوارض مصرف گردن و بال مرغ

تحریک رشد کیست های سینه با خوردن گردن و بال مرغ

همانطور که در بالا نیز اشاره شد افراد به ویژه خانم ها از مصرف مرغ های هورمونی باید پرهیز نمایند، زیرا هورمون های تزریق شده به مرغ عاملی برای تحریک رشد کیست سینه یا پستان به شمار می روند، که تنها روش پیشگیری از تحریک کیست های پستان و به اصطلاح کیستیک شدن سینه ها، عدم مصرف این نوع مرغ ها می باشد.

مصرف گردن و بال مرغ و مضرات خوردن آن ها

افزایش موهای زائد و بروز جوش و آکنه های پوستی:

یکی دیگر از موارد منع خوردن گردن مرغ و بال مرغ به دلیل افزایش رشد موهای زائد و افزایش بروز آکنه و جوش های شدید پوستی به خصوص در آقایان خواهد بود، که این مشکلات نیز درنتیجه تزریق هورمون به مرغ عنوان شده است.

رشد موهای زائد با مصرف گردن و بال مرغ

خوردن گردن مرغ باعث چاقی و افزایش وزن:

بال و گردن مرغ از جمله غذاهای ناسالم به شمار می رود و مصرف آن ها برای تمامی افراد و به ویژه افرادی دارای یک رژیم غذایی مناسب هستند به دلیل داشتن کالری و پرچرب بودن آن ها توصیه نمی شود. در هر ۱۰۰ گرم بال مرغ حدود ۲۰۳ کالری وجود دارد و یک عدد بال مرغ شامل ۴۲ کالری می باشد و حدف کردن پوست و استخوان یک بال مرغ، چیزی در حدود ۶.۴ گرم پروتئین دارد. علاوه بر ایجاد چاقی و افزایش وزن، باعث مختل شدن هورمون های تستسترون در خانم ها می شود.

خوردن گردن مرغ

تغییر چرخه قاعدگی و مختل شدن روند بارداری:

تزریق هورمون های استروییدی به بال و گردن مرغ و مصرف این ناحیه ها از مرغ موجب افزایش میزان ترشح این هورمون ها در بدن و بروز مشکلات جدی می گردد. یکی از این مشکلات تغییر چرخه قاعدگی در خانم ها می شود و همچنین در روند بارداری ایجاد اختلال می کند. بنابراین خانم های که قصد بارداری دارند لازم است به نکات مهم در زمینه تغذیه در بارداری توجه داشته باشند.

خوردن گردن مرغ

انتقال یافتن آنتی بیوتیک از مرغ به انسان:

استفاده از آنتی بیوتیک یکی از شیوه های محافظت و مقابله با بیماری ها برای طیور در اکثر مرغداری ها است. همچنین برای رشد سریع تر و به اصطلاح زودتر وزن گرفتن، به جوجه ها آنتی بیوتیک تزریق می شود. البته این امر به خودی خود مشکل ساز نخواهد بود به شرط آن که پس از تزریق باید ۵ الی ۱۴ روز سپری گردد و سپس کشتار مرغ صورت پذیرد و باید عمر آنتی بیوتیک های تزریق شده به مرغ به نیمه رسیده باشد. متاسفانه در برخی مرغداری ها، کشتار در فاصله چند ساعت بعد از تزریق انجام می شود و این مسئله رعایت نمی گردد و با توزیع این مرغ ها و در نهایت مصرف آن ها، آنتی بیوتیک به جای مانده در مرغ وارد بدن انسان می شود و بدن در مقابل این آنتی بیوتیک ها واکنش نشان خواهد داد.

 

مطالب مشابه