طبع هندوانه سرد است یا گرم؟

منبع: اوما

34

1398/5/23

19:20


طبع هندوانه سرد است یا گرم؟

هندوانه یک میوه خوشمزه است که برای سلامتی شما بسیار مفید است. هر فنجان هندوانه حاوی 46 کالری، مقدار زیادی ویتامین C ، ویتامین A و بسیاری از ترکیبات گیاهی سالم است. یک فنجان (154 گرم) هندوانه حاوی مواد مغذی فراوانی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی است:

  • ویتامین سی  : 21% از میزان مصرف روزانه مرجع (RDI)
  • ویتامین آ :   18% از RDI
  • پتاسیم: 5٪ از RDI
  • منیزیم: 4٪ از RDI
  • ویتامین های B1 ، B5 و B6: 3% از RDI

هندوانه همچنین غنی از کاروتنوئید از جمله بتاکاروتن و لیکوپن است. به علاوه ، هندوانه دارای سیترولین ، یک اسید آمینه مهم، است. در اینجا مروری بر مهمترین آنتی اکسیدان هندوانه آورده شده است:

ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از آسیب سلولی توسط رادیکال های آزاد کمک می کند.

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها نوعی ترکیبات گیاهی است که شامل آلفاکاروتن و بتاکاروتن است و بدن شما آنها را به ویتامین A تبدیل می کند.

لیکوپن

لیکوپن نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین A تغییر نمی کند. این آنتی اکسیدان قوی به مواد غذایی رنگ قرمز می دهد (از جمله گوجه فرنگی و هندوانه) و مزایای بسیاری برای سلامتی دارد.

کوکوربیتاسین ای

کوکوربیتاسین ای یک ترکیب گیاهی است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هندوانه تلخ ، نسبت به هندوانه، حاوی مقدار بیشتری از کوکوربیتاسین ای است.

طبع هندوانه و مصلح آن:

طبع هندوانه سرد و تر است بنابراین به بدن خنکی می‌بخشد. در واقع بیشتر میوه‌ها و سبزیجات تابستانی مزاج مرطوب دارند. خوردن هندوانه برای افراد سرد مزاج و کسانی که دارای معده سرد هستند، مضر است. زیرا هندوانه سبب ازدیاد سردی در بدن یا معده می شود و خطر ضعف هاضمه را به دنبال دارد. ضعف هاضمه نیز به نوبه خود مسبب بسیاری از بیماری ها به خصوص ضعف نیروی جنسی و درد مفاصل در افراد با طبع سرد است.

افراد سرد مزاج باید از خوردن هندوانه خودداری کنند یا برای رفع سردی هندوانه حتما آن را با یکی از مصلحات مانند گلقند، عسل، قند و... میل کنند تا مضرات ناشی از مصرف هندوانه را به حداقل برساند. 

خواص مصرف هتدوانه:

در اینجا 9 مزیت برتر خوردن هندوانه برای سلامتی ذکر شده است.

1. به آبرسانی کمک می کند

نوشیدن آب هندوانه روشی ساده برای جلوگیری از کم آبی بدن است. با این حال ، خوردن موادغذایی که حاوی مقدار زیادی آب است نیز می تواند کمک کند. جالب اینجاست که هندوانه 92٪ آب دارد. علاوه بر این ، مقدار زیاد آب موجود در میوه ها و سبزیجات باعث می شود احساس سیری کنید. ترکیب آب و فیبر باعث می شود حجم زیادی از مواد غذایی را بدون کالری اضافی مصرف کنید.

خلاصه: هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است. این میوه به آبرسانی کمک می کند و باعث می شود احساس سیری کنید.

2. هندوانه دارای مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید است

هندوانه یکی کم کالری ترین میوه ها است . این میوه در هر فنجان(154 گرم) حاوی 46 کالری است. کالری هندوانه حتی از میوه های کم قند مانند انواع توت ها نیز کمتر است.

خلاصه: هندوانه یک میوه کم کالری است که غنی از مواد مغذی به ویژه کاروتنوئیدها ، ویتامین C و کوکوربیتاسین E می باشد.

3. هندوانه خاصیت ضد سرطانی دارد

محققان اثرات ضد سرطانی لیکوپن و سایر ترکیبات گیاهی موجود در هندوانه را مطالعه کرده اند. اگرچه مصرف لیکوپن احتمال ابتلا به انواع سرطان را دارد، اما نتایج مطالعات مختلف متفاوت است. به نظر می رسد رابطه قوی بین لیکوپن و سرطان دستگاه گوارش باشد.

به نظر می رسد لیکوپن با کاهش فاکتور رشد انسولین (IGF) ، پروتئین درگیر در تقسیم سلولی ، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. همچنین مقدار زیاد IGF به سرطان مرتبط است. علاوه بر این ، کوکوربیتاسین E به دلیل توانایی آن در مهار رشد تومور مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه : برخی از ترکیبات موجود در هندوانه ، از جمله کوکوربیتاسین E و لیکوپن ، به دلیل پتانسیل آنها برای جلوگیری از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است ، اگرچه نتایج این مطالعات متفاوت است.

4- سلامت قلب را بهبود میبخشد

بیماری قلبی عامل بیشتر مرگ و میرها در سراسر جهان است. عوامل سبک زندگی از جمله رژیم غذایی با کاهش فشار خون و کلسترول، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهند. مواد مغذی موجود در هندوانه فواید خاصی برای سلامتی قلب دارند.

مطالعات نشان می دهد لیکوپن ممکن است به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. همچنین می تواند به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلسترول کمک کند. براساس مطالعات انجام شده بر روی خانم ها زنان چاق، یائسه و مردان فنلاندی، لیکوپن باعث کاهش سختی و ضخامت دیواره های شریان شده است.

هندوانه همچنین حاوی سیترولین است. سیترولین یک اسید آمینه است که ممکن است سطح اکسید نیتریک در بدن را افزایش دهد. اکسید نیتریک به رگهای خونی شما کمک می کند تا فشار خون را کاهش دهد. سایر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در هندوانه نیز برای قلب شما مفید هستند. این ویتامین ها شامل ویتامین های A ، B6 ، C ، منیزیم و پتاسیم هستند.

خلاصه: هندوانه چندین جزء مختلف دارد که برای سلامتی قلب مفید هستند از جمله لیکوپن ، سیترولین و سایر ویتامین ها و مواد معدنی.

5- هندوانه التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد

 

طبع هندوانه و مصلح آن

التهاب عامل اصلی بسیاری از بیماریهای مزمن است. هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند ، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان ضد التهاب لیکوپن و ویتامین C است. در یک مطالعه در سال 2015 ، به موشهای آزمایشگاهی پودر هندوانه داده شد تا رژیم غذایی ناسالم آن ها را تکمیل کنند. در مقایسه با گروه کنترل ، آنها التهاب و استرس اکسیداتیو کمتری نشان دادند.

در مطالعه ای دیگر، آب گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن به ویتامین C اضافه شده است. به طور کلی ، علائم التهاب آنها کاهش یافته و آنتی اکسیدان ها افزایش یافته است. هندوانه هم لیکوپن و هم ویتامین C دارد. لیکوپن به عنوان یک آنتی اکسیدان برای سلامت مغز نیز مفید است. به عنوان مثال ، ممکن است به تأخیر در شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کند.

خلاصه: لیکوپن و ویتامین C آنتی اکسیدان های ضد التهابی هستند که در هندوانه یافت می شوند. التهاب با بسیاری از بیماریهای مزمن مرتبط است.

6.  جلوگیری از تخریب ماکولای چشم 

لیکوپن در چندین قسمت از چشم یافت می شود که به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک می کند. همچنین ممکن است از تخریب ماکولا وابسته به سن (AMD) جلوگیری کند. این یک مشکل شایع در چشم است که می تواند باعث کوری در افراد مسن شود. نقش لیکوپن به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت و بدتر شدن AMD کمک کند.

خلاصه: لیکوپن به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ، ممکن است به سلامتی چشم و محافظت در برابر تخریب ماکولا وابسته به سن (AMD) کمک کند.

7. هندوانه باعث تسکین درد عضلات میشود

سیترولین ، یک اسید آمینه موجود در هندوانه ، ممکن است باعث کاهش درد عضلات شود. به عنوان یک مکمل نیز موجود است. جالب است که به نظر می رسد آب هندوانه باعث افزایش جذب سیترولین می شود. یک مطالعه کوچک بر روی ورزشکاران نشان داد آب هندوانه همراه با سیترولین باعث کاهش درد عضلات و بهبود سریعتر ضربان قلب می شود.

محققان همچنین میزان جذب سیترولین را در آزمایشگاه بررسی کردند. یافته های آنها حاکی از آن است که جذب سیترولین در مواقعی که به عنوان یک جزء آب هندوانه مصرف می شود، مؤثرتر است. تحقیقات دیگر همچنین به پتانسیل سیترولین برای بهبود استقامت و عملکرد ورزشی پرداخته اند. به نظر نمی رسد سیترولین عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد ، اما هنوز هم مطالعات بیشتری در حال انجام است.

خلاصه: آب هندوانه بعنوان یک نوشیدنی بهبودی بعد از ورزش کاربرد دارد. سیترولین ممکن است تا حدی مسئول تأثیر آن در کاهش درد عضلات باشد.

8- هندوانه برای پوست و مو مناسب است

دو ویتامین موجود در هندوانه  A و C  برای سلامتی پوست و مو مفید هستند. ویتامین C به بدن شما کمک می کند تا کلاژن را بسازد. کلاژن پروتئینی است که پوست و موهای شما را قوی نگه می دارد. ویتامین A برای سلامتی پوست مفید است زیرا به ایجاد و ترمیم سلولهای پوستی کمک می کند. کمبود ویتامین A باعث می شود پوست خشک و پوسته پوسته شود. لیکوپن و بتاکاروتن نیز ممکن است به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک کنند.

خلاصه : مواد مغذی موجود در هندوانه برای مو و پوست مفید هستند. برخی از این مواد به حفظ لکه های پوست کمک می کنند در حالی که برخی دیگر در برابر آفتاب سوختگی پوست را محافظت می کنند.

9. هندوانه و بهبود بخشیدن  هضم و جذب

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است - هر دو برای هضم سالم مهم هستند. فیبر بخش عمده ای از حجم مدفوع را ایجاد می کند و آب هندوانه به حرکت دستگاه گوارش کمک می کند. خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از آب و فیبر برای تقویت حرکات طبیعی روده مفید می باشند.

خلاصه: فیبر و آب برای هضم سالم بسیار مهم هستند. هندوانه حاوی هر دو ماده است.

نتیجه گیری

هندوانه میوه ای شگفت آور است که برای سلامتی مفید است. این میوه آب زیادی دارد و همچنین مواد مغذی فراوانی از جمله لیکوپن و ویتامین C دارد. این میوه کالری کمی دارد و برای سلامتی شما بسیار مفید است.

Kerri-Ann Jennings. Top 9 Health Benefits of Eating Watermelon. on August 9, 2018

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو