اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تا پایان سال

17

1398/5/28

13:19


اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تا پایان سال

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، دکتر "اسکندر مومنی" در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، به جلسه هفته گذشته ستاد مرکزی مبارزه با موادمخدر به ریاست رئیس جمهوری اشاره کرد و افزود: این نشست سه مصوبه داشت که یکی از آنها اصلاح قانون مبارزه با مواد بود.

وی تصریح کرد: با حضور مسئولان قضائی، انتظامی و با نظر استانداری‌ها و نظرخواهی از آنها، قانون مبارزه با موادمخدر را بررسی کردیم و اصلاح آن مورد موافقت قرار گرفت.

دکتر مومنی، قانون فعلی را چرخه باطل و معیوبی دانست که به پیشگیری و کاهش معتادان منجر نشده است،  تصریح کرد: براساس قانون فعلی یک معتاد را یک تا سه ماه و در صورت ضرورت و داشتن شرایط تا ۶ ماه می توانیم در مراکز بازپروری نگهداری کنیم که ممکن است این موضوع برای یک نفر که تازه مصرف موادمخدر را شروع کرده، جواب بدهد اما در مورد معتادان متجاهری که به آخر خط رسیده اند سه ماه کفایت نمی کند و از این رو نیاز به اصلاح قانون داریم.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به مبارزه با خرده فروشان، گفت: از سوی دیگر اگر ما معتادان متجاهر را جمع آوری نکنیم، خرده فروش برای فروش مواد خود دنبال گروه های دیگری یعنی به سراغ جوانان و نوجوانان خواهد رفت که بازار خودش را داشته باشد و از این رو خرده فروشان را باید جمع آوری کنیم که در این بخش هم نیاز به اصلاح قانون داریم.

وی بیان کرد: پیشنهاداتی در این ارتباط شده و روسای هر سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  نیز بر این موضوع اهتمام جدی دارند و امیدواریم امسال شاهد اصلاح قانون باشیم.

مومنی، با تاکید بر اینکه معتادان موجود را با اصلاح قانون تا پایان امسال و سال آینده ساماندهی می کنیم، اظهار داشت: براساس مصوبه ستاد مرکزی ۸۰ تا ۹۰ درصد معتادان متجاهر پایان امسال در کشور ساماندهی می شوند.

وی ، مصوبه اصلی ستاد مرکزی مبارزه با موادمخدر را اجرای طرح «یاریگران زندگی» اعلام کرد و گفت: در این طرح تمرکز اصلی بر اقدام های پیشگیرانه است.

دکتر مومنی با بیان اینکه راه احل اصلی در مبارزه با مواد مخدر در قالب طرح یاری گران زندگی باید اجرا شود، گفت: گفتمان پیشگیری از اعتیاد باید به یک گفتمان مسلط در جامعه تبدیل شود و همه جامعه و نهادهای فرهنگساز و گروه های مرجع و تصمیم سازان این موضوع را اولویت قرار بدهند.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد را منشاء بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق ها، قتل ها و سایر جرایم دانست و اضافه کرد: منطق و تدبیر به ما حکم می کند که بازدارندگی و صیانت درونی باید ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر کشورهای مختلفی راه های گوناگونی را رفته اند و به نتیجه نرسیده اند، گفت: برخی از کشورها مثل آمریکا، مکزیک و هلند مصرف مواد مخدر را آزاد کردند که نتیجه آن چند برابر شدن تعداد معتادان در آن کشورها بود.

دکتر مومنی با تاکید بر اینکه غیر از بازدارندگی و صیانت درونی، گریز دیگری نداریم، گفت: حوزه پیشگیری با اولویت خانواده بزرگ آموزش و پرورش، دانشگاه ها و نهادهای فرهنگساز باید تقویت شود.

وی توضیح داد: تفاهم نامه های مجزایی با وزارتخانه ها در راستای این طرح منعقد می شود و ما هم در ستاد مرکزی از هر ایده نویی را در زمینه پیشگیری حمایت می کنیم.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه استان کرمانشاه نیز در بسیاری از حوزه ها از جمله امحاء موادمخدر خوب عمل کرده است، گفت: انتظار داریم در جلب کمک های مردمی و مشارکت سازمان های مردم نهاد نیز بیشتر در استان فعالیت شود.

دکتر مومنی در پایان گفت: خیلی از مردم حاضر هستند در زمینه مبارزه با موادمخدر کمک کنند اما ساختار و بسترش فراهم نیست که باید در این خصوص اقدام لازم انجام شود.*


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو