چطور به وزن قبل از دوران بارداری برگردیم؟

منبع: نمکستان

18

1398/7/10

23:54


روش های کم کردن اضافه وزن ایجاد شده بعد از زایمان

روش های کم کردن اضافه وزن ایجاد شده بعد از زایمان

نمکستان : حالا که نوزاد شما به دنیا آمده، دغدغه هایی که باید درمورد آن ها فکر کنید نیز اضافه می شود. مثل اینکه چه زمانی نوزاد باید تغذیه کند، اگر گریه کند باید چه کاری انجام دهید و علاوه بر این ها مهم ترین دغدغه خانم ها بعد از بارداری کم کردن اضافه وزن بعد از زایمان می باشد. برای رسیدن به وزن بعد از بارداری ۹ ماه زمان صرف شده، بنابراین زمان زیادی طول خواهد کشید تا این اضافه وزن از بین برود. سریع ترین زمان کاهش وزن در ۶ ماه پس از تولد نوزاد رخ می دهد. اما برای بیشتر خانم ها یک سال کامل طول می کشد تا به وزن طبیعی خود برگردند. کاهش وزن سالم بین ۱ تا ۲ کیلو در هفته است. شیردهی به کاهش وزن اکثر خانم ها بعد از بارداری کمک می کند. تغذیه کودک از شیر مادر، باعث سوزاندن ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری اضافی برای مادر می شود.

چگونه از اضافه وزن در دوران بارداری جلوگیری کنیم :

 • از هوس های عجیب اجتناب کنید.
 • یخچال خود را از غذا های سالم پر کنید.
 • وعده های غذایی مکرر و کوچک بخورید.
 • با استفاده از یک بشقاب کوچک تر در هر وعده غذایی، اندازه غذایی که میل می کنید را کاهش دهید. شما برای دو نفر غذا نمی خورید. به یاد داشته باشید کودک شما بسیار کوچک است و به غذای کمی نیاز دارد. شما فقط به خوردن کمی بیشتر از قبل بارداری نیاز دارید. پزشک به شما می گوید که چقدر افزایش وزن برای شما مناسب است.
 • از محصولات لبنی کم چربی و بدون چربی استفاده کنید.
 • غذا های آب پز یا کبابی میل کنید. (محدود کردن غذا های سرخ شده و فرآوری شده)
 • مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل میل کنید.
 • وزن خود را به صورت هفتگی چک کنید.
 • فقط زمانی که گرسنه هستید غذا میل کنید.
 • به جای نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه آب بنوشید.

ورزش کردن و تغذیه سالم هر دو برای کاهش وزن مهم هستند. درمورد اینکه چه مدت بعد از زایمان می توانید ورزش کنید با پزشک خود مشورت کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، در تمام یا بیشتر روز های هفته ورزش کنید و زمان کم تحرکی خود را محدود کنید.

چند نکته :

 • ورزش خود را با فعالیت های سبک مانند شنا و پیاده روی شروع کنید.
 • قبل از ورزش به نوزاد خود شیر دهید.
 • سینه بند حامی بپوشید.
 • سعی کنید ورزش را در برنامه روزمره خود قرار دهید. مثلا می توانید به جای آسانسور از پله استفاده کنید. از مغازه های دور تر خرید کنید و در حالی که تلویزیون تماشا می کنید در جای خود فعالیت های سبک انجام دهید.

در صورت احساس درد، سرگیجه با افزایش خونریزی واژن ورزش را متوقف کنید.

مطالعات نشان داده است زنانی که چربیهای ترانس را محدود می کنند، کمتر از ۲ ساعت تلویزیون در روز تماشا می کنند و روزانه ۳۰ دقیقه یا بیشتر ورزش می کنند، بعد از بچه دار شدن وزن بیشتری نسبت به افراد دیگر وزن از دست می دهد.

از آنجا که مادر برای رشد جنین به استراحت و تغذیه مناسب نیاز دارد، رژیم غذایی خود را حداقل تا ۶ هفتگی جنین خود به تعویق بیندازید.

هنگامی که احساس آمادگی برای شروع یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری کردید، ( با مشورت پزشک) مطمئن شوید که هنوز هم به اندازه کافی کالری مصرف می کنید. زیرا این رژیم تنها برای شما نیست و اگر به اندازه کافی کالری مصرف نکنید بدین معناست که کودک شما نیز غذای کافی دریافت نکرده و ممکن است به اندازه کافی رشد نکند.

به یاد داشته باشید، اگر در حال شیردهی هستید، نیازهای کالری شما در شش ماه اول پس از زایمان حتی بیشتر از سه ماهه آخر بارداری است. پزشک شما می تواند دقیقاً تعیین کند که چه مقدار کالری باید بخورید، زیرا این مقدار بسته به BMI شما قبل از بارداری و میزان فعالیت شما متفاوت خواهد بود.

حتی هنگامی که به وزن هدف خود رسیدید، آماده باشید زیرا ممکن است شکل بدن شما تا حدودی متفاوت تر از قبل از زایمان باشد. در انتها به یاد داشته باشید، شما یک انسان افسانه ای را خلق کرده اید که شما را دوست دارد. بنابراین به جای اینکه به شکم خود خیره شوید، نگاهی به کودک زیبای خود کنید و نارضایتی از خودتان را فراموش کنید.

چطور به وزن قبل از دوران بارداری برگردیم؟

چطور به وزن قبل از دوران بارداری برگردیم؟

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو