فریده خلعتبری: جایزه آینه‌دار دوران احیای سنت کهن تصویرسازی کتب بزرگ‌سال است

105

1398/7/14

10:48


فریده خلعتبری مدیر انتشارات شباویز معتقد است جایزه تصویرگری "آینه‌دار" دوران بازآفرینی سنت تصویرگری کتب بزرگسالان است.

فریده خلعتبری: جایزه آینه‌دار دوران احیای سنت کهن تصویرسازی کتب بزرگ‌سال است

به گزارش هنرآنلاین، این ناشر برگزیده کودک و نوجوان که سال‌هاست جوایز معتبر تصویرگری بین‌المللی برای ایران به ارمغان آورده می‌گوید:"به نظرم جایزه تصویرگری آینه‌دار دوران ایده بسیار جذابی دارد. در گذشته‌های دور و قرن‌های پیش، تصویرگری بزرگسال ما بسیار پیشرفته بود. کتاب‌های ما به نوعی همه تصویرگری شده بود ولی الآن می‌بینیم که کتاب‌های بزرگسال ما دیگر تصویرگری نمی‌شوند و به جای آن فقط تصویرگری کتاب کودک داریم.  در حال حاضر تصویرگری بزرگسال در دنیا بسیار رایج است و اهمیت بسیار زیادی هم دارد. اما ما هنری که از قبل داشتیم را از دست داده‌ایم و بدیهی‌ترین کار این است که دوباره احیا شود."

او افزود :"من خودم تصویرگران را تشویق کردم که بیایند در این رویداد فرهنگی شرکت کنند و الآن هم تعدادی از بچه‌ها آثار بسیار خوب و درجه یک ارائه داده‌اند. با ایده و برنامه مدیران آینه‌دار دوران قرار است آثار برگزیده در یک مجموعه و گنجینه ارزشمند و شایسته گرد هم آید و بعدها تبدیل به یک سرمایه ملی و در یک موزه نگه‌داری شود. من معتقدم باید از هر کاری که برای توسعه و پیشرفت ایران انجام می‌شود حمایت و پشتیبانی کرد و از همین منظر مشوق جایزه آینه‌دار دوران هستم."

نخستین دوره جایزه تصویرگری آینه‌دار دوران با موضوع تصویرسازی کتاب‌های محمدابراهیم باستانی پاریزی در حال برگزاری است که علاقه‌مندان تا بیست و نهم مهرماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه تحویل دهند.

از پاریز تا پاریس عنوان این جایزه در نخستین سال برگزاری است که به گفته سید عباس دعایی، مدیر آن دی ماه برگزیدگانش را خواهد شناخت.

 

مطالب مشابه