همایش بزرگ زانتیا سواران با رنگ و بویی تجاری برگزار شد

105

1398/8/17

21:31


صبح روز گذشته پارکینگ شمالی بوستان پردیسان در تهران میزبان جمعی از اعضای کلوپ زانتیا ایران بود. این در حالی است که این گروه طی سال‌های گذشته فعالیت چندانی نداشته و اقدام به برگزاری گردهمایی نکرده بوده است. برنامه موردنظر تحت عنوان «همایش بزرگ زانتیا سواران تهران»، با حضور حدودا 50 دستگاه خودروی زانتیا تشکیل شد. اما نکته قابل توجه درخصوص این همایش، فعالیت تبلیغاتی بسیاری از فروشندگان قطعات خودروی زانتیا و مجموعه‌های خدماتی است که به‌منظور جذب مشتری از اعضای کلوپ زانتیا، اقدام به نمایش محصولات و خدمات خود با استفاده از خودروی زانتیا کرده بودند.
پیش از این نیز در برخی از گردهمایی‌های خودرویی شاهد اقدامات تجاری بودیم که در غالب نصب آپشن و خدمات جانبی صورت می‌گرفتند. لازم به ذکر است که این اقدامات موجب دور شدن از اهداف برگزاری گردهمایی است. در واقع نمایشگاه‌های تخصصی قطعات و صنایع وابسته می‌تواند بستری مناسب جهت ارائه خدمات از سوی فروشندگان و توزیع‌کنندگان قطعات را فراهم کند. با این حال روز گذشته این گردهمایی با استقبال خوبی از سوی اعضای کلوپ زانتیا ایران همراه شد.
زانتیا یکی از محصولات سیتروئن است که نخستین‌بار در سال 1993 میلادی به بازار معرفی و عرضه شد و تا سال 2002 توانست نظر بسیاری از علاقه‌مندان را به خود جلب کند و آمار فروش 1.2 میلیون دستگاه را از خود به جا بگذارد. گروه خودروسازی سایپا نیز اوایل دهه 80 در راستای توسعه سبد محصولات خود تصمیم به تولید و مونتاژ زانتیا گرفت. سرانجام در سال 1380 شاهد عرضه این خودروی فرانسوی توسط سایپا به بازار کشور بودیم. عرضه این محصول موفق در کشور تا سال 1389 ادامه یافت.

همایش بزرگ زانتیا سواران

همایش بزرگ زانتیا سواران

یکی از ویژگی‌های محصربه‌فرد زانتیا که سبب شد این محصول در ابتدا بسیار مورد توجه قرار بگیرد، قابلیت حرکت روی سه چرخ بود که در شعارها و تیزرهای تبلیغاتی مانور بسیاری روی آن داده می‌شد. همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع از دیگر مواردی بود که سبب می‌شد زانتیا در برابر رقبای خود حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد.
سیتروئن زانتیا مانند سایر محصولات فرانسوی با طیف گسترده‌ای از پیشرانه‌ها به بازار جهانی راه پیدا کرد، اما گزینه‌ موجود در ایران دارای موتور چهار سیلندر 1.8 و 2 لیتری بود که به دلیل دارا بودن شتاب کافی توانست به سرعت در میان مصرف‌کنندگان ایرانی شناخته شود. لازم به ذکر است که تعداد بسیار محدودی از نسخه شش سیلندر این خودرو نیز به بازار ایران راه پیدا کرد، اما با توجه به سیاست‌های کلی شرکت عرضه‌کننده، تولید و عرضه آن متوقف شد.
زانتیا در مدل 1.8 لیتری قدرتی برابر با 110 اسب‌بخار و در مدل 2 لیتری، قدرتی معادل 135 اسب‌بخار تولید می‌کند که مدل 2 لیتری به دلیل توانایی بالا و شتاب‌گیری عالی، گزینه محبوب‌تر و ایده‌آل‌تری به‌شمار می‌رفت. از ویژگی‌های زانتیا باید به سواری نرم و هندلینگ قابل توجه اشاره کرد که مدیون سیستم تعلیق پیچیده‌ای است که به‌صورت انحصاری در اختیار سیتروئن بوده است. اما همین سیستم تعلیق پیچیده موجب دردسرهای فراوانی برای مالکان نیز شده است. از سوی دیگر قیمت بالای قطعات مصرفی این خودرو موضوعی است که باعث شده این روزها مصرف‌کنندگان کمتر به سراغ زانتیا در بازار خودروهای کارکرده بروند.

مطالب مشابه