داستان مصدومیت پینتوریکو در سال 1998؛ سقوط یوونتوس، استعفای لیپی و دل پیرویی که هرگز آن بازیکن سابق نشد

منبع: طرفداری

16

1398/8/17

22:57


داستان مصدومیت پینتوریکو در سال 1998؛ سقوط یوونتوس، استعفای لیپی و دل پیرویی که هرگز آن بازیکن سابق نشد

8 نوامبر، دقیقا بیست و یکمین سالگرد روز نحس اودینه است.

طرفداری- از نظر بسیاری از کارشناسان، دوران حرفه ای الساندرو دل پیرو به قبل و بعد از مصدومیت سنگین او در سال 1998 تقسیم می شود. دل پیرو پس از آن مصدومیت دردناک، اگرچه دوباره به اوج بازگشت، درخشید و به افتخارات زیادی با یوونتوس و تیم ملی ایتالیا رسید اما هرگز آن بازیکن سابق نشد.

به نقل از Football-Italia؛ یوونتوس در هفته هشتم سری آ فصل 1998/99 در فریولی اودینه مقابل اودینزه قرار گرفت. تیم مارچلو لیپی تا قبل از این دیدار صدرنشین سری آ بود. الساندرو دل پیرو در جریان این بازی به شدت از ناحیه زانو آسیب دید. همه رباط های زانوی چپ او پاره شد. دل پیرو برای درمان این مصدومیت سنگین به آمریکا سفر کرد اما روند درمان وی بیش از 9 ماه طول کشید تا بازگشت این بازیکن به فصل آینده موکول شود. یوونتوس در آن بازی شوم مقابل اودینزه فرانچسکو گویدولین، هم دل پیرو را از دست داد و هم فصل برای آنها به پایان رسید. در نهایت این بازی با تساوی 2-2 خاتمه یافت. گل تساوی اودینزه در دقیقه 94 به ثمر رسید و این آغاز فصل کابوس وار یوونتوسی بود که تا قبل از این دیدار، صدرنشین سری آ بود.

پس از مصدومیت دل پیرو، یوونتوس در 5 بازی بعدی خود هرگز رنگ برد را ندید و به رتبه هشتم سقوط کرد. بیانکونری از 8 نوامبر تا 20 دسامبر در حسرت برد ماند و دائما در جدول سقوط کرد. دوباره چند پیروزی از راه رسید اما پس از افتی عجیب سرانجام دوران 5 ساله مارچلو لیپی با آن کارنامه پر از افتخارش در یوونتوس به پایان رسید. لیپی در فوریه 1999 و سه ماه پس از مصدومیت دل پیرو، مجبور به ترک یوونتوس شد. پس از استعفای لیپی نیز فصل یوونتوس زنده نشد. زین الدین زیدان در حال و هوای پس از قهرمانی جهان با فرانسه بود و از پس بار سنگین مسئولیت ها به تنهایی برنیامد. یوونتوس در آن فصل پس از 5 تساوی و 1 برد در دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها رسید اما سرانجام مقابل منچستریونایتد شکست خورد تا آنها از حضور در چهارمین فینال پیاپی لیگ قهرمانان اروپا محروم شوند. تیری آنری جوان در ژانویه به عنوان جانشین دل پیرو به یوونتوس پیوست اما هرگز موفق نبود. کارلو آنچلوتی جوان نیز جانشین لیپی در یوونتوس شد. در نهایت فصل شوم بیانکونری به پایان رسید. در فصلی که میلان قهرمان سری آ شد، بانوی پیر به رتبه هفتم بسنده کرد.

در مورد دل پیرو، او پس از 9 ماه به میادین برگشت اما هرگز آن ستاره 23 ساله سابق نبود. سرعت انفجاری و انعطاف مثال زدنی در حرکات از مهارت های خاص الکس بود اما پس از مصدومیت، او بازیکن دیگری شده بود. دل پیرو آن سال ها به عنوان رقیب رونالدو از نامزدهای کسب عنوان بهترین بازیکن جهان بود اما با آن مصدومیت، ستاره یوونتوس هرگز به توپ طلا نزدیک هم نشد. 

مطالب مشابه