علت نشتی سینک ظرفشویی چیست و چگونه تعمیر می‌شود؟

منبع: ستاره

96

1398/8/18

21:37


نشتی سینک ظرفشویی یکی از مشکلات رایج در منازل است. برای رفع این مشکل نیازی نیست که حتما به تعمیرکار مراجعه کنید، گاهی علت نشت آب به اندازه‌ای ساده است که خودتان می‌توانید مشکل را حل کنید.

نشتی سینک ظرفشویی

 

ستاره | سرویس خانه داری نشت آب از سینک ظرفشویی مشکل متداولی در آشپزخانه است. متاسفانه اگر این نشتی در مدت کوتاهی برطرف نشود، احتمال آسیب رسیدن به کابینت زیر سینک ظرفشویی وجود دارد. بنابراین باید زودتر دست بکار شوید، برای این منظور پیش از کمک گرفتن از تعمیرکار، خودتان نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. معمولا این مشکل علت ساده‌ای دارد و تنها با تعویض قطعات معیوب و فرسوده، نشتی از بین می‎‌رود. اگر سینک ظرفشویی آشپزخانه شما هم با مشکل مواجه است، با ما همراه باشید. در این مطلب به علل و شیوه تعمیر نشتی سینک ظرفشویی می‌پردازیم.


در این مطلب می‌خوانید:


علت نشتی سینک ظرفشویی

همان‌طور که گفته شد دلایل زیادی ممکن است رخ دهد تا سینک شما دچار نشتی شود. اما قبل از گفتن دلایل مختلف و بررسی آن خوب دقت داشته باشید که در هنگام خرید و جاگذاری سینک به کارایی و کیفیت آن توجه کنید که کمتر دچار چنین مشکلاتی شده و مجبور به رفع عیب شوید. انتخاب یک سینک کناسب با فضای آشپزخانه شما می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

 

۱. اطراف سینک دچار نشتی شده است

اگر آب از کناره و اطراف سینک نشت کرد بدانید که آب بین سینک و کانتر رخنه کرده است. حتی اگر کوچکترین فاصله‌ و درزی هم در این قسمت وجود داشته باشد می‌تواند مشکلات و پیامدهای بدی به دنبال داشته باشد. پس قبل از اینکه آب به بخش‌های دیگر کابینت برسد باید مشکل را برطرف کنید، اما در ابتدا باید اطمینان پیدا کنید که مشکل نشتی مربوط به این قسمت است، برای این کار هم دور سینک را به‌خوبی خشک کنید و پس از مدتی دوباره همان قسمت را آب بریزید در صورتی که نشتی آب را مشاهده کردید ایراد از این قسمت است. برای رفع عیب این بخش باید درزهای بین سینک و کانتر را بگیرید.

 

۲. سینک ظرفشویی در هنگام تخلیه آب نشتی دارد

در صورتی که با باز کردن درب کابینت زیر سینک ظرفشویی بویی را احساس کردید باید بدانید که علت نشتی از لوله تخلیه یا همان زهکش سینک است. در برخی از مواقع این بو به حدی زیاد است که بدون باز کردن درب کابینت هم آن را احساس می‌کنید. برای اطمینان پیدا کردن از این‌که عیب مربوط ابه این بخش است ابتدا دریچه لوله تخلیه را بگذارید و آب را باز کنید زمانی که سینک پر شد دریچه را بردارید تا آب خارج شود. در هنگامی که آب دارد تخلیه می‌شود به زیر سینک نگاه کنید ببینید آیا نشتی و چکه آب مشاهده می‌شود یا مشکلی در این بخش وجود ندارد.

 

نشتی سینک ظرفشویی

 

۳. لوله‌های آب نشتی دارد

لوله‌های آب نیز می‌توان به نشتی آب از سینک ظرفشویی منجر شود. در صورت معیوب بودن شیر آب وقتی آن را باز می‌کنید آب از قسمتی که دچار مشکل است، خارج شده و باعث نشتی می‌شود. برای اینکه متوجه شوید مشکل از شیر آب است یا جایی دیگر باید یک دستمال خشک را به شیر آب ببندید در صورتی که خیس شد معلوم می‌شود که نشتی سینک متعلق به خرابی در شیر تأمین آب است.

 

۴. فرسودگی لوله‌های مربوطه

فرسودگی لوله‌ها هم می‌تواند یکی از دلایل نشتی در سینک ظرف‌شویی باشد به همین علت بهتر است اگر لوله کشی آن بخش قدیمی است اقدام به بررسی آن بکنید.

 

۵. یکی از واشرها ایراد دارد

برخی از اوقات یکی از واشرهای اتصالات مربوط به سینک ممکن است دچار پارگی یا ایراد شده باشد که در این‌صورت در هنگام نشتی آب متوجه بروز مشکل خواهید شد.

 

تعمیر نشتی سینک ظرفشویی

برای برطرف کردن نشتی سینک ظرف‌شویی بهتر همه لوازم مورد نیاز را از قبل آماده کنید تا کار با سرعت عمل بالاتری انجام شود. وسایل مورد نیاز برای این منظور عبارتند از:

  • آچار قابل تنظیم
  • پیچ‌گوشتی
  • روغن
  • یک عدد دستمال برای خشک کردن

برای شروع تعمیر خوب دقت کنید که حتی‌الامکان علت را از قبل مشخص کرده باشید تا به هنگام کار با مشکلی مواجه نشوید. پس از آن مراحل زیر را دنبال کنید.

 

۱. جریان آب را ببندید

کاری که دارید انجام می‌دهید رفع عیب سینک ظرف‌شویی است پس بهتر است در ابتدا جریان آب را قطع کنید. در صورتی که جریان آب را قطع نکنید بی‌تردید آب همه آشپزخانه و محیط پیرامون سینک را فرا خواهد گرفت.

 

۲. رینگ یا مهره‌ها را باز کنید

برای اتصال شیرها به سینک از این مهره‌ها استفاده می‌شود که برای باز کردن آن می‌توانید از آچار استفاده کنید. پس از باز کردن مهره‌ نوبت به باز کردن رینگ‌های خود شیر می‌رسد با این کار می‌توانید داخل شیر را ببیند و ایرادات مربوط به این قسمت را بررسی کنید. در صورتی که عیب موجود را پیدا کرده‌اید، سایر بخش‌ها را باز نکنید.

 

۳. همه قسمت‌ها را به خوبی بررسی کنید

برای این‌که بخش معیوب که باعث نشتی شده است را پیدا کنید بهتر است همه قطعات باز شده را به خوبی بررسی کنید. توجه کنید در هنگام بستن شیر و دیگر بخش‌های مربوط به سینک که در قبل باز کرده دقت کامل را به خرج دهید، زیرا در صورت ضعیف بستن این نقاط موجب نشتی دوباره سینک خواهید شد. قبل از بستن بخش‌های مختلف بهتر است آن‌ها را با دستمال تمیز کنید و اگر قطعه‌ای فرسوده شده و دچار خوردگی است آن را تعویض کنید.

 

۴. بستن و سرهم کردن شیر

حال که قسمت‌های دیگر را بستید نوبت به بستن خود شیر می‌شود و باید آن را سرهم کنید. در اینجا شما باید ترتیب باز کردن را به یاد آورید تا بتوانید به شکل صحیحی دوباره شیر را ببنید.

 

تعمیر نشتی سینک ظرفشویی

 

بیشتر بخوانید: روش‌های تمیز کردن راه آب فاضلاب سینک آشپزخانه و توالت

 

در آخر

اگر با نشتی سینک ظرفشویی خانه خود مواجه شدید نیازی نیست که حتما تعمیرکار را خبر کنید. در ابتدا مراحلی که ما در قبل گفتیم را طی کنید در صورتی که کمی حوصله به‌خرج دهید می‌توانید خودتان مشکل رخ داده را برطرف کنید. در نهایت اگر موفق نشدید، از یک تعمیرکار کمک بگیرید. توجه داشته باشید در صورتی که با نشتی آب از سینک ظرفشویی خود روبرو شدید به سرعت آن را برطرف کنید زیرا ممکن است با گسترش این نشتی به کابینت و کفپوش‌ها نیز آسیب برسد. علاوه بر نشتی آب، گرفتگی لوله ظرفشویی از دیگر مشکلات رایج در آشپزخانه است، اگر با این مشکل نیز مواجه هستید، توصیه می‌کنیم مطلب راه های باز كردن لوله ظرفشويی را از دست ندهید. در پایان اگر روش‌های دیگری نیز برای تعمیر نشت آب از ظرفشویی سراغ دارید، لطفا آن را با ما و سایر همراهان ستاره در میان بگذارید.

مطالب مشابه