مراسم جالب باشگاه هرتابرلین به مناسبت سی‌امین سالروز برداشته شدن دیوار برلین و اتحاد آلمان (عکس)

منبع: طرفداری

36

1398/8/18

22:04


مراسم جالب باشگاه هرتابرلین به مناسبت سی‌امین سالروز برداشته شدن دیوار برلین و اتحاد آلمان (عکس)

سی سال پیش در چنین روزی اولین قدم بزرگ برای اتحاد کشور آلمان برداشته شد تا آلمان غربی و شرقی یکی شوند. 

طرفداری - یکی از پیامدهای شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، دو تکه شدن شهر برلین و این کشور توسط یک دیوار 155 کیلومتری به ارتفاع 3.6 متر بود. چهار کشور مهم پیروز جنگ یعنی امریکا، انگلیس، فرانسه و شوروی تصمیم گرفتند آلمان را به دو بخش تقسیم کنند. بخش غربی زیر نظر سه کشور امریکا، انگلیس و فرانسه، دولت آلمان غربی را تشکیل داد و بخش شرقی حکومتی کمونیستی زیر نظر شوروی داشت و در پی اتفاقات سیاسی، مردم کشور آلمان حق نداشتند به بخش غربی یا شرقی مسافرت کنند.

در سال 1989، در پی اعتراضات شدید مردم آلمان شرقی که از مشکلات اقتصادی رنج می بردند و قصد داشتند به آلمان غربی سفر کنند، دولت وقت تصمیم گرفت به بعضی از آنها ویزا بدهد اما یک اتفاق غیرمنتظره رخ داد. ده ها هزار نفر از مردم آلمان شرقی به سوی دیوار برلین هجوم بردند و دولت انتظار چنین هجومی را نداشت. نگهبانان و ماموران نتوانستند این سیل جمعیت را کنترل کنند و به ناچار مرزها را گشودند. در سمت دیگر دیوار، مردم آلمان غربی به گرمی از هم وطنان خود استقبال کردند و این اتفاق مهم ترین عامل برداشته شدن کامل دیوار برلین در سوم اکتبر 1990 بود.

میخاییل گورباچوف رئیس‌جمهور وقت شوروی 15 سال بعد، در سال 2004 عنوان کرد که وقتی در ژوئن 1989 با هلموت کهل صدراعظم آلمان غربی مذاکره کرده‌ بود، به‌طور مشترک به این نتیجه رسیدند که هنوز زمان وحدت دو آلمان فرا نرسیده‌ است. در نهایت هم به این توافق کردند که از میان برداشتن دیوار به قرن بیست و یکم موکول شود. او عنوان کرد که البته مردم آلمان تصمیم دیگری گرفتند و با پافشاری روی برچیدن دیوار، رهبری تاریخ را به دست گرفتند. مردم سایر کشورهای اروپای شرقی و مرکزی نیز بلافاصله از آن‌ها سرمشق گرفتند و موانع رسیدن به آزادی را از سر راه خود برداشتند.

باشگاه هرتابرلین پیش از دیدار این هفته خود مقابل لایپزیش، در مراسم زیبایی، سی امین سالروز برچیده شدن این دیوار و اتحاد آلمان را گرامی داشت. 

 

مطالب مشابه