استحمام در دوران قاعدگی، واقعا مضر است؟

منبع: نی نی بان

27

1398/8/18

23:05


چند روز پیش یونیسف در اعلامیه‌ای منتشر کرد ۷۰ درصد دختران مدارس افغانستان به دلیل ترس از نازایی در دوره عادت ماهیانه حمام نمی‌کنند و ۲۹ درصد دیگر از دختران در این دوره به مدرسه نمی‌روند. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که واقعا حمام کردن در دوران پریود باعث نازایی می‌شود؟ شستن واژن در دوران پریود مضر است؟

حمام کردن در دوران پریود باعث ناباروری می‌شود؟
دکتر مرجان قاجار متخصص زنان و زایمان معتقد است حمام کردن در دوران پریود به هیچ وجه باعث نازایی و ناباروری دختران و زنان نمی‌شود. او می‌گوید:« حمام کردن درزمان قاعدگی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی ازنظربهداشتی توصیه هم می‌شود.به نظر من اینکه بعضی مادرها هنوز توصیه می‌کنند در این دوران به حمام نروید بیشتر به دلیل باورهای قدیمی و خرافی است. شاید علت آن عدم وجود حمام درزمانهای خیلی دور، به صورت خصوصی درمنزل بوده واینکه باید حمام عمومی یا خزینه واینطورجاها می‌رفتند. دراین محلها احتمال آلودگی برای خود فرد وبقیه هم بیشتر بوده است.» سرد شدن رحم، کیست و تنبلی تخمدان، افزایش درد و خونریزی هم به دلیل حمام کردن ایجاد نمی‌شود و هیچ دلیل و مدرک علمی درباره توضیح آن موجود نیست.

حمام رفتن در دوران پریودی چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟
استحمام در دوران پریود هیچ خطری برای زنان و دختران ندارد. پزشکان توصیه می‌کنند، خانم‌ها در این دوران روزانه استحمام داشته باشند و ترشحات و واژن را به خوبی بشویند چون اگر ترشحات در قسمتی از بدن از جمله کشاله ران جمع شود باعث رشد باکتری و قارچ در بدن می‌شود. خون مکان مناسب و مستعدی برای رشد میکروبهاست به همنی دلیل بهتر است برای جلوگیری از عفونتهای دستگاه تناسلی حتما در این دوران بیشتر از همیشه حمام کنید.
به چه نکاتی باید توجه کنید:
با اینکه بیشتر پزشکان معتقدند حمام کردن در دوران پریود هیچ عوارضی ندارد اما یکسری نکات را باید در نظر بگیرید. مثل:
بهتر است در این دوران از حمام با آب سرد خودداری کنید. آب سرد باعث انقباض رحم می شود و ممکن است در برخی از زنان باعث دل درد و دردهای عضلانی شود.
ایستاده حمام کنید. از نشستن های طولانی مدت کف حمام بپرهیزید. دهانه رحم در این دوران باز است و ممکن است نشستن روی زمین و یا حتی صندلی حمام باعث عفونت رحم شود.
بهتر است در این دوران قید نشستن در وان را هم بزنید.
از دوش واژینال و شوینده‌های شیمیایی معطر استفاده نکنید.

حمام کردن در دوران پریود چه مزایایی دارد؟
حمام کردن با آب داغ در دوران پریودی باعث کم شدن دردهای کمر و زیر شکم می‌شود.
بعضی از زنان در این دوران دچار پا درد می‌شوند. چند دقیقه دوش آب گرم به تسکین این دردها کمک می‌کند.
دوش آب گرم خستگی مفرط، افسردگی خفیف، کج خلقی و گرفتگی عضلات را بهبود می‌بخشد.

مطالب مشابه