نفخ شکم در بارداری، علتش چیست؟

منبع: نی نی بان

38

1398/8/18

23:10


اگر سوال‌تان این است که چه چیزهایی در دوران بارداری باعث نفخ، قار و قور، پر گاز شدن و احساس پُری در شکم می‌شود و خانم‌های باردار چه کارهایی می‌توانند برای رفع نفخ شکم در بارداری انجام دهند، اولین چیزی که باید بدانید، معنی کلمه «نفخ شکم» است که در فرهنگ لغات «ورم شکم» ذکر شده است و دقیقا به همین خاطر است که بعضی خانم‌ها در دوران بارداری احساس می‌کنند یک بادکنک قورت داده‌اند!

نفخ شکم در کدام دوره بارداری بروز می‌کند؟
نفخ کردن ممکن است یکی از ناخوشایندترین و البته رایج‌ترین علائم بارداری شما باشد که حدود هفته ۱۱ بارداری برای اولین بار بروز می‌کند و ممکن است تا پایان بارداری و روز زایمان همراه‌تان بماند!

علت نفخ شکم در دوران بارداری چیست؟
تقریبا همزمان با مثبت شدن جواب آزمایش بارداری که احتمالا شلوار جین‌تان هم کمی بهتان تنگ می‌شود، نفخ هم شروع می‌شود که به خاطر تاثیر هورمون بارداری «پروژسترون» است و باعث ورم می‌شود.
همانطور که پروژسترون برای یک بارداری سالم لازم و ضروری است، می‌تواند ۳ مشکل نه چندان زیبا برایتان ایجاد کند: نفخ کردن، آروغ زدن و گاز معده!
پروژسترون باعث آرامش بافت عضله صاف داخل بدن‌تان (که معده و روده را در بر گرفته) می‌شود. به همین خاطر عمل هضم غذا در بدن خانم‌های باردار با سرعت پایین‌ترین انجام می‌شود تا مواد غذایی فرصت بیشتری برای ورود به جریان خون پیدا کرده و به بچه برسند؛ که این خبر خوبی است.
اما خبر بد این است که همین کُند شدن فرایند هضم در بارداری می‌تواند احساس نفخ شکم در شما ایجاد کرده و حتی گرفتگی و اسپاسم را تجربه کنید. ضمن اینکه، کشیدگی فضای رحم می‌تواند به راست روده (رکتوم) فشار آورده و در نتیجه، کنترل ماهیچه‌های این ناحیه برایتان سخت‌تر از همیشه شده و خروج بی‌اختیار گاز معده به یک معضل جدی برای شما تبدیل شود.

درباره نفخ شکم در بارداری چه می‌دانید؟
متاسفانه احساس پرخوری یکی از علائم بارداری است که می‌تواند با کشیده و بازتر شدن رحم و فشار آوردن به شکم و روده‌ها بدتر شود. این احساس برای شما ناخوشایند و شاید هم کمی دردناک باشد اما مطمئن باشید که فرزندتان هیچ خبری از اوضاع شما و علائم و دردهایی که تجربه می‌کنید، ندارد!

برای درمان و کاهش نفخ شکم در دوره بارداری
زیاد آب بنوشید: با این کار، دستگاه گوارش‌تان را به تحرک وا می‌دارید و یبوست نمی‌گیرد؛ یبوست می‌تواند نفخ را بدتر کند.
فیبر زیاد مصرف کنید: از فیبر- سبزیجات برگدار، حبوبات، عغلات کامل و میوه‌ها- هم برای رفع یبوست بارداری کمک بگیرید. البته زیاده‌روی در مصرف فیبرها هم می‌تواند باعث نفخ بیشتر شود. اگر به طور معمول در رژیم غذایی‌تان از فیبر استفاده نمی‌کنید، این مواد را به مرور به رژیم دوره بارداری اضافه کنید.
وعده‌های کوچکتر میل کنید: هرقدر مقدار غذای بیشتری وارد معده‌تان شود، نفخ بیشتری خواهید داشت. اگر سعی کنید در روز ۶ وعده کوچک یا سه وعده متوسط یا ۲ تا ۳ میان وعده سبک داشته باشید، نه تنها می‌توانید مواد مختلف غذایی را در رژیم‌تان داشته باشید و مواد مغذی مورد نیاز فرزندتان را تامین کنید، که دستگاه گوارش‌تان هم بیش از ظرفیتش پر نمی‌شود و مجبور نیستید درد ناشی از نفخ شکم و سوزش سردل را تحمل کنید.
آرام‌تر غذا بخورید: اگر عادت دارید ناهارتان را ۵ دقیقه‌ای تمام کنید، هوای زیادی همراه با غذایتان می‌بلعید. این هوای اضافی در شکم‌تان تبدیل به گازی دردناک (برای شما و نه فرزندتان) می‌شود و نفخ می‌کنید. بنابراین سعی کنید حتی اگر سرتان شلوغ است، حداقل در دوران بارداری غذایتان را با آرامش و در محیطی لذت‌بخش و بدون تنش میل کنید.
آرامش خود را حفظ کنید: غذا خوردن در مواقع اضطراب در دوره بارداری (غذا خوردن موقع نوشتن گزارش کار یا بحث کردن با همسر و ...) باعث می‌شود مقدار زیادی هوا ببلعید و نفخ کنید. بنابراین غذایتان را دور از استرس میل کنید. قبل و حین غذا خوردن چند نفس عمیق بکشید و یادتان باشد «ساعت ناهار» فرصتی برای استراحت شماست.
مصرف غذاهای نفاخ را کم کنید: البته لازم نیست لوبیاها را به طور کل کنار بگذارید که منبع خوبی از پروتئین و مواد مغذی مختلف هستند اما در دوره بارداری مصرف انواع لوبیا، کلم، پیاز، غذاهای سرخ شده، شیرین و پر از سس را به حداقل برسانید.
نفخ شکم در دوره بارداری درست مثل تهوع صبحگاهی، یکی از نشانه‌های رایج بارداری است که ممکن است شما هم تجربه کنید. فقط کافیست این نکته را مدام به خود یادآوری کنید که این هم، مثل سایر علائم بارداری، همزمان با زایمان‌تان از بین خواهد رفت؛ درست وقتی که نوزادتان را در آغوش می‌گیرید!

مطالب مشابه