روش امام علی (ع) نسبت به خلفای اهل سنت چگونه بود؟

منبع: حوزه

11

1398/8/23

12:33


حوزه/ روش علی بن ابی طالب (ع) در مقابل خلفای اهل سنت، نشان دهنده تقریب بوده است و تأکید داشتند که نماز جماعت پشت سر آنان خوانده شود.

روش امام علی (ع) نسبت به خلفای اهل سنت چگونه بود؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» آیت الله حمیدی در جلسه طلاب و فضلای همدانی مقیم قم که صبح امروز در مسجد مصطفی خمینی (ره) قم برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت، اظهار داشت: در زمان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی مسئله وحدت میان شیعه و سنی مطرح شد و ایشان یکی از فضلا را به مصر فرستاد تا با بزرگان آنان در رابطه با وحدت صحبت نماید.

وی ابراز داشت: در ابتدا، سخن گفتن درباره وحدت سخت بود؛ اما در ادامه بهتر شد و این مسئله با نام «تقریب» به کار خود ادامه داد.

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: شیخ شلتوت یکی از بزرگان اهل سنت بود که در رابطه با مسئله وحدت و تقریب، فعالیت های مناسبی انجام داد و فتوایی صادر کرد که اگر کسی به فتوای شیعه اثنی عشری عمل نماید، بدون مشکل است.

سخنران این جلسه اذعان داشت: شیخ محمود شلتوت در یکی از مصاحبه های خود اعلام کرده بود که در پاره ای از نظرات، فقه شیعه را ترجیح می دهم و از رأی شیعه استفاده می نمایم.

آیت الله حمیدی تصریح کرد: روش علی بن ابی طالب (ع) در مقابل خلفای اهل سنت، نشان دهنده تقریب بوده است و تأکید داشتند که نماز جماعت پشت سر آنان خوانده شود.

وی بیان داشت: شهید مصطفی خمینی نیز در هنگامی که در مکه و مدینه حضور داشتند، تمام نمازهای خود را پشت سر امامان جماعت مسجدالنبی و مسجدالحرام اقامه می کردند.

این استاد حوزه اظهار داشت: وحدت یکی از مسائل مهم امروز نیز هست؛ چراکه دشمنان بسیاری همچون آمریکا برای جدایی میان شیعه و سنی برنامه ریزی کرده تا به اهداف خود دست پیدا نمایند.  

آیت الله حمیدی ابراز داشت: امام خمینی (ره) نیز بر وحدت میان مسلمین تأکید بسیاری داشته که یکی از این تأکیدها، نمازخواندن شیعیان در مسجدالنبی و مسجدالحرام بوده است.

تصویری


ویدئو