53 درصد بیکاران جوانان اند - شبکه خبر | نیوز پارسی

53 درصد بیکاران جوانان اند

منبع: شبکه خبر

بازدید: 4

تاریخ: 1398/1/26

ساعت: 04:02


53 درصد بیکاران جوانان اند معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار گفت: از حدود 3 میلیون 200 هزار نفر آمار بیکاران کشور، حدود 1 میلیون 700 هزار نفر جوان و کارجویان 15 تا 29 ساله اند، یعنی 53 درصد بیکاران جوانان هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کاوه کیانی در برنامه گفتگوی 18:30 با اعلام این آمار افزود: از مجموع جمعیت 10 تا 67 ساله کشور که حدود 67 میلیون نفرند، حدود 40 میلیون نفر غیر فعال اقتصادی اند و به هر دلیل وارد بازار کار نمی شوند، اما از 27 میلیون جمعیت فعال که مشارکت اقتصادی در کشور دارند بخشی بیکارند و بخشی شاغل که از این میزان طبق استاندارد جهانی حدود 24 میلیون نفر شاغل اند و حدود 3 میلیون 200 هزار نفر هم بیکارند.
 
معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار با بیان این که طبق استاندارد سازمان جهانی کار فردی که 1 ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می شود گفت: البته این به معنای آن نیست که فردی که یک ساعت در هفته کار می کند شغل خوب و پردرآمدی دارد و مشکلات معیشتی ندارد، بلکه صرفا بحث استاندارد جهانی آمار مطرح است و ما مینیمم را روی یک ساعت گذاشتیم تا همه حجم کار کشور در اقتصاد را اندازه گرفته باشیم.
 
 
 
این مسئول میزان بیکاری در سال 97 را حدود 12 درصد اعلام کرد که نسبت به سال 96 یک دهم درصد رشد داشته است.
 
کیانی با تفکیک آمار بیکاران و شاغلان گفت: از مجموع نیروی کار فعال کشور، 80 درصد مرد و 20 درصد زن اند و با این حساب میزان بیکاری مردان 10.14 درصد و زنان حدود 18.9 درصد است.  
 
 او با بیان این که ادارات ملی آمار نمی توانند تحلیل تجویزی ارائه کنند درباره وضع اشتغال در کشور گفت: طبق آمار میزان اشتغال در سال 97 نسبت به 96 خیلی تغییر نکرده است هر چند به علت تحریم های ظالمانه رشد اقتصادی در سال 97 کمتر شده است. 
 
کیانی با اشاره به آمار تفکیک شده اشتغال در بخش های کشاورزی(17.7درصد)، صنعت(32 درصد) و خدمات (50 درصد) گفت: در بخش خدمات آمار شاغلان در سال 97 ، 246 هزار نفر نسبت به سال 96 افزایش یافته است.
 
معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار درباره انتقادها از مرکز آمار نیز گفت: انتقاد از مرکز آمار زیاد می شود ، برخی از منتقدان پژوهشگران و اقتصاد دانان اند که اینها یا از توضیحات ما قانع می شوند و یا ما از راهنمایی های آنها استفاده می کنیم، عده ای هم مسئولان هستند که در این موارد ما خودمان را موظف می دانیم روشن تر و بهتر و کامل تر درباره آمارهایمان و دلایل آن توضیح دهیم و تاکنون هیچ مسئولی بر مرکز آمار هیچ فشاری وارد نکرده است که مثلا عددی چرا منتشر شده یا باید تغییر کند یا چیز دیگری، به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاده است. 
 
 

مطالب مشابه