درخواست کمک نظامی دولت وفاق لیبی از ترکیه/ علت درخواست: رویارویی با نیروهای خلیفه حفتر

منبع: عصر ایران

13

1398/10/6

13:17


درخواست کمک نظامی دولت وفاق لیبی از ترکیه/ علت درخواست: رویارویی با نیروهای خلیفه حفتر

دولت وفاق ملی لیبی رسماً از ترکیه خواست تا از این دولت برای رویارویی با نیروهای خلیفه حفتر حمایت نظامی به عمل آورد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز شامگاه پنج‌شنبه گزارش داد که دولت وفاق لیبی رسماً از ترکیه خواسته است حمایت نظامی دریایی، زمینی و هوایی از این دولت داشته باشد.

در همین حال، امرالله ایشلر، فرستاده رئیس جمهوری ترکیه به لیبی گفت که کشورش نمی‌تواند درخواست کمک دولت وفاق لیبی را بی‌پاسخ بگذارد.

ایشلر در توییتر اعلام کرد، موافقت پارلمان ترکیه برای اعطای اختیار به دولت جهت ارائه حمایت نظامی به لیبی بار دیگر به ملت و دولت مشروع آنها نشان می‌دهد که ترکیه همواره در کنار آنها خواهد بود.

در همین حال، شورای عالی امنیت الجزایر به ریاست عبدالمجید تبون،‌ رئیس‌جمهوری این کشور اعلام کرد که درصدد اتخاذ تدابیری برای حفاظت از مرزها و نیز افزایش نقش خود در دو پرونده لیبی و مالی است.

ریاست جمهوری الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد که شورای عالی امنیت این کشور پاره‌ای از تدابیر را اتخاذ کرده و بر اساس آنها باید از مرزها حفاظت کند.

این شورا اظهار کرد، مجموعه تدابیری را برای حمایت از مرزها و منطقه به اضافه تدابیری برای فعال سازی نقش الجزایر در سطح جهانی به خصوص در پرونده لیبی و مالی و منطقه ساحل و صحرا و در آفریقا لحاظ کرده است.

این در حالی است که تونس بر بی‌طرف ماندن خود در قبال پرونده لیبی تاکید کرده است.

نهاد ریاست‌جمهوری تونس وجود هر گونه ائتلاف با طرف‌های درگیری در لیبی را در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه و وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی تکذیب کرد.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی مدعی توافقی با رئیس‌جمهوری تونس درباره حمایت از دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج شد.

وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی نیز از ائتلاف با ترکیه،‌ الجزایر و تونس برای حمایت از همکاری اقتصادی، حمایت از ثبات سیاسی و امنیتی صحبت کرده بود.

در توضیح این اظهارات رشیده نیفر، مشاور اطلاع‌رسانی نهاد ریاست‌جمهوری تونس وجود چنین ائتلافی را تکذیب کرد.

نیفر تصریح کرد: هیچ مساله‌ای در این باره مطرح نشده و دولت تونس خواهان حل مسالمت‌آمیز بحران لیبی است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو