نتوانسته ایم حقیقت مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی کنیم

منبع: حوزه

16

1398/10/6

15:58


حوزه/ آیت الله ناصری در اجلاسیه معاونان آموزش حوزه های علمیه منطقه ۶ کشوری، گفت: بسیاری از مردم دنیا هنوز نتوانسته اند مکتب خوب اهل بیت(ع) را بپذیرند و چرا اینگونه شده است معلوم است که کوتاهی از طرف ما بوده و یا حداقل این که دنبال ساز و کاری برای این موضوع نبوده ایم.

نتوانسته ایم حقیقت مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی کنیم

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، در اجلاسیه معاونین آموزش حوزه های علمیه منطقه ۶ کشوری، در یزد با اشاره به مسئولیت خطیر معاونان آموزش در حوزه های علمیه و موقعیت خاص و ویژه حوزه در شرایط کنونی، اظهار داشت: در حال حاضر متاسفانه در جامعه اسلامی پیشرفت علمی به آن صورتی که مطلوب باشد، دیده نمی شود و علیرغم همه تبلیغات منفی و دشمنی های بدخواهان، باید اذعان کنیم که خودمان نیز کوتاهی هایی داشته ایم و آن گونه که شایسته است نتوانسته ایم حقیقت تشیع و مکتب اهل بیت(ع) را بین مردم دنیا فراگیر کنیم.

وی افزود: بسیاری از مردم دنیا هنوز نتوانسته اند مکتب اهل بیت(ع) را بپذیرند و اینکه چرا این گونه شده است معلوم است که کوتاهی از طرف ما بوده و یا حداقل این است که دنبال ساز و کاری برای این موضوع نبوده ایم، چرا که امام معصوم(ع) می فرمایند: «شما حرف های ما را به مردم منتقل کنید خود مردم جذب حقیقت ما می شوند» و اینکه مردم جذب نشده اند را باید ما بررسی کنیم و راهکاری برای آن بیندیشیم.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: البته تلاش های فراوانی در این مسیر صورت گرفته مثل اقدامات ارزشمند علامه امینی در اثبات حقانیت مکتب و یا مجاهدت های امام خمینی(ره) که نقش مهمی در آگاه سازی مردم جهان نسبت به مکتب و انقلاب داشته است.

آیت الله ناصری با اشاره به اینکه مردم دنیا در حال حاضر اسیر رسانه های صهیونیستی هستند و آگاهی های جهت داری دریافت می کنند، افزود: انقلاب اسلامی یکی از جنبه های خوبی که توانستیم اسلام و مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی کنیم و از این بستر باید آگاهی بخشی به مردم دنیا از طریق امکانات موجود صورت پذیرد.

وی افزود: امام(ره) در دو هجرتی که داشتند برنامه خود را به نحو مطلوب کارگردانی کردند و آن تاثیر را مطلوب را بر جای گذاشتند که یکی هجرت به عراق بود که بسیار کارساز بود و یکی هم هجرت به پاریس که جهانی کردن انقلاب در آن صورت گرفت.

رئیس شورای حوزه علمیه یزد ادامه داد: طاغوت فکر می کرد با تبعید امام خمینی(ره) به نجف و حضوری که بزرگان و مراجع در آن داشتند، امام(ره) مثل ماهی ای در دریا به فراموشی سپرده می شود که البته اینگونه نشد و امام با تقوا و زهدی که داشت و رفتار و سلوکی از خود نشان داد در نجف جای خود را باز کرد و توانست ریشه خیلی از افکار اشتباه را براندازد و خیلی از مسائل صحیح را جایگزین کند و امام توانست در نجف مساله انقلاب و ولایت فقیه را جا بیندازد.

آیت الله ناصری افزود: در هجرت دوم که به پاریس بود، امام(ره) رسالت بزرگش را انجام داد و آن جهانی کردن مکتب و انقلاب اسلامی بود که نزدیک به ۵۰۰ مناظره و مصاحبه عمومی و جهانی از امام منتشر شد و در گستره جهانی، انقلاب اسلامی معرفی شد و در این زمینه امام(ره) خیلی تلاش و مجاهدت کرد و گام دوم امام مراقبت و محافظت از این انقلاب بود.

امام جمعه یزد با اشاره به توطئه های بسیاری که در این مسیر وارد می شد اظهار داشت: البته توطئه های بسیاری در این مسیر بود که امام خنثی و مراقبت می کرد در ارتباط با این مساله و در آخرین مورد نهضت آزادی با تحریک شاه شروع کرده بودند که انقلاب را در مرحله ای متوقف کنند و آن را همین جا گردن بزنند اما غافل از آنکه امام مساله حکومت اسلامی را بیان کرده و پای آن ایستاده است و حقیقتاً اگر درایت و مقاومت امام نبود همه چیز به هم می ریخت و شاید این انقلاب به ثمر نمی رسید.

 آیت الله ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیه «فَبَشِّر عِبادِ الَّذِینَ یَستَمِعُونَ القَولَ فَیَتَّبِعُونَ اَحسَنَه» اظهار داشت: امام کاظم(علیه السلام) ضمن این آیه می فرمایند این آیه دو چیز به ما اعطا می کند که یکی تفکر و دیگری تعقل است و اگر در کنار این تفکر و تعقل تدین هم بگذاریم کامل می شود و این موضوع بسیار مهمی است و در جامعه علمی باید روی آن کار شود.

رییس شورای حوزه علمیه یزد در پایان افزود: شما باید طلبه های ما را بر اساس تفکر و تعقل تربیت کنید که فکر در وجود همه طلاب زنده شود و در پی آن در هر چیزی متفکرانه فکر کرده و حرف بزنیم و در گوش دادن ها تعقل کنیم و اگر این معنا وارد حوزه ها شود آسیب پذیری ما قطعا کمتر خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو