گزارشگر سازمان ملل: احکام قضایی عربستان در پرونده خاشقجی دو بار من را شوکه کرد

منبع: عصر ایران

9

1398/10/6

16:38


گزارشگر سازمان ملل: احکام قضایی عربستان در پرونده خاشقجی دو بار من را شوکه کرد

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی یا خودسرانه خواستار انجام تحقیقات درباره یکسری احکام قضایی از سوی عربستان برای یافتن سازمان دهندگان قتل روزنامه نگار مخالف سعودی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المنار، اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی یا خودسرانه گفت: بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه، کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف سعودی در استانبول یک اعدام فراقانونی بود و برای این مساله عربستان باید مسؤول شناخته شود. این پرونده به یک تحقیق درباره احکام قضایی برای تعیین هویت مغزهای متفکر و همچنین آنهایی که به انجام چنین کاری اصرار کرده‌اند، آنهایی که اجازه چنین کاری را دادند یا چشمانشان را به روی این قتل بسته‌اند نظیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیاز دارد.

این گزارشگر ویژه همچنین گفت: این احکام من را دو بار شوکه کرد. مخالفت با حکم اعدام اولین شوک را به من وارد کرد. افرادی که دستور اعدام را دادند،‌ نه تنها آزادانه می‌گردند بلکه حتی در هیچ تحقیقات و محاکمه‌ای حضور نیافتند. این دومین مساله‌ای بود که من را شوکه کرد.

وی ادامه داد: این رویکرد اختلال و ممانعت از انجام عدالت و نقض پروتکل در تحقیقات برای قتل‌های خودسرانه است. در حالیکه به نظر می‌رسد قضات عربستان سعودی حکم کرده‌اند که قتل این روزنامه نگار یک حادثه بوده اما در عین حال پنج تن را به اتهام دست داشتن در چنین اقدامی به مرگ محکوم کرده‌اند و این نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو