واکنش ایران به تصمیم ژاپن برای ارسال نیروی نظامی به خاورمیانه

منبع: رکنا

7

1398/10/6

17:46


واکنش ایران به تصمیم ژاپن برای ارسال نیروی نظامی به خاورمیانه

به گزارش رکنا، سفارت ایران در توکیو در حساب کاربری خود در توییتر با اشاره به طرح صلح هرمز نوشته است:

«انتظار می رود کشورهای دوست با حمایت به موقع و عملی از طرح هرمز به وظیفه بین المللی در حفاظت از کشتیرانی عمل کنند. حضور نیروهای خارجی در جهت صلح و ثبات و امنیت منطقه ارزیابی نمی شود.»

تصویب طرح اعزام نیروی نظامی به خلیج فارسدر کابینه ژاپن

«سوگا یوشیهیده» سخنگو و دبیر کل کابینه ژاپن امروز (جمعه) اعلام کرد یک فروند کشتی جنگی و دو فروند هواپیمای گشت به منطقه غرب آسیا اعزام می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سوگا دلیل اتخاذ تصمیم اعزام نیروی نظامی به آب‌های جنوب ایران را محافظت از کشتی‌های تجاری ژاپنی در منطقه عنوان کرد.

بر این اساس، طبق طرح تایید‌ شده توسط «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن، یک فروند ناوشکن مجهز به بالگرد نظامی و دو فروند هواپیمای گشت‌زنی P-3C از نیروهای نظامی این کشور موسوم به «نیروی دفاع از خود» به غرب آسیا اعزام می‌شود.

به نوشته رویترز، در صورت بروز هرگونه وضعیت اضطراری در منطقه، وزارت دفاع ژاپن با صدور دستوری خاص، مجوز استفاده از سلاح را به نیروهای اعزامی به منطقه جهت حفاظت از کشتی‌های تجاری این کشور می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دبیر کل کابینه ژاپن همچنین در نشست خبری امروز توضیح داد: «صلح وثبات در خاورمیانه برای صلح و سامان جامعه بین‌المللی از ژاپن، بسیار اهمیت دارد. همچنین بسیار مهم است که مطمئن شویم کشتی‌های مرتبط با ژاپن، با امنیت در خاورمیانه که بزرگترین منبع انرژی جهان است، حرکت می‌کنند».

به نوشته رویترز، محدوده تحت پوشش نظامیان ژاپنی در منطقه شامل آب‌های خلیج عمان، شمال دریای عرب و خلج عدن می‌شود اما تنگه هرمز بخشی از محل حضور ژاپنی‌ها نیست.

دو ائتلاف دریایی اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می‌گیرد که خروج ایالات متحده به ریاست «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه، به همراه برخی گمانه‌زنی‌ها مربوط به اعزام حدود ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی به منطقه، تنش‌ها در خلیج فارس را به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.

ژاپن، به عنوان یکی از متحدان آمریکا که روابط دوستانه‌ای با ایران دارد، اما تاکید کرده که بدون پیوستن به ائتلاف آمریکا جهت محافظت از کشتی‌های خود به منطقه نیروی نظامی اعزام می‌کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو