انسان هوموارکتوس تا ۱۱۷ هزار سال پیش زنده بود

منبع: گجت نیوز

24

1398/10/6

20:52


انسان هوموارکتوس تا ۱۱۷ هزار سال پیش زنده بود

پیشرفت های علمی به دانشمندان کمک کرد تا قدمت دقیق انسان هوموارکتوس را مشخص کنند. آنها عقیده دارند این گونه انسانی تا ۱۱۷ هزار سال پیش زندگی می کرد.

تحقیقات اخیر دیرینه شناسان امکان تشخیص قدمت دقیق انسان هوموارکتوس را محیا ساخت. دانشمندان عقیده دارند که این گونه انسانی تا ۱۱۷ هزار سال پیش زندگی می کرد.

هوموارکتوس یا Homo erectus ، گونه ای انسانی است که تقریباً 2 میلیون سال پیش از آفریقا به بخش هایی از اروپا و آسیا پراکنده شد و سرانجام قبل از منقرض شدن، به جزیره جاوا در اندونزی رسید. دانشمندان می گویند، اکنون اختلاف نظرها درباره حل معمای زمان دقیق انقراض هوموارکتوس در جنوب شرقی آسیا حل شده است. شواهد جدید می گویند که زمان آخرین نفس های این هومونید در جاوا به 117،000 تا 108،000 سال پیش می رسد.

کاوش های اخیر در سایت ناندونگ در جاوا از سال 1931 تا 1933 از 12 جمجمه و دو استخوان پایینی پای هوموارکتوس پرده برداشت. از آن زمان، عدم اطمینان در مورد چگونگی تشکیل لایه های رسوبی ناندونگ و سردرگمی در مورد محل اصلی فسیل های حفر شده منجر به تخمین های متضاد در مورد قدمت این گونه انسانی شده است.

گزارشی در سال 1996 در مجله ساینس منتشر شد که قدمت گونه های انسانی سایت ناندونگ را بین 53000 تا 27000 سال پیش عنوان می کرد. این موضوع نشان می داد که هوموارکتوس در کنار هوموساپینس  Homo sapiens در اندونزی زندگی کرده است. اما تجزیه و تحلیل جدیدتر، سن تخمین زده شده از فسیل های جاوا را بسیار افزایش داده است و قدمت آنها را در حدود 550،000 سال پیش عنوان کرده است.

ورود هوموارکتوس به جاوا

مطالعات گذشته نشان داده بود که هوموارکتوس در حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار سال پیش وارد جاوا در اندونزی شده است. حتی این احتمال وجود دارد که انسان فلورسینسیس که هابیت های کوتاه قد بودند و نیز انسان هومو لوزوننسیس که اخیرا کشف شده است، گونه ها انسانی تکامل یافته از هوموارکتوس هستند، زیرا شباهت هایی با هم دارند.

هابیت‌های کوچک یا هومو فلورسینسیس، در جزایر فلورس اندونزی حدود ۵۰ هزار سال قبل زندگی می‌کرده‌اند. جزیره فلورس اندونزی موطن گونه‌هایی بوده است که هومو فلورسینسیس نامیده می‌شوند که البته اسم مستعار آنها به واسطه قد کوتاهی که داشته‌اند به هابیت‌ها نیز مشهور شده است. به نظر می‌رسد حیات این گونه‌ها در این منطقه به دست کم ۱۰۰ هزار تا ۵۰ هزار سال پیش برمی‌گردد که به طور بالقوه به زمانی مربوط است که انسان‌های مدرن به منطقه مورد نظر رسیده‌اند.

هومو لوزننسیس نیز نمونه جدیدی است که به شجره خانوادگی بشر اضافه شده است. هومو لوزوننسیس گونه‌ای منقرض شده از انسان است که در فیلیپین پیدا شده و قرار است تا در سیر تکاملی بشر به عنوان عضوی از خانواده انسان به رسمیت شناخته شود. این گونه منقرض شده در منطقه‌ای که بزرگترین جزیره فیلیپین محسوب می‌شود و لوزون نام دارد کشف شد و نام “هومو لوزوننسیس” را برای آن انتخاب کرده اند.

یافته های جدید نشان می‌دهد سیر تکاملی انسان در این منطقه می‌تواند روند بسیار پیچیده‌ای را طی کرده باشد، به گونه ای که همزمان در این برهه زمانی سه یا تعداد بیشتری از گونه‌های انسانی در این منطقه وجود داشته‌اند که در همین زمان اجداد ما یعنی انسان هوموساپینس به این محدوده رسیده‌اند.

در واقع جدول بندی های زمانی جدید نشان می دهند که یک سناریوی جالب به احتمال زیاد در این منطقه رقم خورده است. در این سناریو، سه گونه انسانی یاد شده زمانی ساکن آسیای جنوب شرقی بودند و در همین زمان هوموساپینس اولین گام های خود را از آفریقا به سوی شرق برداشت. دیرینه شناسان هم اکنون نیاز دارند تا دریابند در زمان ورود اولین هوموساپینس ها به آسیای جنوب شرقی چه اتفاقاتی رخ داده است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو