هشدار رئیس پیشین پارلمان انگلیس درباره خیزش پوپولیسم

منبع: عصر ایران

9

1398/10/6

22:01


جان برکو

رئیس پیشین مجلس عوام انگلیس نسبت به خیزش جریان‌ راست افراطی و پوپولیسم در آستانه خروج این کشور از اتحادیه اروپا هشدار داد و تصریح کرد که فحاشی و تهدید نبایستی به پای ابراز عقیده کردن در چارچوب دموکراسی نوشته شود.

به گزارش ایرنا «جان برکو» که ماه پیش، کرسی ریاست مجلس عوام را به معاون خود «لیندزی هال» واگذار کرد در پیامی به مناسبت میلاد حضرت مسیح (ع) گفت: در تمام جهان، پوپولیسم و وعده‌ی حل راحت مشکلات پیچیده فراگیر شده است. اینکه همه افراد بتوانند آزادانه اظهار نظر کنند و سیاستمداران پاسخگو باشند حائز اهمیت است، اما دموکراسی نبایستی در سطح دسی‌بل دیده شود.

واحد اندازه گیری تراز فشار صدا دسی‌بل خوانده می‌شود. اشاره این سیاستمدار انگلیسی به این نکته است که برخی طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تلاش می کنند تا با صدای بلند حرف خود را به کرسی بنشانند.

وی با بیان اینکه دوره اظهار نظر کردن با تهدید و صدای بلند گذشته است افزود: چیزی که من را آزار می‌دهد این است که برخی در فضای مجازی و مطبوعات نمی توانند با این مساله کنار آیند که افراد می‌توانند محترمانه نظرات خود را خلاف نظر آنها ابراز کنند.

این سیاستمدار انگلیسی افزود: این افراد تصور می کنند فرشته هستند و هرکس با آنها مخالفتی داشته باشد شیطان است که می‌خواهد کشور را به سمت فقر و نا امنی هدایت کند.

برکو در عین حال تاکید کرد که در دوره او، نمایندگان مجلس یاد گرفتند چگونه در اوج اختلاف نظر بر سر اجرای برگزیت با یکدیگر مدارا و توافق کنند. او گفت دوستانی دارد که برخلاف نظر او طرفدار برگزیت هستند اما از نظر آنها او فردی خیاتنکار و دشمن مردم نیست.

اشاره این سیاستمدار انگلیسی به دوره‌ای است که مطبوعات کشورش در واکنش به مخالفت نمایندگان مجلس با طرح دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، آنها را دشمن مردم و خیانتکار خطاب کردند.

همچنین گروه‌های طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، علاوه بر برگزاری تجمعات اعتراضی، خشم خود را به فضای مجازی کشانده و نمایندگان مجلس را به مرگ تهدید کردند.

 نخستین قربانی این ماجرا، خانم «جو کاکس» نماینده اسبق مجلس عوام از منطقه «بلتی و اسپن» بود که سال ۲۰۱۶ میلادی، در استانه برگزاری همه پرسی برگزیت توسط یکی از اعضای گروه‌های راست افراطی به ضرب گلوله در خیابان کشته شد. او رئیس کمیته پارلمانی فرا حزبی دوستان فلسطین و از مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود.

پس از آنکه نمایندگان مجلس انگلیس سه بار طرح برگزیت دولت «ترزا می» را رد کردند، او خرداد ماه گذشته از قدرت کناره گیری کرد و یک ماه بعد بوریس جانسون جای او را گرفت.

جانسون هفته پیش موفق شد طرح جدید دولت درباره اجرای برگزیت را از سد پارلمان عبور داده و به این ترتیب انگلیس ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو