سردار احمد وحیدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی در مراسم بزرگداشت پنجمین سالگرد شهادت سردار شهید مدافع حرم، حاج حمید تقوی‌فر در سخنانی بیان کرد: «داستان زندگی این شهید داستان یک مجاهد و مهاجر و یک انسان شجاع و بزرگ است و تقریباً ۵۵ ساله بود که به شهادت رسید.»

وی افزود: «حاج حمید تقوی‌فر کسی بود که یک لحظه از مجاهدت قبل یا بعد از انقلاب غافل نشد و آرام ننشست و برای این مجاهدت خط و مرزی قائل نبود او آواره کوه و بیابان یا هور و صحرا بود.»

وحیدی با اشاره به اینکه بخشی از کارهای اطلاعاتی حاج حمید تقوی فر همچنان ناگفته باقی مانده است، یادآور شد: «او در دوران دفاع مقدس کارهای بزرگی کرد که کمتر کسی می‌توانست آن کارها را انجام دهد. حاج حمید شاید تنها کسی باشد که در دوره صدام توانست وارد یک پایگاه هوایی شود من نفر دومی را تاکنون نیافته‌ام.»

فرمانده دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: «شجاعت یکی از خصلت‌های بزرگ مردان خداوند است حاج حمید شجاع بود و در راه مجاهدت‌اش ایمان قوی داشت. دفاع از سامرا برای ما معنای خاصی داشت چرا که امامان غریب ما در آنجا به شهادت رسیده‌اند و حضور دارند اگر شهادت رزمندگان ای همچون حاج حمید تقوی فر نبود جبهه باطل غالب می‌شد. ملت عراق توانستند توطئه های بزرگی را پشت سر بگذارند که آخرین آن مبارزه با داعش بود اما اکنون آمریکا مجدد به منطقه بازگشت است.»

سردار شهید حاج حمید تقوی‌فر (سردار سامرا) از فرماندهان دوران دفاع مقدس و نوابغ اطلاعات و عملیات بود که دی‌ماه سال ۱۳۹۳ در جریان مقابله با تروریست‌های تکفیری داعش در شهر عزیزبلد عراق به شهادت رسید. این فرمانده ایرانی از مؤسسان حشد الشعبی (بسیج مردمی) در این کشور بود.