طراحی عجیب گوشی‌های هوشمند تا کجا قرار است ادامه داشته باشد؟

17

1398/10/6

23:41


نمایشگرهای تمام صفحه و بدون حاشیه، چند سالی می‌شود که یکی از چالش‌های اصلی برای سازندگان گوشی‌های هوشمند است. در همان ابتدا، یعنی زمانیکه چند سال پیش شرکت‌های مانند شیائومی و اپل برای اولین بار از طراحی Notch (ناچ) در گوشی هوشمند خود استفاده کردند، انتقادات زیادی مبنی بر زشت بودن این طراحی به آنها وارد شد. رفته‌رفته چشم‌ها به این سبک طراحی عادت کرد و شرکت‌ها یکی پس از دیگر به استفاده از این ترند روی آوردند. با این حال، کمتر کسی بود که عمیقاً و از ته دل طرفدار این طراحی باشد و آن را زیبا توصیف کند.

طراحی عجیب گوشی‌های هوشمند تا کجا قرار است ادامه داشته باشد؟

کمی بعدتر راهکارهای دیگری برای دستیابی به نمایشگرهای تمام صفحه مانند استفاده از دوربین‌های بالاجهنده یا چرخشی مورد نظر قرار گرفت و سازندگان گوشی به آزمایش‌های خود در این راه ادامه دادند و در نهایت چند شرکت به‌طور همزمان تصمیم گرفتند تا نمایشگرهای حفره‌دار برای قرار دادن دوربین سلفی گوشی در آن استفاده کنند. ویوو یکی از آن شرکت‌هایی بود که از نمایشگر حفره‌دار در گوشی‌های خود استفاده کرد. اما حالا این شرکت پتنت جدیدی در همین راستا به ثبت رسانده که به‌سختی می‌توان به آن جذاب یا هوشمندانه لقب داد.

پتنت‌های عجیب شرکت ویوو برای دوربین سلفی

ویوو پتنت‌های مورد نظر را در CNIPA؛ سازمان مالکیت معنوی چین به ثبت رسانده و در مجموع 3 طراحی متفاوت برای بریدگی‌های نمایشگر در جهت استفاده از دوربین سلفی نمایش می‌دهد.

 

پتنت‌های عجیب شرکت ویوو برای دوربین سلفی

طراحی اول (سمت چپ) چهار دوربین سلفی را نشان می‌دهد که هر کدام در یک گوشه از نمایشگر جای گرفته‌اند و شبیه به طراحی گوشی Fire Phone آمازون به نظر می‌رسد. دو نسخه دیگر نیز مشاهده می‌شود که در آنها دوربین‌ها دوتا دوتا در دو گوشه بالایی نمایشگر جای گرفته‌اند. اولی (وسط) بریدگی بزرگی دارد که هر دو دوربین در آن جای گرفته‌اند، اما دومی (سمت راست) برای هر دوربین، جداگانه حفره کوچکی در نظر گرفته شده است. تصویر دیگری نیز از نمای پشت گوشی منتشر شده است که خبر از دوربین چهارگانه در این قاب می‌دهد و شما می‌توانید آن را در ابتدای مطلب مشاهده کنید.

هنوز مشخص نیست که ویوو قصد دارد با هشت دوربین در یک گوشی به چه هدفی دست پیدا کند. استفاده از دوربین‌های چهارگانه سلفی به خودی خود موضوعی عجیب است، اما با این سبک طراحی که در پتنت‌های ویوو نمایش داده شد، موضوع عجیب‌تر هم می‌شود. حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که لزوماً هر پتنت ثبت شده‌ای به تولید نهایی نخواهد رسید. اما آیا به نظر شما این سبک طراحی دوربین سلفی و نمایشگر معقول است؟ در رابطه با استفاده از 4 دوربین سلفی چه نظری دارید؟

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو