جانوران سمی سالانه 50 هزار نفر را در کشور می گزند

منبع: عصر ایران

41

1398/10/8

12:48


جانوران سمی سالانه 50 هزار نفر را در کشور می گزند

کارشناس برنامه گزش جانوران زهر آگین، در خصوص پیشگیری از خطرات عقرب گزیدگی در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مهر، کارگاه آموزشی پیشگیری و درمان گزش جانوران زهرآگین ویژه پرستاران بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به میزبانی شبکه بهداشت و درمان شمیرانات برگزار شد.

بیژن مقیمی کارشناس برنامه گزش جانوران زهر آگین معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به پراکندگی جغرافیایی عقرب و مارگزیدگی در کشور در خصوص ویژگی های ظاهری مارهای سمی و غیرسمی و راه های شناسایی آنها به بیان توضیحاتی پرداخت.

وی در خصوص راه های پیشگیری از عقرب گزیدگی، نحوه برخورد با موارد گزش جانوران زهراگین و تعیین دوز مورد نیاز سرم آموزش های لازم را به شرکت کنندگان ارائه کرد.

مدرس این کارگاه اظهار داشت: سالانه ۵۰ هزار نفر در کشور دچار گزیدگی جانوران سمی به ویژه مار و عقرب می شوند و بیش از ۹۰ درصد از عقرب گزیدگی ها در فصل تابستان اتفاق می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: با گرم شدن هوا جانوران سمی نظیر مار و عقرب برای یافتن غذا و تولید مثل از مخفیگاه خود بیرون آمده و متاسفانه برخی مسافران تابستانی و یا ساکنان مناطق جنوبی و مرکزی کشور را نیش می زنند.

به گفته مقیمی، در عقرب گزیدگی علایمی نظیر درد، تاول، قرمزی و تورم در محل گزش مشاهده می شود که با تند شدن ضربان قلب، افزایش فشار خون، سرگیجه، تنگی نفس و حالت تهوع همراه است.

وی در ادامه اظهار داشت : گزیدگی عقرب در کودکان زیر ۱۰ سال، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و تنفسی، زنان باردار و افراد مسن بسیار خطرناک است.

مقیمی افزود: خطرناکترین عقرب در ایران با نام محلی گاردیم یا گادیم در استان خوزستان وجود دارد.

این کارشناس معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به اقداماتی که در زمان عقرب گزیدگی باید انجام شود تاکید کرد: به دلیل جذب سریع زهر و حجم کم آن، نیازی به تخلیه محل گزش وجود ندارد.

به گفته وی، کنترل مجاری هوایی، کنترل درد، اضطراب و اختلالات حرکتی مصدوم از جمله مهمترین اقدامات کمکی است که باید در مواجهه با فرد گزیده شده انجام داد.

مقیمی با ذکر این مطلب که پادزهر(سرم) عقرب گزیدگی در ستاد مراکز و شبکه های بهداشت و بیمارستان ها موجود است تاکید کرد: فرد گزیده شده باید در اسرع وقت به این مراکز منتقل شود تا سریعا این سرم به فرد تزریق شود.

این کارشناس برنامه گزش جانوران زهر آگین معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در راستای پیشگیری از عقرب گزیدگی در مناطق مذکور توصیه کرد: افراد حین پوشیدن لباس و کفش در این مناطق محتاط بوده و از تختخواب های بلند و پایه دار استفاده کنند.

خودداری از فرو بردن دست در لانه پرندگان و احتیاط در بیرون آوردن میوه از صندوق از دیگر نکات مورد تاکید وی بود.

مقیمی در پایان، به برخی از راه های از بین بردن عقرب ها نظیر استفاده از سموم در روز در مسیر یا لانه عقرب ها اشاره کرد و در این خصوص توضیحاتی ارائه داد.

مطالب مشابه