تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟

تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟


منبع: نی نی بان

63

1398/10/8

12:51


دستگاه تناسلی یک خانم جز یکی از مهمترین ارگانهای بدن محسوب میشود زیرا مشکلات آن می‌تواند بر جنبه های مختلف زندگی یک زن تاثیر گذار باشد. این مشکلات تاثیر قابل توجهی روی زندگی شخصی ،زناشویی ، جنسی وهمچنین سلامت باروری خانم‌ها دارند. بنابراین ادامه یافتن مشکلات واژن ، موجب استرس یا ایجاد مشکل در روابط زناشویی شما شده و بر اعتماد به‌ نفستان نیز تاثیر میگذارد.دانستن علائم و نشانه‌های مشکلات واژن و راهکارهایی برای رفع کردن آن ها ،می‌تواند از سلامت کلی شما محافظت کند.
دستگاه تولید مثل زنان شامل اجزای مختلفی است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و نقش مهمی را در کارکرد صحیح این سیستم ایفا میکنند.مانند لبیاها، کلیتوریس، واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان است. این ارگان ها هر کدام با کمک عضلات مخصوصی در جای خود قرار گرفته اند. درد در بخش های مختلف این سیستم ،دلایل متعددی دارد. در میان این دردها، درد واژن بسیار معمول است و تقریبا تمام زنان و در تمام سنین آن را یک بار تجربه می کنند. بنابراین لازم است تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم، علل، تشخیص و درمان درد واژن داشته باشید.
 

تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟

 
واژن چیست؟
واژن یک کانال عضلانی  است که از فرج (اندام تناسلی خارجی زنان) تا گردنه رحم امتداد دارد .این کانال همان کانال عبور جنین و خون قاعدگی است.در واقع مانند راهی برای خروج مواد ترشحی رحم به خارج از بدن می باشد.
 
درد واژن چیست؟
درد واژن میتواند به صورت اسپاسم حس شود  یا به صورت درد یا خارش و سوزش همراه با ترشحات واژن یا حتی بدون ترشح باشد. این درد می تواند ثابت یا متناوب باشد و ممکن است برای چند روز یا چند سال طول بکشد.این درد، در میان زنان در همه سنین شیوع دارد و علت دقیق بعضی از این دردها هنوز دقیقا مشخص نشده است. 
 
علائم و نشانه‌های مشکلات واژن
در موارد زیر حتماً با پزشکتان مشورت کنید:
-  تغییر در رنگ، بو و میزان ترشحات واژن--مخصوصاً وقتی همراه با تب باشد.
-  قرمز شدن واژن، خارش و ناراحتی در این ناحیه
-  خونریزی واژن بین دوره‌های ماهیانه، پس از رابطه‌جنسی و بعد از یائسگی
-  توده یا برآمدگی در واژن
-  حس فشار یا سنگینی در ناحیه واژن
بعد از هر بار سوزش و ترشح واژن نیاز به رفتن نزد پزشک نیست، به‌ویژه اگر در گذشته عفونت قارچی واژن برایتان تشخیص داده شده باشد. اما اگر از داروهای بدون نسخه استفاده کردید و علائمتان برطرف نشد، حتماً با پزشکتان مشورت کنید. 
 
علل درد واژن چیست؟
درد واژن میتواند دلایل زیادی داشته باشد و در ادامه به علت شایع درد و ناراحتی در واژن اشاره شده است.
 عفونت های قارچی و باکتریایی:
این عفونت ها  منجر به سوزش واژن، ترشحات واژن با رنگ ،بو وغلظت مختلف و همچنین درد واژن می شود.
 بیماری های مقاربتی:
این بیماری ها توسط گونه تریکومونا ، کلامیدیا و سوزاک رخ می دهد. عفونت های ناشی از این موجودات منجر به دفع ادرار دردناک، خارش واژن و ترشحات می شود.
سرطان:
اگرچه اغلب سرطان در مراحل ایتدایی درد ندارد اما باید در صورت دردهای لگنی یا دردهای مرتبط با اندام جنسی و درد هنگام نزدیکی از نظر احنمال وجود سرطان ارزیابی شوید.
عفونت یا زخم دهانه رحم:
این التهاب در منطقه دهانه رحم رخ می دهد و می تواند درد واژن و همچنین درد در منطقه لگن همراه با ترشح خونی یا زرد ایجاد کند.
 وجود جسم خارجی در واژن
این مشکل ممکن است بیشتر در کودکان اتفاق بیفتد.وجود جسمی خارجی در واژن ممکن است با درد و ترشح و یا گاهی خونریزی همراه باشد.
 یائسگی
در یایسگی به علت کم شدن هورمون های زنانه ، تغییراتی در بافت واژن ایجاد میشود که ممکن است باعث درد و ناراحتی فرد گردد.مثلا واژن نازک و خشک  میشود و به این علت مقاربت جنسی ممکن است دردناک باشد.
 

تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟

 
کیست و فیبروم
گاهی ممکن است همراه با درد در قسمت های مختلف اندام تناسلی باشد.
بارداری
خانومها در بارداری خصوصا در سه ماهه سوم ممکن است درد در ناحیه واژن را تجربه کنند.همچنین این درد ممکن است در بقیه نواحی اندام تناسلی پیش آید.
علاوه بر این، عوامل دیگری از قبیل ژنتیک، تغییرات هورمونی، آسیب های عصبی و عمل جراحی دستگاه تناسلی ممکن است باعث ایجاد درد واژن شوند.هم چنین ، در مواردی گزارش شده است که منشا اصلی این درد ها علل روحی و روانی بوده است .
دیسپارونیا
درد واژن همچنین می تواند ناشی از یک بیماری به نام دیسپارونیا باشد. این یک واژه پزشکی برای مقاربت دردناک است. این درد می تواند ناشی از روانکاری ناکافی در طی رابطه جنسی به خاطر تغییرات هورمونی و یا عدم تحریک جنسی باشد.

تشخیص درد واژن
در صورت مراجعه به پزشک یا ماما برای درد واژن، آنها برای تشخیص علل احتمالی درد معاینه لگنی را انجام میدهند.و در مراحل بعد برای تشخیص از تست های تشخیصی زیر کمک میگیرند:
کولونوسکوپی برای بررسی روده
آزمایش باریوم که با قرار دادن ماده ای به نام باریم در راست روده عکس اشعه ایکس گرفته می شود.
MRI یا سی تی اسکن
سونوگرافی از منطقه لگن
سیستوسکوپی که در آن با استفاده از یک دوربین کوچک پیشابراه و مثانه بررسی می شود.
آزمون های لازم برای تشخیص سرطان مثل پاپ اسمیر
 
درمان درد اندام تناسلی
دارو درمانی:
درمان این درد ها با توجه به علت ایجاد کاملا متفاوت است.برای درمان عفونتی که باعث درد می شود، آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای دیگر برای کنترل درد واژن شامل داروهای ضد افسردگی، هورمون درمانی است.در مواردی که مشکل خاصی نباشد تجویز مسکن برای مدت کوتاه یا بلند باعث کاهش درد میشود .
مشاوره و روان درمانی:
گاهی دردها بعد ازمدتی از بین میروند ولی گاهی متاسفانه بدون یافتن علت خاصی ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.در این موارد میتوان از یک روانپزشک نیز برای بهبودی بیشتر کمک گرفت.
جراحی:
برای از بین بردن بعضی از علتها که باعث درد واژن می شوند باید جراحی را به کار برد مثلا در مواردی که براثر افزایش سن و یا زایمانهای سخت بیمار دچار افتادگی های شدید شده است.
بیوفیدبک:
بسیاری از دردها در مهبل (واژن) به دلیل انقباض عضلات ایجاد می شود. از این رو درمان بیوفیدبک می توان با استراحت این عضلات، به کاهش درد کمک کند.
لوسیون های واژن:
لوسیون هایی وجود دارند که می توانید آن را در طول رابطه جنسی و با به صورت موضعی برای کاهش علایم استفاده کرد خصوصا در مواردی که خشکی واژن آزاردهنده باشد.
ورزش کگل:
گاهی میتوان با تقویت عضلات کف لگن از ایجاد درد جلوگیری کرد.بهترین ورزش برای این منظور انجام تمرینات کگل به صورت مداوم و منظم است. 
 
پیشگیری از درد ناحیه تناسلی
همان طور که گفته شد، علل زیادی منجر به ایجاد درد در واژن میشوند و طبیعی است که ما نمیتوانیم جلوی همه آنها را بگیریم اما میتوان با رعایت چندین نکته به سلامت واژن کمک کنیم تا کمتر دچار مشکلات مربوط به آن شویم.
 

تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟

 
1.نداشتن رابطه‌جنسی محافظت‌نشده به علت شانس بالای ابتلا به بیماریهای مقاربتی
رابطه‌جنسی آرام و نرمال ذاشته باشید زیرا روابط شدید باعث آسیب رسیدن به ناحیه لگن شده و می‌تواند موجب آسیب واژن شود
2.استفاده مداوم از محصولات انتی باکتریال مخصوص ناحیه تناسلی را کنار بگذارید .
محصولات ضدبارداری مثل اسپرم‌کش‌ها و رینگ‌های واژن ،اسفنج یا دیافراگم هم ممکن است موجب آسیب واژن شوند.
اضطراب و افسردگی می‌تواند با پایین بودن سطح انگیختگی جنسی در ارتباط باشد و موجب ناراحتی یا درد در زمان رابطه‌جنسی شود.
ورزش را فراموش نکنید .ورزش هم میتواند عضلات شما را قوی کند و هم با تاثیر مثبت روی روحیه شما به داشتن رابطه جنسی بهتر و واژن سالمتر کمک میکند.ورزش کگل نه تنها میتواند یک عامل جلوگیری کننده باشد ،بلکه به عنوان درمان نیز میتواند کمک کننده باشد.
همیشه از لباس زیر نخی و آزاد استفاده کنید و از پوشیدن شلوارهای تنگ به مدت طولانی پرهیز کنید.
ورزشهایی مثل دوچرخه سواری یا سوار کاری در طولانی مدت ممکن است باعث اسیب به قسمت بیرونی اندام تناسلی شود.
 
انواع التهاب واژن
 
 

تیرکشیدن واژن، نشانه چیست؟

مطالب مشابه