زنان مسن به اندازه آب بنوشند

22

1398/10/8

13:34


نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف مقدار کم یا زیاد آب، موجب تحلیل عملکرد شناختی زنان مسن می‌شود.

زنان مسن به اندازه آب بنوشند

 محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ارتباط میان سطح هیدراته بودن بدن و میزان مصرف آب در افراد مسن را با امتیازاتی که این گروه از افراد در تست‌های مختلفی که برای تعیین عملکرد شناختی طراحی شده بود کسب کردند، مورد بررسی قرار دادند.
 
در این پژوهش زنانی که دچار کم‌آبی بودند در تست‌هایی که هدف از آن‌ها اندازه‌گیری توجه پایدار و حافظه فعال بود، نمرات پایین‌تری کسب کردند. نکته‌ای که در مورد مردان مصداق نداشت.  
 
به گفته «هیلاری بتانکورت» مولف ارشد این پژوهش، این مطالعه سرنخ‌هایی را در مورد چگونگی ارتباط میزان هیدراته بودن بدن با قوه شناخت در افراد مسن ارائه می‌دهد. اهمیت این امر در آن است که این دست از افراد به دلیل کهولت سن با خطر فزاینده افت شناختی روبه‌رو هستند و غالباً کمتر از جوان‌ترها آن مقدار آبی را که برای مصرف روزانه توصیه می‌شود، مصرف می‌کنند.
 
به نقل از «اشر روزینگر» مدیر آزمایشگاه آب، سلامت و تغذیه و از مولفان ارشد این پژوهش، در مطالعه مذکور نتایج مشابهی نیز درباره افرادی که بیش از اندازه آب مصرف می‌کردند مشاهده شد.
 
وی می‌گوید: «ما روندی را مشاهده کردیم که نشان می‌داد استفاده بیش از حد از آب نیز می‌تواند به همان اندازه بی‌آبی بدن برای افراد مسن مضر باشد. به این ترتیب حفظ تعادل در مصرف آب برای عملکرد شناختی و بویژه انجام فعالیت‌هایی که به توجه پایدار نیاز دارند، بهترین حالت است.»
 
از آنجا که کهنسالان ممکن است وقتی در حالت کم‌آبی قرار می‌گیرند لزوماً احساس تشنگی نکنند و از داروهای ادرارآور استفاده کنند که باعث افزایش دفع نمک می‌شود، این افراد و پزشکان معالجشان باید شناخت کافی در مورد علائم کم‌آبی و پرآبی بدن داشته باشند.
 

مطالب مشابه