سهمیه سوخت صیادان تصویب شد

منبع: رکنا

33

1398/10/8

13:41


سهمیه سوخت صیادان تصویب شد

به گزارش رکنا، سرانجام با رایزنی های سازمان شیلات ایران با وزارت نفت و وزارت کشور، سهمیه بنزین 1200لیتر در ماه برای قایق‌های صیادی با نرخ 1500 تومان به تصویب رسید. قایق‌های صیادی که از غافله دریافت سهمیه بنزین عقب مانده بودند و بیم آن می‌رفت که معیشت‌شان به کل به خطر بیفتد، حالا بر طبق مصوبه سابق سازمان شیلات هرچند به 1400لیتر سهمیه مورد تقاضا دست پیدا نکردند، اما توانستند بیشترین سهم ممکن را از آن خود کنند.

نبی‌الله خون‌میرزایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با بیان آخرین خبر، به رایزنی سازمان شیلات ایران با وزارت نفت و معاونت امنیتی وزارت کشور درباره در نظر گرفتن سهمیه بنزین برای صیادان اشاره کرده و می‌گوید:‌ در رایزنی‌ها و مکاتباتی که انجام شد، توجیهات فنی سهمیه‌ بنزین صیادان را یادآور شدیم.

بنا به گزارش تسنیم، خون‌میرزایی در ادامه می‌افزاید: در این مذاکرات بر سهمیه‌بندی قبلی بنزین برای قایق‌های صیادی، مصرف سوخت این قایق‌ها، نظرات فائو در این زمینه، قدرت موتور، فاصله صیدگاهی، روزهای دریاروی و ... اشاره کردیم و متوجه شدیم که مسئولان تصمیم‌گیر در این زمینه پیشتر نسبت به این دلایل فنی آگاهی نداشتند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سهمیه‌بندی بنزین نیز دیدگاه سازمان شیلات را جویا نشده بودند، ادامه می‌دهد: به همین دلیل نیز وارد رایزنی با شرکت ملی پالایش و پخش ایران به نمایندگی از وزارت نفت و معاونت امنیتی وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه شدیم و مقرر شد در این زمینه بازنگری‌های لازم صورت گیرد که در نتیجه این بازنگری‌ و براساس مصوبه جلسه اخیری در این زمینه برگزار شد، مقرر شد سهمیه بنزین قایق‌های صیادی کمی کمتر از 1400لیتری که در دور قبلی سهمیه‌بندی در نظر گرفته شده بود، روی رقم 1200لیتر در ماه مصوب شود و در وهله دوم، نرخ سوخت نیز 1500تومان در هر لیتر در نظر گرفته شود. به گفته او، اکنون این مصوبه پروسه اجرایی خود را می‌گذراند.

صیادان در انتظار 1400لیتر بنزین یارانه‌ای

پیشتر پرویز محبی، سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات به نیاز 1400 لیتری سوخت در ماه برای فعالیت صیادان اشاره کرده و گفته بود: تا به امروز هیچ سوختی به جامعه صیادی تعلق نگرفته است.

او خبر داده بود: زمزمه‌هایی می‌شنویم که قرار است بخشی از نیاز صیادان تخصیص داده شود که این موضوع باعث ایجاد اضطراب در تعاونی‌ها و در بین صیادان شده است.

به گفته او، در کشور‌های خارجی میزان سوخت مورد نیاز صیادان بر اساس فرمول جهانی فائو تعیین می‌شود که بر اساس قدرت موتور و مدت زمانی که صیادان در دریا حضور دارند و فاکتور‌های دیگر برای کلاس 48 اسب روزانه 49 لیتر و برای کلاس 55 اسب 56 لیتر در روز نیاز است که در ماه برای 21 روزتلاش یک شناور حدود 1400 لیتر در نظر گرفته می‌شود که در دور قبلی که سوخت سهمیه‌بندی شد و یارانه به آن تعلق گرفت، همین میزان سهمیه یعنی 1400 لیتر به صیادان اختصاص داده شد.

نکته قابل توجه آن است که در حال حاضر، 30هزار نفر از مجموع 140هزار نفر شاغل در عرصه صیادی کشور، در 8 هزار فروند قایق صیادی مشغول به کار هستند که براساس میانگین به دست آمده از سوی اتحادیه سراسری تعاونی‌های صیادی ایران، درآمد ناخالص ماهیانه حدود یک میلیون و 500هزار تومان دارند که کفاف هزینه‌های جاری آنها را هم نمی‌کند. این قشر که زیر دهک دوم قرار می‌گیرند، اکنون به‌صورت روزانه به امرار معاش خود پرداخته و قادر نیستند که هزینه‌های مازاد بار مالی آزادسازی نرخ بنزین را بپردازند. این در حالی بود که در روزهای اخیر، استانداری خوزستان و بوشهر خبر از سهمیه بنزین یارانه‌ای 400لیتری در ماه برای هر قایق صیادی داده بودند که با واکنش منفی جامعه صیادان مواجه شده بود.

8 هزار فروند قایق صیادی چشم‌انداز یارانه بنزین

یعقوب دوجی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های صیادی ایران نیز می‌گوید: استاندارد استفاده از بنزین در قایق‌های صیادی در 21روز کاری به‌طور متوسط بین تا 1400لیتر 1700لیتر بنزین در ماه (70 تا 80 لیتر روزانه) است که بسته به قدرت موتور و مسافتی که صیادان طی می‌کنند، متفاوت است.

او با بیان اینکه در حال حاضر 30هزار صیاد در کل کشور به‌واسطه عدم دریافت سهمیه بنزین دچار تنش شده‌اند، ادامه می‌دهد: سهمیه بنزین صیادان باید حداقل 1400 لیتر در ماه را پوشش دهد تا مشکلی برای معیشت آنها رخ ندهد.

دوجی با بیان اینکه در دوره‌های قبلی سهمیه‌بندی سوخت، سازمان شیلات ایران برنامه سهمیه‌بندی بنزین را برای آنها در نظر گرفته بود، به نکته مهم دیگری اشاره می‌کند: در استاندارد فائو، سوخت موتور نو در قایق‌های صیادی را در نظر می‌گیرند، اما موتورهای قایق‌هایی که صیادان از آنها استفاده می‌کننند عمدتا قدیمی است و طبیعتا مصرف سوخت آنها هم بیشتر خواهد بود.

دوجی با انتقاد از نرخ بالای بنزین آزاد می‌گوید: در چابهار حتی بنزین سه هزار تومانی هم به صیادان نمی‌رسد و چهارهزار تومان کف قیمت بنزینی است که در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

درآمد ماهیانه 1.5میلیون تومانی صیادان

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های صیادی ایران در پاسخ به این پرسش که میانگین درآمد صیادان چقدر است، می‌گوید: درآمد صیادان منطقه به منطقه متفاوت است، اما به‌طور میانگین رقمی صیادان رقمی در حدود یک میلیون و500هزار تومان درآمد ناخالص ماهیانه دارند که برمبنای فروش 50کیلو ماهی برای هر صیاد در نظر گرفته می‌شود که با کسر هزینه‌ها، قطعا با کاهش بیشتری از این درآمد مواجه خواهند شد.

مشکل بیمه‌ای صیادان هنوز هم حل نشده است

دوجی با اشاره به بیمه صیادان می‌گوید: صیادان بیمه تأمین اجتماعی هستند، اما به دلیل کاهش درآمد آنها در پنج سال اخیر، بالای 90درصد صیادان نتوانسته‌اند حق بیمه تأمین اجتماعی خود را بپردازند و در این زمینه دولت هیچگونه حمایتی از آنها نمی‌کند.

او با بیان اینکه جامعه صیادی در دهک زیر دو جامعه محسوب می‌شود، ادامه می‌دهد: دولت معافیتی برای صیادان تا پنج نفر خانوار در نظر گرفته و حق بیمه آنها را یارانه می‌دهد، اما بالای پنج نفر را پوشش نمی‌دهد که به عقیده ما باید این بخش هم پوشش کامل داده شود.

دوجی به مشکل دیگری هم اشاره می‌کند: مالک شناور برعکس کسی که کار می‌کند، در طیف دریافت یارانه حق بیمه دولت در بیمه تأمین اجتماعی در نظر گرفته نمی‌شود، درحالی‌که برای رانندگان دارای خودرو شرط پیمانکاری و مالکیت برای پرداخت یارانه حق بیمه در نظر گرفته نشده بود.

طرح بیمه صیادان در مجلس پیگیری می‌شود

عبدالحمید خدری‌، نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با «ایانا» در این باره می‌گوید: در سفر اخیر معاون اول رئیس‌جمهور به همراه سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به استان بوشهر، تأکید کردم که متأسفانه بدون بررسی کارشناسی و نیازسنجی، با در نظر گرفتن سوخت 400لیتر برای هر قایق، عرصه را برای قشر بزرگی از مردم بوشهر که به شغل صیادی مشغول هستند تنگ کرده‌اند، درحالی‌که صیادان ماهانه 21روز به دریا می‌روند و هر بار 80لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

به گفته او، جهانگیری قول داده بود که این موضوع را بررسی کرده و مورد رسیدگی قرار دهند تا معیشت صیادان به خطر نیفتد.

خدری در ادامه با بیان اینکه هزینه و درآمد صیادان با هم همخوانی ندارد، می‌افزاید: درآمد آنها طوری است که به‌زحمت ارتزاق می‌کنند و اگر این شغل را نداشته باشند، راه درآمدی دیگری هم ندارند. آنها تنها می‌توانند به‌صورت روزمره درآمدزایی داشته باشند.

او با بیان اینکه ذخایر دریا به‌ویژه در خلیج فارس کم شده است، می‌گوید: آنها مجبور هستند که در حال حاضر مسافت بیشتری را طی کنند تا بتوانند صید کنند.

این نماینده مجلس همچنین با تأکید بر اینکه بدون سهمیه بنزین، معیشت قشر عظیمی از صیادان به خطر می‌افتد، می‌افزاید: در حال حاضر در حال پیگیری هستیم که طرح بیمه صیادان را در مجلس ارائه دهیم.

مطالب مشابه