در چه روزهایی امکان بارداری نزدیک به صفر است؟

منبع: نی نی بان

128

1398/10/8

13:42


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: اگر تا 5 روز قبل از تخمک گذاری و چند روز بعد از آن نزدیکی صورت نگیرد،در غیر این روزها امکان بارداری هست؟ در چه روزهایی امکان بارداری نزدیک به صفر است؟
 
پاسخ از دکتر نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان:
در روزهای 9 تا 19 سیکل احتمال بارداری نسبت به روزهای دیگر بالاتر است. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که در روزهای دیگر احتمال بارداری صفر نیست اما درصدش از روزهای اعلام شده کم تر است.با این حال باید بگویم زوجین که قصد بارداری دارند باید 12 ماه بدون جلوگیری نزدیکی کنند و باید این نکته را ذکر کنم که احتمال باروری در هر ماه 25 درصد است.
 

در چه روزهایی امکان بارداری نزدیک به صفر است؟

 
 
 مهمترین مطالب در این باره:
احتمال بارداری در چه روزهایی صفر است؟( روزهای پرخطر حاملگی!)
بیشترین احتمالِ باروری یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری است...
زنان با ۱ تا ۲ میلیون تخمکِ نارس در تخمدان هایِ خود به دنیا می‌آیند، اما در طولِ عمرشان تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمک از بدنِ آن‌ها آزاد می‌شود. یعنی معمولاً هر ماه یک تخمک آزاد می‌شود. سپس این تخمکِ آزاد شده توسطِ لوله فالوپ از تخمدان‌ها به سویِ رحم منتقل می‌شود.
این تخمک تنها برایِ ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن از تخمدان زنده می‌ماند.
اسپرم نیز می‌تواند برایِ ۳ تا ۵ روز زنده بماند؛ بنابراین اگر بتوانید سریع مشخص کنید که چه زمانی تخمک گذاری می‌کنید، می‌توانید به زوجتان بگویید که زمانی را برایِ داشتنِ ارتباط برنامه ریزی کند؛ در این صورت بیشترین احتمالِ باروریتان وجود دارد. اگر لقاح در آن زمان اتفاق نیفتد تخمک ظرفِ ۲۴ ساعت در بدن حل خواهد شد.
در روش پیشگیری تقویمی بر اساس عوامل مختلفی زمان باروری تخمین زده شده و در این زمان از نزدیکی محافظت نشده پرهیز می شود.
اگر فرد مدت زمان سیکل ماهانه خود را بداند می تواند از کوتاهترین سیکل 18 روز و از بلندترین سیکل 11 روز کم کرده و در طی آن مدت از مقاربت محافظت نشده پرهیز کند.
به طور مثال اگر بلندترین سیکل 30 روز و کوتاهترین 25 روز باشد، از روزهای 7 تا 19 سیکل خود باید از مقاربت محافظت نشده پرهیز کند.
در ضمن اولین روز سیکل، اویلین روز قاعدگی فرد درنظر گرفته می شود.دقت کنید:استفاده از این روش با شکست فراوان و در نتیجه بارداری ناخواسته همراه است،چرا که در تعیین دوره باروری از تخمین استفاده می شود و همچنین فرد به طور مرتب روش را رعایت نمی کند. بنابراین استفاده از این روش توصیه نمی شود.

اگر قصد بارداری دارید
روزهایی را که در آن احتمال باروریتان زیاد است مشخص نمایید
به طورِ کلی بیشترین احتمالِ باروری زمانی است که آمیزش یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری صورت بگیرد. اگر شما یک چرخه ۲۸ روزه طبیعی داشته باشید، ۱۴ روز از زمانی که انتظار دارید قاعدگیِ بعدیتان باشد، به عقب بشمارید؛ و یک روز در میان در اطرافِ این زمان یعنی روز هایِ ۱۲ تا ۱۴ با زوجتان رابطه بر قرار کنید. به یاد داشته باشید که اگر هر روز رابطه برقرار کنید میزانِ اسپرم هایِ همسرتان کاهش خواهد یافت.
چرخه شما ممکن است طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر باشد بنابراین استفاده از یک محاسبه گر آنلاین برایِ تعیینِ زمانِ شانسِ باوریتان ممکن است مؤثر‌تر واقع شود.
 

در چه روزهایی امکان بارداری نزدیک به صفر است؟

 
زمانِ تخمک گذاری را به وسیله سنجش دمایِ بدنِ خود مشخص کنید
هنگامی که تخمک از فولیکول آزاد شد، بافتِ فولیکول هورمونِ پروژسترون ترشح می‌کند. این هورمون به ضخیم شدنِ مجددِ دیواره رحم و آماده سازیِ آن برایِ بارداری کمک می‌کند. پروژسترون موجب می‌شود دمایِ بدن به میزانِ کمی بالا برود. اگر هر روز صبح قبل از بیرون آمدن از تختخواب، دمایِ بدنِ خود را با یک دماسنجِ دقیقِ دیجیتالی اندازه گیری کنید؛ به این ترتیب می‌توانید زمانِ تخمک گذاریِ خود را پیش بینی کنید. این روش گران نیست اما به میزانِ روش هایِ دیگر برایِ تعیینِ تخمک گذاری دقیق نیست.
تخمک گذاری را به وسیله هورمون مشخص کنید
ترشحِ هورمون‌های لوتئینی کننده باعث می‌شود که تخمک از تخمدانتان آزاد شود. با استفاده از کیت هایِ مخصوصِ تخمک گذاری و تعیینِ میزانِ این هورمون در ادرارتان می‌توانید زمانِ تخمک گذاریِ خود را پیش بینی کنید. برخی از این کیت‌ها به شما امکان می‌دهند که به صورتِ روزانه ادرارِ خود را آزمایش کنید،. به این شیوه می‌توانید زمانِ تخمک گذاریتان را تعیین کنید. استفاده از این کیت‌ها آسان است و پاسخِ آن‌ها در ۹۹% از موارد صحیح است.
آخرین مرحله از چرخه ماهانه شما
در طولِ نیمه دوم از چرخه ماهانه‌تان پروژسترون موجبِ افزایشِ ضخامتِ رحم می‌شود تا آن را برایِ لانه گزینی سلول تخم (در صورتی که لقاحِ تخمک و اسپرم صورت بگیرد) و بارداری آماده سازد. اگر تخمک به وسیله اسپرم بارور نشده و لانه گزینی‌اش در رحم صورت نگیرد، ترشحِ پروژسترون متوقف شده و سطحِ آن اُفت می‌کند. و ۱۲ تا ۱۶ روزِ بعد تخمکِ نابارورِ آزاد شده توسطِ خون و بافت هایِ رحم از بدن خارج می‌شود. این پروسه که معمولاً ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد، قاعدگی نامیده می‌شود؛ و با شروعِ آن چرخه مجدداً آغاز می‌شود.
راه‌هایی برایِ بهبود و ارتقاءِ تخمک گذاری
شواهدِ روز افزونی وجود دارند که اثبات می‌کنند، عواملِ محیطی در کاهشِ میزانِ باروری مؤثرند. اگر می‌خواهید شانسِ بارداریتان را افزایش دهید، غذا هایِ غنی از فولیک اسید میل کنید و غذا هایِ اُرگانیک و طبیعی خریداری کنید. از پلاستیک‌ها (برخی از آن‌ها حاوی BPA) هستند استفاده نکنید، وزنِ متناسبتان را به کمکِ رژیمِ متعادل غذایی و ورزش کردن حفظ کنید، و از نوشیدنِ الکل و کافئین خودداری نمایید.
وزن بر قابلیت باروری تأثیر می‌گذارد
یک مطالعه بر رویِ زنان نشان داد که، زنانی که شاخصِ توده بدنی (BMI)شان بالا‌تر از حدِ طبیعی است، باروریشان دو برابر بیشتر از افرادی که BMI طبیعی دارند، زمان می‌برد. کاهشِ وزن میزانِ قابلیتِ باروریِ افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند را افزایش می‌دهد. کاهشِ وزن ۵% تا ۱۰% می‌تواند تخمک گذاری و باروری را ارتقاء بخشد. چاقی همچنین در مردان موجبِ ناباروری و کاهشِ سطحِ تستوسترون می‌شود. البته اگر وزن فردی به طور شدید زیرِ میزانِ طبیعی باشد نیز، میزانِ هورمون‌هایش تغییر پیدا کرده و این امر موجبِ کاهشِ قابلیتِ باروری در او می‌شود.
سن، شانسِ باروری شما را تحتِ تأثیر قرار می‌دهد
سن بر نرخِ موفقیت درمانِ ناباروریِ زنان و همین طور بر احتمالِ باروری طبیعی تأثیر می‌گذارد. یک زنِ سالمِ ۳۰ ساله هر ماه ۲۰% احتمالِ باروری دارد در حالی که این احتمال در یک زن سالمِ ۴۰ ساله ۵% است. باروری با افزایشِ سن، به خصوص پس از سنِ ۳۵ سالگی، کاهش پیدا می‌کند. محققان می‌گویند زنانی که زیرِ ۳۵ سال دارند و بیش از ۱۲ ماه برایِ باردار شدن تلاش کرده‌اند، و همین طور زنانی که بالایِ ۳۵ سال دارند و بیش از ۶ ماه برایِ باردار شدن تلاش کرده‌اند باید با پزشک خود مشورت کنند.
تست هایِ بارداریِ خانگی چگونه عمل می‌کنند
تست‌های خانگی بارداری، ادرارِ شما را برایِ وجود یا عدمِ وجودِ هورمونِ بارداری (که hCG نامیده می‌شود و بدنِ شما هنگامِ لانه گزینی تخمِ بارور شده در رحم آن را ترشح می‌کند) آزمایش می‌کند. معمولاً یک تست بارداری در خانه می‌تواند هنگامی که حداقل ۵ روز از قاعدگیِ صورت نگرفته‌تان گذشته باشد، به شما بگوید که باردارید یا خیر. اگر زود‌تر از این زمان دست به آزمایش بزنید ممکن است جوابِ منفی بگیرید، پس آزمایش را چند روزِ بعد و یا هفته بعد تکرار کنید. پزشک با آزمایشِ خونتان می‌تواند نتیجه دقیق تری را به شما اطلاع بدهد.

در چه روزهایی امکان بارداری نزدیک به صفر است؟

 
۵ علامت اولیه بارداری
- قاعدگیتان قطع می‌شود
- ادرار کردنتان مکرر می‌شود
- به سادگی خسته می‌شوید
- صبح‌ها و یا در کلِ روز حالتِ تهوع دارید
- سینه‌هایتان حساس و بزرگ می‌شوند 
- هورمون ها باعث شل شدن دریچه بین معده و مری می گردند. این امر موجب می شود معده نشت پیدا کرده و ایجاد سوزش کند. 

مطالب مشابه