مصرف بادام زمینی در بارداری چه فوایدی دارد؟

مصرف بادام زمینی در بارداری چه فوایدی دارد؟


منبع: آرگا

91

1398/10/8

13:46


مصرف بادام زمینی در بارداری به دلیل وجود کلسیم و مواد معدنی فراوانی که دارد بسیار مهم است و ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با خواص این ماده غذایی و حتی عوارض آن که ممکن است در مادر و یا جنین خود را نشان دهد آشنا کنیم با ما همراه باشید.

مصرف بادام زمینی در بارداری بسیار حائز اهمیت است زیرا حاوی ویتامین ها و ریزمغذی هایی می باشد که به تامین انرژی ما در در دوران بارداری و حفظ سلامت عمومی بدن کمک شایانی خواهد کرد البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه این ماده غذایی در بارداری نیز عوارضی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

فایده های خوردن بادام زمینی در بارداری

همانطور که می دانید بادام زمینی در گروه مغز ها قرار گرفته که به دلیل دانه های خوراکی آن مورد کشت قرار می گیرد. به طور کلی بادام هندی را می توان هم از خانواده لوبیاها دانست و هم نخودها. این ماده غذایی دارای دو شکل مختلف با پوست و بدون پوست است و از نظر مزه نیز تفاوت چندانی با گردو و بادام ندارد و مصرف آن به ذائقه افراد وابسته می باشد. توجه داشته باشید که که این ماده خوراکی امروزه در تمام دنیا کشت می شود و آسیا از دسته بزرگ ترین تولید کننده ها شناخته می شود.

نحوه مصرف بادام زمینی در بارداری

بهتر است بدانید که مصرف بادام زمینی در این دوران بسیار مهم و دارای اهمیت است و مادران باردار نبایستی از این موضوع غافل شوند و به همین منظور لازم است تا در برنامه غذایی خود مصرف این ماده غذایی را نیز جایی دهید تا بتوانید به حفظ سلامت خود و حتی جنین کمک کنید.

خواص مصرف بادام زمینی:

همانطور که می دانید مصرف بادام زمینی در دوران حاملگی بسیار مفید است و به همین خاطر در ادامه به بیان برخی از خواص بادام زمینی این ماده مغذی پرداخته ایم:

منبع عالی از فولات:

بهتر است بدانید که مصرف خوراکی های سرشار از فولات در طول دوران بارداری بسیار توصیه شده و بادام زمینی یکی از این خوراکی ها محسوب می شود که شما می توانید با مصرف ۱۰۰ گرم بادام زمینی حدود ۶۰ درصد فولات مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید و البته همه می دانند که فولات برای رشد جنین به ویژه در سه ماه اول بارداری بسیار مهم می باشد.

جلوگیری از بروز نقص  مادرزادی:

توجه داشته باشید که نقص مادرزادی زمانی رخ خواهد داد که در روند رشد جنین اختلالی به وجود بیاید و یا مواد مغذی برای رشد جنین وجود نداشته باشد. همانطور که می دانید بادام زمینی دارای ویتامین ها و مواد مغذی می باشد که برای بارداری بسیار مهم هستند مثل مواد معدنی شامل آهن و کلسیم که به ذخیره سلول های قرمز خون کمک شایانی می کند.

خواص بادام زمینی برای جنین

منبع غنی از پروتئین گیاهی:

بهتر است بدانید که مصرف پروتئین در این دوران بسیار مهم و دارای اهمیت است و از آنجایی که بادام هندی سرشار از پروتئین می باشد می توانید اقدام به مصرف ۱۰۰ گرم بادام زمینی بکنید تا انرژی مورد نیاز روزانه خود را به دست آورید.

افزایش رشد مغز:

بهتر است بدانید که بادام زمینی غذایی عالی برای مغز محسوب می شود. در دوران بارداری جنین غذا را از بدن مادر خود دریافت می کند و مقدار فولات مصرف شده توسط مادر نه تنها باعث حفظ سلامتی مادر می شود بلکه برای رشد مغز جنین نیز عالی می باشد. به طور کلی اگر می خواهید که کودک باهوشی داشته باشید توصیه می کنیم که در دوران حاملگی از خوردن بادام زمینی غفلت نکنید.

حاوی چربی سالم:

بهتر است بدانید که تمامی چربی  بد نیستند و بادام زمینی حاوی مقدار چربی سالم است که برای مادران باردار بسیار مناسب می باشد زیرا مادران در این دوره در معرض ابتلا به فشار خون قرار می گیرند و مصرف این ماده غذایی باعث جلوگیری از این موضوع و حفظ سلامت قلب می شود.

چربی سالم موجود در بادام هندی

منبع کالری برای مادر باردار:

توجه داشته باشید که نیاز به کالری در تمامی مادران باردار متفاوت است اما مصرف این ماده غذایی به عنوان تقویت کننده انرژی بسیار دارای اهمیت می باشد. از آنجایی که مادران باردار در طول روز بسیار احساس خستگی می کنند استفاده از این ماده غذایی می تواند انرژی آن ها را چندین برابر نماید.

جلوگیری از دیابت دوران بارداری:

همانطور که می دانید بادام زمینی سرشار از منگنز است که نقش زیادی در تنظیم قند خون در دوران حاملگی و همچنین جلوگیری از بروز دیابت در این دوره دارد. همچنین این ماده غذایی در افزایش جذب کلسیم نیز کمک شایانی خواهد کرد.

کاهش خطر بیماری های حساسیتی:

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که مادران باردار که در اقدام به مصرف بادام زمینی می کنند خطر ابتلا به بیماری های حساسیتی در آن ها کم خواهد شد البته توجه داشته باشید که این حساسیت ها تنها حساسیت های غذایی نیستند بلکه دیگر حساسیت ها مثل آسم را نیز شامل می شود.

جلوگیری از بروز بیماری های حساسیتی با مصرف بادام زمینی در بارداری

کمک به کنترل فشار خون:

توجه داشته باشید که فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین کشنده باشد به همین منظور توصیه می شود که مادران باردار حتما فشار خون را کنترل کنند. برای کنترل فشار خون خود می توانید مقداری بادام زمینی به رژیم غذایی روزانه خود اضافه نمایید و همچنین این ماده غذایی از به حفظ سلامت قلب نیز کمک شایانی خواهد کرد.

مبارزه با افسردگی:

همانطور که می دانید مادر باردار در این دوران در خطر استرس و افسردگی قرار می گیرد و مطالعات نشان داده که مادرانی که اقدام به مصرف بادام زمینی می کنند نسبت به سایر مادران باردار از شادابی بیشتری برخوردار هستند و به همین منظور هرگاه احساس افسردگی یا ناراحتی کردید بادام زمینی میل کنید.

 کاهش خطر افزایش وزن:

توجه داشته باشید که چاقی در دوره بارداری برای مادر و جنین بسیار خطرناک می باشد به همین خاطر کنترل وزن در این دوره از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر چه بادام زمینی دارای چربی و کالری می باشد اما بهتر است بدانید که چربی های آن سالم می باشند و سرشار از مواد مغذی است تا بتواند در کنترل کالری بدنتان به شما کمک کند.

داشتن پوستی سالم در بارداری:

یکی از مشکلات مهم که مادران باردار با آن درگیر است مشکل پوست است زیرا مادران باردار در این دوره از مصرف هر گونه مواد آرایشی منع می شوند و آن ها می توانند برای رفع مشکلات پوستی خود اقدام به مصرف بادام زمینی بکنند زیرا آنتی اکسیدان و ویتامین E موجود در بادام زمینی از بروز مشکلات پوستی جلوگیری خواهد کرد.

داشتن پوستی سالم در بارداری با مصرف بادام زمینی

عوارض مصرف بادام زمینی در بارداری:

اگر مادر باردار دارای خانواده ای است که نسبت به بادام زمینی حساسیت دارند و سابقه بیماری هایی مثل آسم،اگزما،تب یونجه و سایر حساسیت ها در بین خانواده وجود دارد توصیه می شود که مادر باردار در طول دوران بارداری خود از مصرف بادام زمینی پرهیز کنند.

توجه داشته باشید که اولین نشانه های مربوط به بروز حساسیت آبریزش بینی یا خارش قسمت هایی از بدن است که در مراحل بعدی به صورت استفراغ،تهوع،سوزش زبان،ناراحتی شکمی،گلودرد،سختی تنفس و یا درد خود را نشان خواهد داد و در نهایت به مرگ خواهد انجامید.

مطالب مشابه