با برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات، عملا برجامی وجود نخواهد داشت

منبع: برترین ها

18

1398/10/8

14:13


نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: ما نمی‌توانیم تا بی‌نهایت، منتظر عمل به تعهدات از سوی اروپا باقی بمانیم.

خبرگزاری تسنیم: محمدجواد جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجام از سوی ایران گفت: ما تمام تلاش خود را برای آنکه توافقنامه برجام حفظ شود انجام داده و به تمام تعهداتمان به صورت یک طرفه عمل کردیم که البته این امر به تأیید سازمان بین المللی انرژی اتمی رسیده است.

او افزود: آمریکا در مقابل اقدامات اعتماد ساز ایران از برجام خارج شد و تحریم‌های ظالمانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته و از تروریسم علیه ما حمایت کرد. اروپا هم در یک اقدام اعلام نشده طی همکاری با آمریکا از انجام تعهدات خود شانه خالی می‌کند و اخیرا هم مواضع تندی علیه ایران اتخاذ کرده که نوعی فرار رو به جلو محسوب می‌شود.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: همچنان روابط بانکی ایران محدود است و سوئیفت هم با ما کار نمی‌کند، اما باز هم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که کاهش تعهدات برجامی خود را در قالب بند‌های 22 و 32 برجام انجام می‌دهد تا اروپایی‌ها فرصتی برای جبران داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: ما ناچاریم گام پنجم و گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجامی را برداریم و اروپا باید بداند که شرایط ما به گونه‌ای است که نمی‌توانیم بیش از این در حالت معلق باقی بمانیم.

او گفت: ما نمی‌توانیم تا مدت زمان بی نهایت منتظر اروپا بمانیم تا به تعهداتش عمل کند، بنابراین با ادامه شرایط فعلی گام پنجم را هم بر می‌داریم و فکر می‌کنم که با برداشتن این گام و رفتار‌های منفعلانه اروپا عملا برجام دیگر وجود خارجی ندارد.

مطالب مشابه