"سوریه‌سازی ایران" مهمترین هدف غائله آبان بود

منبع: رکنا

27

1398/10/8

16:57


"سوریه‌سازی ایران" مهمترین هدف غائله آبان بود

به گزارش رکنا، سردار غلامرضا جلالی در نشست تبیین علل بروز ناآرامی‌های آبان ۹۸، با بیان اینکه ارائه یک تحلیل جامع از غائله آبان، نیازمند گذر زمان برای روشن شدن زوایای مختلف آن است تا به درک درستی از این مساله پیچیده برسیم، تصریح کرد: این ماجرا، کاملا پیچیده، عمیق و چند بعدی بود.

وی اصل ضرورت اصلاح قیمت سوخت در کشور را یک کار عقلایی عنوان کرد و افزود: ما تجربه‌ای را در دوره قبلی فشارهای اقتصادی داشتیم که کشور در حوزه بنزین دچار تحریم شده بود و اگر مصرف سوخت را به روال قبل از طرح اصلاح مصرف سوخت ادامه می‌دادیم با توجه به افزایش سرانه مصرف و افزایش قاچاق سوخت، دچار مشکل و مجبور به واردات سوخت می‌شدیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل عنوان کرد:‌ اجرای این طرح هم می توانست رشد مصرف را کنترل کند هم موجب کاهش قاچاق شود و هم این فضا را به وجود بیاورد که مازاد مصرف سوخت را به فروش برسانیم. ضمن اینکه مبلغ حاصل از درآمد این طرح به مردم اختصاص یافت تا به معیشت افراد کمک کند و این یک گام در راستای گسترش عدالت اجتماعی بود.

دشمن به‌دنبال از بین بردن مزیت‌های اقتصادی کشور است

جلالی گفت: اما این طرح زمانی اجرا شد که ما درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی بودیم و راهبرد اصلی آمریکا فشار همه‌جانبه و مادون جنگ بود. در جنگ اقتصادی دشمن به دنبال این است که مزیت‌های اقتصادی ما را رصد کرده و این مزیت‌ها را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه ترامپ سه رویکرد کلی جنگ نظامی، جنگ اقتصادی و جنگ سیاسی را در مقابل کشور ما در دستور کار قرار داد، توضیح داد: در حوزه تقابل نظامی پس از ساقط کردن پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته آمریکا، ترامپ به این درک رسید که توان رویایی نظامی با ایران را ندارد و سطح قدرت دفاعی ایران به حدی است که می‌تواند از منافع خود دفاع کند و پاسخی بدهد که آمریکا را از جنگ پشیمان کند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: قدرت‌نمایی ایران در خلیج فارس نتیجه مثبت دیگری هم داشت و کشورهای مرتجع منطقه که تلاش داشتند آمریکا را وارد جنگ با ایران کنند متوجه شدند که در صورت بروز چنین جنگی آمریکا توان حمایت از آنها را ندارد و خود آنها هیزم این جنگ خواهند بود و همین باعث عقب نشینی معنادار آنها از نوع سیاست‌هایشان در قبال ایران شد.

جلالی با بیان اینکه ترامپ بعد از شکست در جبهه نظامی، به سراغ جبهه اقتصادی و سایبری رفت، تصریح کرد: در حالی که آمریکایی‌ها ادعا دارند در جنگ سایبری علیه ما حملاتی داشته‌اند ولی توان دفاع سایبری کشور، به نحوی بوده است که ما اثری از این حمله در زیرساخت‌ها مشاهده نمی‌کنیم.

فعال شدن ۴ قرارگاه سایبری در حوزه جنگ شناختی علیه ایران

به گفته جلالی در حوزه جنگ اقتصادی نیز اصلی‌ترین هدف آمریکا از تحریم‌های اقتصادی ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی در ایران و سوء استفاده از اعتراضات معیشتی مردم بوده است.

وی توضیح داد: در حوادث آبان به نوعی معاندین انقلاب، با تمام ظرفیت خود در حوزه رسانه و فضای مجازی، تحت حمایت آمریکا، گرد هم آمدند و ۴ قرارگاه سایبری فعال در حوزه شناختی، علیه ایران فعال شد.

جلالی با بیان اینکه آنچه سبب شد دشمن و عمالش بتوانند در غائله آبان نقش ایفا کنند شبکه‌های اجتماعی خارج پایه بود، تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته بخش عمده ای از مخاطبان فعال رسانه‌ای در همین شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه ساماندهی شده‌اند و این شبکه‌ها با پدید آوردن یک کلان داده (BIG DATA) به نوعی سیستم فرماندهی و کنترلی را در اختیار دشمن قرار می‌دهند.

وی توضیح داد: اساس جنگ‌ شناختی، تولید، مدیریت و هدایت افکار عمومی است که شبکه‌های اجتماعی خارج پایه، تمام این ظرفیت را در اختیار دشمن قرار می‌دهند و این در حالی‌ است که متاسفانه برخی در کشور به‌دلیل رویکردهای عوامفریبانه، به نوعی خواهان استمرار فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارج پایه هستند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه وقتی اینترنت در غائله آبان البته با اندکی تعلل قطع شد به نوعی آبی بر آتش فتنه آشوب بود، ادامه داد: این اتفاق نشان داد این اغتشاشات عملا با شبکه‌های اجتماعی مدیریت می‌شود و شما اگر دسترسی به شبکه‌های اجتماعی خارج پایه را قطع کنید می‌توانید آشوب و تخریبگری‌ها را پایان دهید.

وی با بیان اینکه ارتباط مستقیمی بین امنیت مردم و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، گفت: باید در نظر بگیریم که شبکه‌های اجتماعی، امروز تنها نقش پیام‌رسانی را ایفا نمی‌کنند و در حوزه‌های وسیعی ورود کرده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی خارج پایه در حال تشکیل یک دولت در سایه!

جلالی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر به سه حوزه ورود کرده و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده‌اند، توضیح داد: این حوزه‌ها شامل تولید شغل، نظام پولی و تنظیم مقررات داخلی یا همان رگولاتوری است. این در حالی است که با این حوزه گسترده، ما امکان دفاع و صیانت از کسب و کار و اطلاعات مردم در این شبکه‌های اجتماعی خارج پایه را نداریم. چون به نوعی این سه مولفه که از آن نام برده شد، حوزه حاکمیتی است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در درون خود دولتی تشکیل دهد که تنها از قوانین خودشان تبعیت می‌کند و شما عملا نه تنها ابزاری برای کنترل و نظارت بر آن در اختیار ندارید بلکه ممکن است به واسطه گروگان گرفتن کسب و کار و اطلاعات مردم، مجبور به امتیازدهی به آنها شوید.

تضعیف احساس امنیت؛ یکی از مهمترین اهداف غائله آبان

وی یکی از مهمترین اهداف غائله آبان را تضعیف و تخریب احساس و نمادهای امنیت در کشور دانست و بیان کرد: ما نمونه فجیع این رویکرد را در عراق شاهد بودیم که نوجوانی بی‌گناه را به بهانه‌های واهی به شنیع‌ترین وضع ممکن سلاخی کرده، به دار آویخته و در میدان شهر به نمایش عموم می‌گذارند. این اقدام هولناک هدفی جز ایجاد هراس عمومی و از بین بردن احساس امنیت روانی جامعه ندارد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور معتقد است که پروژه ایجاد ناامنی و آشوب در کشور ما کاملا سازماندهی شده از سوی دشمن بود و آنها منتظر یک فرصت برای اجرای این پروژه بودند و گرانی بنزین صرفا بهانه‌ای برای اغتشاش و برهم زدن نظم جامعه بود. کما اینکه ما شاهد سناریوهایی از قبیل کشته‌سازی و قهرمان‌سازی بودیم.

جلالی با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های اصلی جریان اغتشاشگران این بود که شبکه اغتشاشات را با مردم گره بزنند، تاکید کرد: اغتشاشگران می‌دانستند که هرجا از پوشش مردم استفاده نکنند سریع متوقف خواهند شد. نمونه عینی این اتفاق، گروگان‌گیری مردم در اتوبان‌های تهران بود که مردم را تهدید می‌کردند که خودروهای خود را در خیابان متوقف و خاموش کرده و راه بندان مصنوعی ایجاد کنند. اما مردم ثابت کردند که اگر اعتراضی هم داشته باشند هیچ نسبتی با اغتشاش‌گری و تخریب اموال عمومی ندارند و با این کار خود از بدخواهان، اعلام برائت کردند.

انسجام داخلی و توان بالای نظام، عامل جمع شدن ۴۸ ساعته غائله آشوب

جلالی با بیان اینکه ما باید حوادث آبان را تحلیل، ارزیابی و آسیب‌شناسی کنیم و ضعف‌ها را در تمامی حوزه‌ها شناسایی و برطرف کنیم، اظهار داشت: اما نگاه و رویکرد دیگری نیز می‌توان به این حوادث داشت و آن اینکه از همین جنس حوادث ماه‌هاست که در لبنان و عراق در جریان است و این کشورها همچنان درگیر این چالش‌ها هستند اما ما در ۴۸ ساعت توانستیم کل غائله را جمع کنیم. این نشان از انسجام بالای داخلی ملت و توان نظام برای پاسخگویی به شرایط حساس دارد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور یکی از نقاط قوت اصلی ما در مدیریت شرایط حساس را وجود یک رهبری آگاه، عالم و شجاع دانست که هزینه طرحی که خود مسئولین جسارت پذیرش آن را نداشت، برعهده گرفتند. رهبر معظم انقلاب در این ماجرا از شخص حمایت نکردند بلکه از کلیت نظام جمهوری اسلامی حمایت کردند و با این کار جلوی انشقاقی که ممکن بود بین بدنه حاکمیت پدید بیاید را گرفته و آن را به یک وحدت تبدیل کردند. این نشان می‌دهد که داشتن چنین رهبری، چقدر می‌تواند در بزنگاه‌ها اثرگذار باشد.

جلالی با بیان اینکه هیچ کسی مخالف حق اعتراض مسالمت آمیز نیست اما همه با هرج و مرج و ناامنی مخالف هستند، تصریح کرد: نتیجه ورود مقام معظم رهبری به ماجرا این بود که مردم با بصیرت خود به سرعت صف اعتراض از اغتشاش را جدا کردند و مردم هم دریافتند که هدف از این غائله، پروژه سوریه‌سازی ایران بوده است. همه باید آگاه و هشیار باشند که امنیت کالای بسیار گران‌قیمتی است که برخی از کشور برای بدست آوردن آن بیش از ۵۰ سال درگیر جنگ بوده‌اند. این موضوعی است که ملت ایران نیز به شدت این موضوع را درک کرده و به آن اشراف دارند.

وی با تاکید بر اینکه ما در پیچیده‌ترین جنگ اقتصادی هستیم که شاید تاکنون علیه هیچ کشور اعمال نشده باشد، خاطرنشان کرد: شاید اگر تنها بخشی از این تحریم‌ها علیه کشورهای دیگر اعمال می‌شد ما شاهد فروپاشی کل سیستم آن کشور بودیم. اما در ایران ما توانستیم با همکاری و همراهی مردم با وجود تمام این فشارهای همجانبه و ناجوانمردانه ثبات اقتصادی کشور را حفظ کنیم.

منبع: ایرنا

مطالب مشابه