محمد جهانگیری روز یکشنبه افزود: با توجه به تصویب قانون جدید امور مالیاتی در مجلس شورای اسلامی، باید همه فعالان اقتصادی از کارتخوان استفاده کنند و درآمدهای همه باید شفاف باشد.

وی اظهار داشت: اکنون هر مطبی که کارتخوان نداشته باشد مشمول جریمه به اندازه ۲ درصد از درآمد سالانه خود می‌شود، از طرفی قانون جدید اعلام کرده که اصناف با هماهنگی سازمان امور مالیاتی جریمه‌های جدید را تعیین کنند که ما هم تلاش می‌کنیم قراردادهایی را با سازمان امور مالیاتی امضا کنیم تا هم جریمه و هم ناظر اجرای این قانون را مشخص کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: کشور باید بر اساس تراکنش‌های شفاف اداره شود، این شفاف سازی به دولت برای تصمیم گیری‌ها کمک می‌کند و از طرفی مردم هم به راحتی از خدمات الکترونیک و آسان بهره مند می‌شوند، ما هم به جامعه پزشکی توصیه کرده ایم که باید در این بحث پیشرو باشیم.

بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸ می‌گوید همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین نامه تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴ اسفند ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

برخی پزشکان تاکنون از کارتخوان در مطب خود استفاده نکرده اند و اخذ مبلغ متفاوت و گاه غیرمتعارف بصورت نقدی گلایه بسیاری از مردم را در پی داشته است.