ظریف امشب راهی مسکو می‌شود

منبع: عصر ایران

29

1398/10/8

17:31


سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر وزیر امور خارجه به مسکو خبر داد و گفت: سفر امشب محمد جواد ظریف به مسکو در چارچوب رایزنی‌های مستمر میان جمهوری اسلامی ایران با مقامات ارشد روسیه انجام می‌شود.

«سیدعباس موسوی» ظهر امروز در حاشیه مراسم میقات و ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طیف مختلفی از موضوعات در این سفر مورد رایزنی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: مسائل مربوط به روابط دوجانبه و آخرین تحولات بین‌المللی در این سفر مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر احتمالی وزیر امور خارجه به نیویورک برای شرکت در نشست شورای امنیت هم گفت: از وزیر امور خارجه برای شرکت در نشست فوق‌العاده‌ای که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل است، دعوت شده است.

موسوی با بیان اینکه این نشست به منظور بحث و بررسی درخصوص منشور سازمان ملل توسط شورای امنیت برگزار می‌شود، ادامه داد: وزیر امور خارجه قصد شرکت در این نشست را دارد البته اگر برای ایشان تهمیدات لازم فراهم شود و رواید برایشان صادر شود.

وی سفر به نیویورک برای شرکت در نشست شورای امنیت را طبیعی دانست و اظهارداشت: در این نشست‌ها، معمولا وزرای امور خارجه دعوت می‌شوند به ویژه آقای دکتر ظریف که از دیپلمات‌های برجسته جهان هستند و درخصوص سازمان و منشور ملل متحد صاحبنظر هستند، حضور ایشان فرصت مغتنمی هم برای این نشست و هم برای ماست تا درباره یکجانبه‌گرایی آمریکا و همینطور چندجانبه‌گرایی که در منشور ملل متحد هم آمده است، بحث و تبادل نظر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: متاسفانه چندجانبه‌گرایی توسط عده‌ای محدود از کشورها زیر پا گذاشته می‌شود. ان‌شاالله نشست شورای امنیت طلیعه مبارکی برای چندجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل باشد.

سه شنبه آینده مجمع گفت و گوی تهران برگزار می‌شود

موسوی درباره برگزاری دومین مجمع گفت‌وگوی تهران طی روزهای آینده در ایران ابراز داشت: سه‌شنبه هفته آینده مجمع گفت‌وگوی تهران با محوریت طرح صلح هرمز که آقای رئیس‌جمهور مبتکر آن طرح بودند، با حضور اندیشمندان و سیاستمداران کشورهای مختلف برگزار می‌شود. این اجلاس فرصت خوبی است تا از نزدیک طرح صلح هرمز از سوی اندیشمندان و دیگر شرکت‌کنندگان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: امیدواریم این طرح و این مجمع طلیعه مبارکی برای هم‌افزایی هرچه بیشتر بین کشورهای منطقه باشد و اگر احیانا ابهاماتی در مورد این طرح وجود دارد، در جریان این مجمع و گفت‌وگوهایی که در آن انجام می‌شود، برطرف شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره حضورش در در میقات ماه و صلیب که در کلیسای سرکیس مقدس تهران هم گفت: باعث افتخار است که امروز توفیق داشتیم در خدمت اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال ایران برای تبریک سال نوی میلادی و تولد حضرت مسیح (ع) برسیم.

وی ادامه داد: خدمت اسقف اعظم عرض کردم که یکی از زیبایی‌های ایران این است که تمام اقوام و ادیان به صورت مسالمت‌آمیز کنار هم زندگی می‌کنند و این موضوع بر زیبایی‌های ایران افزوده است.

مطالب مشابه