شکایت از 6302 پزشک متخصص در 8 ماه اخیر

منبع: رکنا

26

1398/10/8

17:31


شکایت از 6302 پزشک متخصص در 8 ماه اخیر

به گزارش رکنا، عباس مسجدی در نشستی با جمعی از کارشناسان مدعو کمیسیونهای تخصصی سازمان پزشکی قانونی اظهار کرد: در بررسی پرونده‌های قصور پزشکی در کمیسیونها ضمن لزوم حفظ احترام جامعه پزشکی به عنوان یک گروه مرجع، باید حقوق مردم هم احصاء و احقاق شود به‌ویژه در شرایطی که دشمنان تلاش می‌کنند مردم را در حوزه‌های گوناگون ناامید و مأیوس کنند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه هر پرونده قصور در کمیسیون از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: پرونده‌هایی که در کمیسیونها بررسی می‌شود هر یک به تنهایی قابل بررسی و پیشگیری است که بدون شک بررسی دقیق آنها و مشخص شدن علل قصور می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه باید بهترین و متعهدترین افراد برای حضور در جلسات کمیسیونها انتخاب شوند، افزود: برای انتخاب کارشناسان کمیسیونهای تخصصی، شاخصهایی تعریف شده که با همکاری فرهیختگان جامعه پزشکی در تلاشیم تا افرادی با حداکثر انطباق با شرایط مذکور به عنوان کارشناس کمیسیونهای تخصصی دعوت و درباره پرونده‌های ارجاعی اظهارنظر کنند.

بررسی 6 هزار و 302 پرونده قصور پزشکی در 8 ماه

مسجدی با اشاره به آماری از پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیونها تصریح کرد: در هشت ماهه سال جاری، 19 هزار و 609 پرونده در کمیسیونهای پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد 6 هزار و 302 پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده است که 32 درصد از کل پرونده‌های ارجاعی به کمیسیونها را در برمی‌گیرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: از کل پرونده‌های بررسی شده در کمیسیون، 47 درصد محکومیت پزشک را به همراه داشت و 53 درصد نیز به تبرئه پزشک انجامید.

وی با اشاره به رشته‌های دارای بیشترین شکایت در هشت ماهه امسال گفت: بر اساس آمارهای موجود، بیشترین تعداد شکایات قصور به ترتیب مربوط به رشته‌های دندان‌پزشکی با 662، زنان و زایمان با 519، جراحی عمومی با 447، جراحی ارتوپدی با 327، پزشکان عمومی با 292، گوش حلق و بینی با 228 و پرستاری با 214 بوده است همچنین استانهای تهران، فارس و البرز بیشترین و استانهای لرستان، ایلام و هرمزگان کمترین آمار شکایات قصور پزشکی را در هشت ماهه امسال داشته‌اند.

150 شهر کشور مرکز پزشکی قانونی ندارد

مسجدی با اشاره به تاریخچه سازمان فعالیتها و خدمات این سازمان یادآور شد: در سال گذشته پزشکی قانونی 2.5 میلیون نظر کارشناسی صادر کرد که 85 درصد آن مربوط به حوزه معاینات، 10 درصد آزمایشگاه‌ها و پنج درصد تشریح بوده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: هم‌اکنون 372 مرکز پزشکی قانونی در کشور در حال ارائه خدمت به مردم هستند این در حالی است که 150 شهرستان با وجود داشتن دادگستری، فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند.

وی عنوان کرد: فاصله شهرهای فاقد پزشکی قانونی تا نخستین شهر دارای پزشکی قانونی 80 کیلومتر است بنابراین با دولت و مجلس در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم چرا که مردم این مناطق برای دریافت خدمات پزشکی قانونی با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند.

تشخیص تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی

این مقام مسئول با اشاره به خدمات پزشکی قانونی در بخش معاینات، گفت: بیشترین حجم معاینات مربوط به نزاع است که 33 درصد کل معاینات را در برمی‌گیرد، بعد از آن معاینه، مصدومان تصادفات بیشترین آمار مراجعین سازمان را شامل می‌شوند.

مسجدی با تأکید بر تشخیص و شناسایی تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی، بیان کرد: در سال گذشته پزشکی قانونی از محل شناسایی تصادفات ساختگی حدود 14 میلیارد تومان به بیمه‌ها کمک کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر بعد آموزشی و پژوهشی وظایف سازمان، خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی سازمانی علمی است و در وظایف آن نیز به بعد آموزشی و پژوهشی آن تأکید شده، این سازمان تلاش می‌کند بتواند در تراز سازمانهای برتر دنیا قرار گیرد.

وی از برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی با عنوان "پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی" خبر داد و گفت: این همایش با همکاری انجمن آموزش پزشکی، بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود که تأکید بیشتر بر بعد علمی سازمان خواهد داشت و از تمام کارشناسان و پزشکان برای حضور در این همایش دعوت به عمل می‌آید.

مطالب مشابه