جدال محسن هاشمی و حناچی؛ مسئله چیست؟

منبع: فرارو

41

1398/10/8

17:40


برخی ناظران گفته اند که مسئله آلودگی هوا و ریزش سرمایه اجتماعی شورای شهر تهران دو دلیل مهم شکل گرفتن این جدال‌ها بوده است. آن‌ها به افزایش فشار شهروندان تهرانی به شورای شهر در اثر افزایش میزان آلودگی هوا اشاره کرده اند و گفته اند که محسن هاشمی برای برداشتن این فشار‌ها از دوش شورای شهر، توپ را به زمین شهرداری انداخته است.

جدال محسن هاشمی و حناچی؛ مسئله چیست؟

فرارو- ماجرا از آنجا آغاز شد که روز‌های گذشته محسن هاشمی در برنامه تلویزیونی "پرونده ویژه" حضور یافت تا در مورد مسئله آلودگی هوا صحبت کند. رئیس شورای شهر تهران در این برنامه، با قیاس قالیباف و حناچی، جسارت شهردار پیشین را تحسین کرد که واکنش حناچی هم روبرو شد.

به گزارش فرارو، محسن هاشمی در برنامه پرونده ویژه که از شبکه ۳ سیما پخش شد، گفت که "اصولا جسارت در مدیریت بسیار مهم است و ما مدیری که بترسد از اینکه کاری انجام بدهد و دستگاه‌های نظارتی اذیتش بکنند و کاری که معتقد است انجام بدهد، اما ندهد، خوب نیست! "

او در این گفتگو حناچی را با قالیباف مقایسه کرده و گفته که قالیباف در زمان مدیریتش جسارت داشت. این درحالی ست که حناچی بیش از اندازه می‌ترسد. هاشمی ادامه داد: " اتوبوس‌های بی‌آرتی زمانی که به پایتخت وارد شد دیزلی بودند. در حالی که قانون هوای پاک این اجازه را نمی‌داد، ولی آقای قالیباف جسارت داشت و آن‌ها را وارد کرد. "

رئیس شورای شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این جسارت خوب است یا بد، اذعان داشت: "باید این موضوع را دید از این جهت که این اتوبوس‌ها دیزلی است خوب نیست، اما از این جهت که با این اتوبوس‌ها بخشی از مسافران جابجا شدند خوب بود و در واقع هم اینک اجازه نمی‌دهند اتوبوس ساخته شده وارد کشور شود، اما بخشی از این اتوبوس‌های بی‌آر‌تی با جسارت آقای قالیباف ساخته و وارد شد. "

البته محسن هاشمی از عدم توجه دولت به مسئله حمل ونقل عمومی و آلودگی هوا هم انتقاد کرده و گفته که " بنده ۲ سال است که مرتبا اعلام می‌کنم که ۴۵ هزار میلیارد تومان دولت به حوزه حمل و نقل بدهکار است، اما کسی توجه نمی‌کند. "

اظهارات محسن هاشمی در این برنامه باعث شد تا حناچی هم واکنش نشان بدهد. او در یک رشته توئیت در مورد جسارتی که رئیس شورای شهر تهران از آن نام برده، نوشته که " اگر بی قانونی فاحش را جسارت بدانیم، می‌پذیرم که شهرداری جسور نیستم؛ کسی که قانون را زیرپا می‌گذارد جسور نیست، قانون گریز است. "

شهردار تهران به مدیریت قالیباف در زمان شهرداری هم انتقاد کرده و نوشته است که "دوازده سال توسعه خودرو محور، گسترش افسار گسیخته بزرگراه‌ها و به تبع آن بنزین ریختن بر آتش عطش استفاده از خودرو‌های شخصی، فروش شهر تا چند برابر ظرفیت زیستی و پاشیدن بذر صد‌ها برج و ده‌ها مال برخاک حاصل خیز فضا‌های سبز شهر در مسیر تنفسی تهران، ما را به این نقطه رسانده است. "

واکنش‌ها به جدال محسن هاشمی وحناچی

جدال رسانه‌ای میان شهردار و رئیس شورای شهر تهران باعث شد تا برخی از اعضای شورای شهر تهران و ناظران به این موضوع واکنش‌های متفاوتی نشان دهند. محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران در جلسه شورا از اظهارات محسن هاشمی حمایت کرده و گفته است که " مدیریت کلان شهر تهران جز با تصمیمات شجاعانه و ریسک پذیر و قاطعیت در اجرای برنامه‌ها و گشایش در امور مردم امکان پذیر نخواهد بود. "

بیشتر بخوانید:

محسن هاشمی: جسارت قالیباف از حناچی بیشتر بودزهرا صدراعظم نوری دیگر عضو شورای شهر تهران هم سعی کرده تا هر دو طرف را مورد نقد قرار دهد. او به روزنامه شهروند گفته که " منطقی نیست که دوران مدیریت‌های مختلف را با هم مقایسه کنیم. هر دوره شرایط ‏خودش را دارد و شرایط حال حاضر با ۱۰ سال پیش و حتی فراتر از آن یکسان نیست. "

او ادامه داد: "قانون‌مداری وظیفه مدیران است و همه باید به قانون ‏التزام داشته باشند. چراکه اگر این طور نباشد، شهر بزرگی، چون تهران با این پیچیدگی و چالش‌ها ‏نمی‌تواند ادامه دهد. از سوی دیگر لازم است تا مدیر جسارت تصمیم‌گیری به موقع را هم داشته باشد. "

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران هم خواسته جانبداری نکند. اما تلویحاً اظهارات حناچی را تایید کرده و گفته است که "اگر بخواهیم همان ‏رویه گذشته را طی کنیم و عموم جامعه را راضی کنیم، باید شهر را بیش از این بفروشیم و حالا که به ‏این نتیجه رسیده‌ایم که چالش‌های فعلی نتیجه همین توجه نکردن به قوانین است، باید رویکرد‌های دیگری ‏در نظر گرفته شود. "

این عضو شورای شهر تهران به صحبت محسن هاشمی هم اشاره کرده و گفته است که "صحبت‌های آقای‌هاشمی به صورت تفکیک شده مطرح شد و باید در بستر ‏مشخص هم بررسی شود. "

وی افزود: "مدیریت شهری باید بر مدار قانون حرکت کند، اما اداره شهری، چون تهران به ‏مدیری جسور هم نیاز دارد. چرا که اگر مدیر براساس قانون عمل کند همواره تفسیر‌های متفاوتی ‏از قانون وجود دارد و هنوز و بعد از سال‌ها ما مدیریت یکپارچه شهری نداریم و اگر شهردار بخواهد ‏خیلی ملاحظه‌کار باشد، حتی بر مدار قانون هم نمی‌تواند شهر را اداره کند. "

ریشه جدال محسن هاشمی و حناچی 

برخی ناظران گفته اند که مسئله آلودگی هوا و ریزش سرمایه اجتماعی شورای شهر تهران دو دلیل مهم شکل گرفتن این جدال‌ها بوده است. آن‌ها به افزایش فشار شهروندان تهرانی به شورای شهر در اثر افزایش میزان آلودگی هوا اشاره کرده اند و گفته اند که محسن هاشمی برای برداشتن این فشار‌ها از دوش شورای شهر، توپ را به زمین شهرداری انداخته است.

برخی هم گفته اند که محسن هاشمی به عنوان سرلیست شورای پنجم شهرتهران، نگران ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان در حوزه مدیریت شهری است. آن‌ها گفته اند که حمایت شهروندان تهرانی در ابتدای آغاز بکار شورای شهر، در حال حاضر جای خود را به انتقاد داده است. برای همین رئیس شورای شهر تهران سعی می‌کند که فشار‌ها را بین شهرداری و دولت تقسیم کند.

البته برخی هم معتقدند که اختلاف نظر شخصی در مدیریت امور شهری میان محسن هاشمی و حناچی علت شکل گیری این جدال‌ها بوده است.

مطالب مشابه