راهنمای دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل

راهنمای دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل


منبع: فرارو

118

1398/10/8

17:49


رمز دوم یک بار مصرف مشتریان ۹ بانک سپه، رفاه، ملی، پاسارگاد، ملت، تجارت، صادرات، مسکن و آینده بدون نیاز به اپلیکیشن‌های موبایل قابل دریافت است. این بانک‎‌ها از راهکار‌های مثل پیامک و کد USSD برای ارائه رمز دوم پویا استفاده می‌کنند

راهنمای دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل

فرارو- هفته دوم دی‌ماه آغاز شده و همچنان خبری از سامانه هریم بانک مرکزی نیست. پیش از این قرار بود از اول دی‌ماه با رمز‌های دوم ایستا خداحافظی کنیم تا جایشان را به رمز پویا بدهند، اما بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد رمز‌های ایستا همچنان برای تراکنش‌های اینترنتی قابل استفاده است و از هفته دوم دی‌ماه سامانه هریم فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. اتفاقی که هنوز نیافتاده و باید بیشتر صبور باشیم. در این اطلاعیه آمده بود بانک‎ها قرار است تا پایان دی‌ماه به این سامانه متصل شوند تا دیگر مشتریان مجبور نباشند برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف دست به دامن اپلیکیشن‌ها شوند. هفت بانک قبل از موعد اول دی‌ماه دست به کار شدند و راهکاری برای مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند یا نمی‌خواهند اپلیکیشن بانکی نصب کنند ارائه کردند. آن‌ها سراغ کد‌های دستوری و سامانه‌های پیامکی رفتند تا خیال مشتریانشان را راحت کنند.
 
حالا بعد از به تعویق افتادن موعد اجرای رمز دوم پویا، دو بانک دیگر یعنی رفاه و سپه دست به کار شدند و سامانه‌هایی غیر اپلیکیشن موبایل برای مشتریانشان در نظر گرفتند. با این وجود همچنان یک مشکل آزاردهنده برای کسانی که می‌خواهند رمز دوم پویا را از طریق کد دستوری دریافت کنند وجود دارد. آن هم مراحل طولانی درخواست رمز و سختی حفظ کردن همه شماره‌ها برای بانک‌های مختلف است. در انتهای این گزارش یک راهکار ساده برای دریافت سریع رمز دوم یکبار مصرف از طریق کد دستوری USSD معرفی شده است.
 

کدام بانک‌ها اخیرا راهکاری برای گوشی‌های غیرهوشمند ارائه کرده‌اند؟

دو بانک رفاه و سپه از فرصت دوباره بانک مرکزی نهایت استفاده را کرده‌اند و در یکی دو هفته اخیر سراغ سامانه‌های جدید برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف رفته‌اند تا دیگر لازم نباشد مشتریان این بانک‌ها برای دریافت رمز دوم پویا دست به دامن اپلیکیشن‌های موبایل‌بانک یا رمزساز شوند. بانک رفاه اخیرا کد دستوری #۷۱۳* را در اختیار مشتریانش گذاشته و بانک سپه از سامانه پیامکی ۶۷۱۵۰۱۴ برای ارائه رمز پویا استفاده می‌کند.

دریافت رمز دوم پویا بانک رفاه از طریق کد دستوری

بانک رفاه در هفته‌های اخیر روش جدیدی برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف ارائه کرده است که در آن نیازی به نصب اپلیکیشن نخواهید داشت. اگر کارت بانک رفاه دارید می‌توانید بعد از فعالسازی رمز دوم پویا از طریق خودپرداز‌های این بانک، رمز دوم یکبار مصرف را با شماره‌گیری کد دستوری دریافت کنید. #۷۱۳* کد دستوری معرفی شده توسط بانک رفاه است که از طریق آن می‌توان برا تراکنش‌های اینترنتی رمز دوم یکبار مصرف دریافت کرد. اگر مشکلی با نصب اپلیکیشن ندارید و استفاده از برنامه‌های بانکی را ترجیح می‌دهید، می‌توانید روی اپلیکیشن رمزساز بانک رفاه حساب باز کنید.

دریافت رمز دوم پویا بانک سپه از طریق پیامک

فعالسازی و دریافت رمز دوم پویا بانک سپه از یکی دو هفته پیش به روش غیرحضوری امکان‌پذیر شده است. این بانک سامانه پیامکی ۶۷۱۵۰۱۴ را در اختیار مشتریان گذاشته تا بدون نیاز به نصب اپلیکیشن، رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنند. برای فعال سازی باید کد «شماره ۱۶ رقمی کارت * کد ملی * ۱» را به شماره ۶۷۱۵۰۱۴ پیامک کنید. با اینکار رمز دوم یکبار مصرف شما فعال خواهد شد و هر بار می‌توانید با ارسال کد «شماره ۱۶ رقمی کارت * کد ملی * ۲» به همان سرشماره یعنی ۶۷۱۵۰۱۴، رمز دوم پویا دریافت کنید. همچنین می‌توانید برای مشاهده کارت‌های فعال کد «کد ملی * ۴» را به شماره پیامک اعلام شده ارسال کنید. توجه داشته باشید که برای انجام این فرآیند باید شماره تلفن همراه شما نزد بانک سپه ثبت شده باشد، در غیر این صورت لازم است یک سر به شعب این بانک بزنید.
 

 

کدام بانک‌ها در ارائه رمز پویا پیامکی و USSD پیش‌قدم شدند؟

هفت بانک قبل از فرارسیدن موعد اجرای رمز دوم یکبار مصرف یعنی اول دی‌ماه، دست به کار شدند و از همان ابتدا امکان دریافت رمز دوم پویا از راه‌هایی غیر از اپلیکیشن را در اختیار مشتریانشان گذاشتند. بانک ملی امکان دریافت رمز پویا از طریق کد دستوری #۶۰*۷۳۷* را فراهم کرده است. بانک پاسارگاد از کد دستوری #۷۲۰* برای درخواست رمز دوم پویا استفاده می‌کند. مشتریان بانک ملت می‌توانند از سامانه پیامکی ۳۰۰۰۳۳۰۳ برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند. رمز دوم پویا بانک تجارت از طریق کد دستوری *۸۸*۷۸۸* قابل دریافت است. بانک صادرات کد دستوری #۵*۷۱۹* را معرفی کرده است. بانک مسکن سامانه پیامکی ۱۰۰۰۲۵۱۶ و بانک آینده سامانه پیامکی ۳۰۰۰۹۴۰ را برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف در نظر گرفته‌اند.

دریافت رمز دوم پویا بانک ملی از طریق کد دستوری

سه روش برای فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف برای مشتریان بانک ملی در نظر گرفته شده. مراجعه به سامانه بام یا همان اینترنت‌بانک ملی یکی از این روش‌ها است که در آن می‌توانید هم رمز اول و هم رمز دوم را به رمز پویا تبدیل کنید. این کار با مراجعه به کیوسک‌های Cachless بانک ملی و دستگاه‌های خودپرداز هم قابل انجام است. توجه داشته باشید که رمز دوم پویا بانک ملی از دو روش اپلیکیشن و کد دستوری USSD قابل دریافت است. برای فعال کردن اپلیکیشن رمزساز ۶۰، باید کد فعالسازی را که از طریق سامانه بام، کیوسک یا دستگاه خودپرداز دریافت کرده‌اید، در اپلیکیشن وارد کنید. اگر گوشی هوشمند ندارید، امکان فعالسازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف با کد دستوری #۶۰*۷۳۷* وجود دارد. باید توجه داشته باشید که در این صورت شماره تلفن همراه باید نزد بانک ملی ثبت شده باشد وگرنه باید برای تایید شماره تلفن همراهتان به شعبه بانک مراجعه کنید.

دریافت رمز دوم پویا بانک پاسارگاد از طریق کد دستوری

اینترنت‌بانک و اپلیکیشن همراه بانک پاسارگاد، هر دو امکان فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف را در اختیار مشتریان این بانک گذاشته‌اند. توجه داشته باشید که برای فعال کردن رمز دوم پویا حتما باید از منو خدمات کارت وارد اپلیکیشن شوید. اگر رمز اینترنت‌بانک و همراه کارت را ندارید، لازم است به شعبه بروید و یکی از این دو سامانه را فعال کنید. رمز دوم یکبار مصرف صرفا با یکی از همین دو روش فعال می‌شود، اما می‌توانید رمز دوم را با شماره‌گیری کد دستوری هم دریافت کنید. به عبارتی حتما لازم نیست گوشی هوشمند داشته باشید یا اپلیکیشن همراه کارت را نصب کنید. کد دستوری #۷۲۰* از طرف بانک پاسارگاد برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف معرفی شده است. بعد از شماره‌گیری این کد دستوری، بعد از هر بار درخواست رمز دوم پویا، این رمز برای شماه تلفن همراه شما پیامک خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر شماره تلفن شما نزد بانک ثبت نشده باشد، لازم است به شعبه بانک مراجعه کنید.

دریافت رمز دوم پویا بانک ملت از طریق پیامک

بانک ملت رمز دوم یکبار مصرف را هم به صورت پیامکی و هم از طریق اپلیکیشن به مشتریانش ارائه می‌کند. برای فعال کردن هر دو روش باید یک سر به خودپرداز بانک ملت بزنید. توجه داشته باشید که نیازی به مراجعه به شعبه بانک نیست. بعد از وارد کردن کارت و رمز اصلی چهار رقمی، باید گزینه خدمات مربوط به رمز کارت را انتخاب کنید و بعد از آن وارد فعالسازی رمز پویا شوید. در این مرحله دو گزینه پیش رو شما قرار می‌گیرد که اولی مربوط به فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن رمزنگار است و دومی مربوط به رمز دوم یکبار مصرف پیامکی است. بعد از انتخاب گزینه رمز دوم یکبار مصرف پیامکی، شماره تلفن همراه شما که نزد بانک ثبت شده نمایش داده می‌شود. در صورت تایید یک پیامک تایید برای شما ارسال خواهد شد. اگر تلفن همراه شما با شماره نمایش داده شده مطابقت نداشته باشد، باید به شعبه بانک بروید و شماره همراه صحیح را به بانک اعلام کنید. از اینجای کار به بعد هر مرتبه می‌توانید با ارسال چهار رقم آخر شماره کارت به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳، رمز دوم یکبار مصرف هفت رقمی را دریافت و از آن برای تراکنش‌های اینترنتی استفاده کنید. همچنین اگر مشکلی با نصب اپلیکیشن روی گوشی موبایلتان ندارید، می‌توانید از اپلیکیشن رمزنگار ملت استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای فعال کردن اپلیکیشن، لازم است از خودپرداز کد فعالسازی دریافت کنید.

دریافت رمز دوم پویا بانک تجارت از طریق کد دستوری

فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف بانک تجارت با مراجعه به خودپرداز امکان‌پذیر است. رمز دوم پویا بانک تجارت هم از طریق اپلیکیشن و هم از طریق کد USSD قابل دریافت است. این بانک شماره #۸۸*۷۸۸* را برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف معرفی کرده است که با شماره‌گیری آن می‌توانید بدون نیاز به اپلیکیشن رمز دوم پویا بگیرید، اما برای این کار لازم است یک سر تا دستگاه خودپرداز بروید و بعد از فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف، از دستگاه شماره سریال فعالسازی کد USSD دریافت کنید. علاوه بر شماره سریالی که از دستگاه می‌گیرید، همزمان یک کد مجزا به شماره موبایلتان پیامک خواهد شد که از آن می‌توانید برای فعال کردن اپلیکیشن هم‌راز بانک تجارت استفاده کنید. اگر مشکلی با نصب اپلیکیشن ندارید، می‌توانید با نصب اپلیکیشن هم‌راز و فعال کردن آن، رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنید.

دریافت رمز دوم پویا بانک صادرات از طریق کد دستوری

بانک صادرات مشتریانش را از مراجعه حضوری به شعبه و دستگاه خودپرداز بی‌نیاز کرده است. فقط کافی است از شماه تلفنی که به نام صاحب کارت است و در سیستم بانک ثبت شده، کد دستوری #۷۱۹* را شماره‌گیری کنید. در این مرحله با انتخاب خدمات رمز، شماره کارت بانکی‌تان را در سامانه ثبت کنید. سپس باید یک نام چهار کارکتری دلخواه برای کارت بانکی‌تان انتخاب و یک رمز دلخواه وارد کنید. بعد از فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف، هر مرتبه برای تراکنش‌های آنلاین می‌توانید کد دستوری #۵*۷۱۹* را شماره‌گیری کنید و بعد از وارد کردن رمز سامانه، رمز دوم یکبار مصرف ۶۰ ثانیه‌ای را دریافت کنید. همچنین اگر مشکلی با نصب اپلیکیشن ندارید، بانک صادرات رمز دوم پویا را از طریق اپلیکیشن رمزساز ریما در اختیار شما خواهد گذاشت.

دریافت رمز دوم پویا بانک مسکن از طریق پیامک

مراجعه به خودپرداز، تنها روش فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف برای کارت‌های بانک مسکن است. در این روش شما باید با وارد کردن کارت و رمز چهار رقمی در خودپرداز بانک مسکن، گزینه تغییر رمز را انتخاب و وارد خدمات رمز پویا شوید. در این مرحله لازم است شماره تلفن همراه خود را در دستگاه خودپرداز وارد کنید. اگر شماره تلفنتان با آن شماره‌ای که در اطلاعات بانک ثبت شده مطابقت داشته باشد، پیامک تایید برای شما ارسال خواهد شد. در غیر این صورت باید به شعبه بانک مسکن بروید و شماره صحیح تلفن همراهتان را به بانک اعلام کنید تا بتوانید رمز دوم یکبار مصرف کارتتان را فعال کنید. توجه داشته باشید که گزینه‌های مربوط به فعال‌سازی رمز دوم پویا از طریق اپلیکیشن و پیامک متفاوت است. اگر می‌خواهید اپلیکیشن نصب کنید، می‌توانید سراغ اپلیکیشن رمزنما که از سایت بانک مسکن قابل دریافت است بروید.

اگر گوشی هوشمند ندارید یا نمی‌خواهید اپلیکیشن‌ها حافظه موبایلتان را اشغال کنند، می‌توانید روی نسخه پیامکی حساب باز کنید. در این روش بعد از فعالسازی از طریق دستگاه خودپرداز، هر بار که به رمز دوم یکبار مصرف احتیاج پیدا کردید می‌توانید چهار رقم آخر شماره کارت را به ۱۰۰۰۲۵۱۶ پیامک کنید. توجه داشته باشید که رمز دوم پویا در این روش از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل شده است. بخش ثابت از طریق رسید دستگاه خودپرداز در اختیار شما قرار می‌گیرد و چهار رقمی است. باید این شماره را حفظ کنید. بخش متغیر در هر مرتبه درخواست از طریق پیامک برایتان ارسال خواهد شد که یک کد شش رقمی است. کنار هم قرار دادن این دو بخش، یک کد ۱۰ رقمی می‌سازد که همان رمز دوم پویا بانک مسکن خواهد بود. برای مثال فرض کنید عدد ۴۳۲۱ در رسید به عنوان قسمت ثابت رمز شما چاپ شده است. همچنین قسمت متغیری که برای شما پیامک شده به صورت ۵۶۷۸۹۹ باشد، در چنین حالتی رمز دوم پویای شما عدد ۴۳۲۱۵۶۷۸۹۹ خواهد بود. با این تفسیر می‌توان گفت: بانک مسکن یکی از سخت‌ترین راه‌ها برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف پیامکی را انتخاب کرده است.

دریافت رمز دوم پویا بانک آینده از طریق پیامک

بانک آینده اپلیکیشن ریما را برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف معرفی کرده، فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف اپلیکیشن ریما، از دو روش مراجعه به سامانه پیشخوان مجازی که نقش اینترنت بانک آینده را ایفا می‌کند و مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک آینده انجام می‌شود. باید توجه داشته باشید که برای فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن ریما هم ناچارید یک سر تا دستگاه خودپرداز بانک آینده بروید. اگر تمایلی به نصب اپلیکیشن روی موبایلتان ندارید، یا گوشی شما هوشمند نیست، می‌توانید از طریق دستگاه خودپرداز بانک آینده، رمز دوم یکبار مصرف پیامکی را فعال کنید. در این روش دستگاه خودپرداز یک کد هشت رقمی در اختیار شما می‌گذارد که با ارسال آن به شماره ۳۰۰۰۹۴۰ رمز دوم پویا پیامکی شما فعال خواهد شد. بانک آینده جزئیات بیشتری از امکانات سامانه پیامکی رمز دوم پویا ارائه نکرده است.
 

کدام بانک‌ها هنوز راهکاری برای گوشی‌های غیرهوشمند ندارند؟

هشت روز از موعد اولیه اعلام شده برای اجرایی شدن رمز دوم یکبار مصرف گذشته و همچنان چند بانک هیچ راهی به جز اپلیکیشن‌های رمزساز برای ارائه رمز پویا در نظر نگرفته‌اند. بانک سامان همچنان روی دریافت رمز پویا از طریق اپلیکیشن رمزینه اصرار می‌کند. بانک کشاورزی اپلیکیشن ریما را به عنوان تنها راه دریافت رمز دوم پویا معرفی کرده. بانک اقتصاد نوین روی نصب اپلیکیشن ارس تاکید دارد و ارائه رمز دوم پویا پیامکی را به راه‌اندازی سامانه هریم بانک مرکزی موکول کرده است. بانک پارسیان از مشتریانش می‌خواهد برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف از اپلیکیشن همراه‌بانک پارسیان استفاده کنند. بانک دی اپلیکیشن ارس را تنها راه دریافت رمز دوم پویا اعلام کرده و بانک سرمایه روی نصب اپلیکیشن رمزساز این بانک تاکید می‌کند.

آنطور که بانک مرکزی در اطلاعیه‌های خود اعلام کرده، قرار است به زودی شاهد راه‌اندازی سامانه هریم برای بی‌نیاز شدن از اپلیکیشن‌های بانکی باشیم. این سامانه جامع، رمز دوم یکبار مصرف را از طریق پیامک به دست مشتریان همه بانک‌ها خواهد رساند و نهایتا تا پایان دی ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
 

یک روش ساده برای دریافت سریع رمز دوم پویا

دریافت رمز دوم پویا از طریق کد دستوری USSD مشکلات مخصوص به خودش را دارد. در چنین روش‌هایی باید چند مرحله طی کنید تا بتوانید رمز دوم پویا بگیرید. برای مثال بانک تجارت کد دستوری #۸۸*۷۸۸* را برای فعالسازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف معرفی کرده است که فرآیند آن چند مرحله طول می‌کشد. در این روش، بعد از شماره‌گیری کد دستوری #۸۸*۷۸۸* باید گزینه سوم یعنی سامانه رمز پویا را انتخاب کنید. در ادامه لازم است رمز عبور سامانه که در هنگام فعالسازی تعیین کرده‌اید را وارد کنید. بعد از ورود به سامانه با انتخاب گزینه چهار وارد منوی دریافت رمز پویا خواهید شد. در ادامه باید کارت مورد نظرتان را انتخاب کنید تا در نهایت رمز پویا کارت شما صادر شود.
 

دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل

 

دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل

 
راهکار ساده‌تر برای کوتاه کردن فرآیند دریافت رمز دوم پویا بانک تجارت، این است که به جای شماره‌گیری #۸۸*۷۸۸* و انتخاب گزینه‌ها، از همان ابتدا گزینه‌های مورد نظر را وارد کنید و از کد دستوری #۱*۴*۱۲۳۴۵۶*۳*۸۸*۷۸۸* استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید به جای عدد ۱۲۳۴۵۶، رمز عبوری که برای سامانه تعریف کرده‌اید را وارد کنید. طبیعتا حفظ کردن این رشته اعداد کار سختی است، برای همین می‌توانید برای راحتی کار از امکانات شماره‌گیری سریع یا کلید میانبر یا Speed Dial استفاده کنید. توجه داشته باشید که امکان تعریف کلید میانبر در گوشی‌های غیرهوشمند هم وجود دارد. برای مثال همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، با هر بار فشار دادن کلید ۲ رمز دوم یکبار مصرف بانک تجارت قابل دریافت است و نیازی به حفظ و شماره‌گیری کد‌های دستوری نخواهید داشت. همین کار را می‌توان برای دریافت رمز دوم پویا دیگر بانک‌ها که سامانه USSD معرفی کرده‌اند انجام داد.
 

دریافت رمز دوم پویا بدون نیاز به اپلیکیشن موبایل

مطالب مشابه