در دوران بارداری باید از چه مکمل هایی استفاده کرد؟

در دوران بارداری باید از چه مکمل هایی استفاده کرد؟


منبع: همگردی

44

1398/10/8

18:30


در دوران بارداری مراقبت ها با حساسیت بیشتری انجام می شود و توجه به تغذیه و رسیدن موادمعدنی لازم هم از این قاعده مستثنی نیست به همین دلیل فرد باردار بهتر است زیر نظر پزشک از مکمل ها استفاده کند تا تغذیه کاملی را در این دوران داشته باشد.
ممکن است در بارداری، برخی از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن به میزان کافی از طریق منابع طبیعی جذب نشود و لازم باشد که مادر، مکمل های حاوی این مواد را هم به صورت قرص مصرف کند. این ویتامین ها در رشد سیستم عصبی و سلول های مغز جنین نقش مهمی به عهده دارد و کمبود آن باعث ناهنجاری عصبی، افزایش خطر زایمان پیش از موعد و فشارخون بارداری می شود. شما را با برخی از این مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز در بارداری آشنا می کنیم.

مکمل های مورد نیاز در دوران بارداری

اسید فولیک

از ویتامین های ضروری دوران بارداری است و نقش مهمی در پیشگیری از نقص های مادرزادی جنین مثل نقص لوله عصبی دارد. شروع مصرف اسید فولیک از یک تا سه ماه پیش از بارداری تا پایان آن است. در یک بارداری کم خطر و سالم، مادر باید روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کند. اجازه دهید میزان مصرفی آن را پزشکتان تعیین کند.

اسید فولیک از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

ویتامین D

مصرف این ویتامین در زنان باردار باعث جذب بیشتر کلسیم و تثبیت آن در استخوان ها می شود. کمبود این ویتامین در بانوان باردار، احتمال تولد نوزاد کم وزن و دیابتی را افزایش می دهد. نیم ساعت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، همچنین مصرف روغن ماهی، ماهی آزاد، جوانه گندم، لبنیات کم چرب، قارچ، زرده تخم مرغ و 10 میکرو گرم مکمل، نیاز بدن به این ویتامین را تامین می کند.

ویتامین D از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

آهن

اغلب زنان باردار از کمبود آهن رنج می برند. میزان ماده معدنی آهن در بدن بانوان باردار توسط پزشک تعیین می شود. پزشک در صورت کاهش میزان این ماده، مصرف مکمل را توصیه می کند چرا که در ماه های آخر بارداری مادر و جنین، هر دو به آن نیاز دارند. مصرف مواد غذایی سرشار از این ماده مثل عدس و نخود، سبزیجات برگ سبز، میوه های خشک شده، گوشت قرمز بدون چربی، بوقلمون و... نیاز بدن را به این ماده معدنی را تامین خواهد کرد.
مکمل های آهن ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و یبوست یا درد معده در شما شود. درصورتی که با مصرف آن مشکلی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و بدون مشورت پزشک مکمل های آهن را قطع نکنید.

آهن از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

کلسیم

اگر مادران در مصرف کلسیم کوتاهی کنند، در آینده شاهد عوارضی مانند پوکی استخوان خواهند بود و جنین هم دچار کمبود آن خواهد شد بنابراین باید کلسیم در فهرست مصرف روزانه قرار گیرد. نیاز روزانه به کلسیم برای زنان باردار یک گرم در روز از سه ماه سوم بارداری است. مواد غذایی حاوی این ماده، محصولات لبنی کم چرب، کلم، اسفناج، میوه هایی مانند زردآلو و مصرف روزانه شیر است.

کلسیم از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

ویتامین C

مصرف ویتامین ها به ویژه ویتامین C باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود. خوردن میوه و سبزیجات به صورت چند وعده در روز نیاز بدن به این ویتامین را تامین می کند. از مصرف بیش از اندازه مکمل این ویتامین با هدف پیشگیری از بروز مشکلات گوارشی بپرهیزید. نوشیدن قهوه، چای و نوشابه های گازدار مانع از جذب بالای این ماده می شود.

ویتامین c از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

امگا 3

از آن جا که امگا 3 یک عنصر مهم در ساخت مغز و شبکیه جنین است، مصرف آن در بارداری ضرورت دارد. در واقع امگا 3، رشد قلب و سیستم تنفسی جنین را ارتقا می بخشد، عملکرد شناختی و یادگیری جنین را افزایش و احتمال ابتلا به آلرژی ها را کاهش می دهد و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. به توصیه پزشکان، بانوان باردار افزون بر مصرف مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، دو روز در هفته 300 میلی گرم مکمل این ماده را مصرف کنند. غنی ترین منبع امگا 3، غذا های دریایی و مکمل روغن ماهی است و در دیگر منابع مثل کلم، گل کلم، روغن کانولا، ساردین ها، مغز گردو و... هم وجود دارد.

منبع: سلامت نیوز

امگا 3 از مکمل های مورد نیاز دوران بارداری است

مطالب مشابه