تب در دوران بارداری، درباره آن چه می دانید؟

منبع: نی نی بان

22

1398/10/8

18:45


اگرچه تب به طور معمول خطرناک نیست، اما هنگام بارداری ممکن است روی جنین تأثیر بگذارد. فرد مبتلا به تب ممکن است خستگی، سرگیجه و حالت تهوع را تجربه کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که تب در دوران بارداری احتمال بروز بی نظمی های مادرزادی و اوتیسم را افزایش می دهد.

بی نظمی های مادرزادی
تجربه تب در سه ماهه اول بارداری ممکن است احتمال تولد نوزاد با شکاف دهان، نقایص مادرزادی قلب و نقص لوله عصبی را حدود ۱.۵ تا ۳ برابر افزایش دهد.

اگرچه به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تجربه تب در دوران بارداری می تواند احتمال بروز بی نظمی های مادرزادی را افزایش دهد، اما به نظر می رسد تحقیقات جدید با این موضوع مغایرت دارند.

اوتیسم
یک تجزیه و تحلیل در سال ۲۰۱۸ ارتباط بین تب مادر و اوتیسم، به ویژه هنگامی که تب در سه ماهه دوم رخ داده است، پیدا کرد.در همین مطالعه همچنین مشخص شد که تب های مکرر احتمال اوتیسم را افزایش می دهد.

سقط جنین
سقط جنین تقریباً در ۲۰٪ از بارداری ها رخ می دهد. تب لزوماً باعث سقط جنین نمی شود، اما می تواند نشانه عفونت باشد. عفونت ها احتمالاً باعث سقط جنین می شوند.

برخی از دلایل احتمالی تب عبارتند از: سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت گوش یا تنفسی، عفونت کلیه، عفونت ادراری، عفونت دستگاه تناسلی.

برای درمان تب، مهم است که پزشک علت اصلی آن را تشخیص دهد. پزشک بسته به آنچه باعث ایجاد تب می شود، داروهای مختلفی را تجویز می کند.

آنتی بیوتیک ها
تنها ۱۰٪ از داروهای آنتی بیوتیک در دوران بارداری داده های کافی در رابطه با استفاده بی خطر و مؤثردارند.

داروهای ضد ویروسی
اگر یک زن باردار علائم آنفولانزا را متوجه شود، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

داروی بدون نسخه
زنان نباید در دوران بارداری ایبوپروفن مصرف کنند. مصرف ایبوپروفن در سه ماهه اول با وزن کم تولد و در سه ماهه دوم و سوم نیز با آسم همراه خواهد بود.در صورت لزوم استامینوفن مصرف می شود. به نظر می رسد امن ترین داروی تسکین درد و تب است که در دوران بارداری استفاده می شود.

درمانهای خانگی
داروهای خانگی مانند استراحت و نوشیدن مایعات زیاد ممکن است به علائم تب کمک کند و طول بسیاری از بیماری ها را کوتاه کند. اگر درجه حرارت بدن شما خیلی زیاد نیست و هنوز هم نگران آن هستید:
1.سعی کنید مایعات گرم زیادی بخورید:چای با لیمو، تمشک، دمنوش گیاهی، شیر گرم با عسل.
2.شما همچنین می توانید یک پارچه خنک مرطوب بر روی پیشانی خود قرار دهید.
3.تب پایین نمی آید و حتی بالاتر می رود؟در این مورد باید با دکتر خود (یا آمبولانس) تماس بگیرید و کمک حرفه ای بخواهید.

و در پایان حتی اگر تب به‌خودیِ‌خود درمان شد، برای پیشگیری از عواقب احتمالی بهتر است به پزشک مراجعه بشود. تب در دوران بارداری به‌هیچ‌وجه طبیعی نیست. پس بهتر است، جانب احتیاط را رعایت و موضوع را پیگیری کنید. ازآنجاکه تب در بارداری عادی نیست، باید حتما معاینه شوید. خوشبختانه، درصورتی‌که تب ناشی از بیماری‌های ویروسی باشد برای بهبود و درمان، مصرف تیلنول و آب‌رسانی به بدن کافی است. اما اگر علت تب، میکروبی باشد، باید نوعی آنتی بیوتیک مصرف بشود. مهم‌ترین نکته مراجعه‌ی زودهنگام به پزشک است.

مطالب مشابه