چگونه بفهمیم معده عفونت دارد؟

چگونه بفهمیم معده عفونت دارد؟


منبع: اوما

112

1398/10/8

19:06


چگونه بفهمیم معده عفونت دارد؟

عفونت معده به عنوان گاستروانتریت باکتریایی شناخته می شود که روده شما در اثر عفونت باکتریایی تحت تاثیر آن قرار می گیرد. این عفونت منجر به التهاب در روده و معده می شود. همچنین علائمی مانند استفراغ گرفتگی شدید شکم را تجربه خواهید کرد.

در حالی که پشت اکثر عفونت های دستگاه گوارش ویروس ها هستند، عفونت های باکتریایی نیز طبیعی هستند. به این عفونت "مسمومیت غذایی" نیز گفته می شود. حتی بهداشت نامناسب می تواند باعث عفونت معده شود. عفونت همچنین می تواند در صورت تماس نزدیک با حیوانات یا نوشیدن آب آلوده به باکتری ها رخ دهد.

علائم عفونت معده

بگذارید برخی از علائم عفونت معده را مرور کنیم: علائم گاستروانتریت باکتریایی بسته به باکتری های ایجاد کننده عفونت متفاوت است. علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 

علائم عفونت معده

 • از دست دادن اشتها
 • تب
 •  وجود خون در مدفوع 
 •  اسهال
 •  گرفتگی و درد شکم
 •  استفراغ و حالت تهوع

در صورت عدم بهبود علائم پس از 5 روز (دو روز در کودکان) با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نوزاد سه ماهه شما بعد از 12 ساعت استفراغ خود را ادامه داد، با پزشک مشورت کنید. اگر نوزاد کوچکتر از آن مبتلا به اسهال یا استفراغ شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علت های عفونت معده چیست؟

باکتری های بیشماری می توانند باعث عفونت معده شوند، از جمله:

 • یرسینیا، که در گوشت خوک یافت می شود
 • استافیلوکوکوس، که در محصولات لبنی مانند گوشت و تخم مرغ یافت می شود
 • شیگلا ، که در آب (مخصوصاً استخرها) یافت می شود
 •   سالمونلا، که در گوشت، تخم مرغ و لبنیات وجود دارد
 •  کامپیلوباکتر، که در طیور و گوشت یافت می شود
 •  ای- کولی، که در سالادها و گوشت گاو یافت می شود

چگونه می توان عفونت معده را درمان کرد؟

اصلی ترین اقدام جلوگیری از کم آبی بدن و دوری از بیماری ها است. این مسئله بسیار مهم است که بدن نمک هایی مانند پتاسیم و سدیم را از دست ندهد زیرا بدن به مقادیر مشخصی از این مواد نیاز دارد. در صورت بروز عفونت حاد معده باید در بیمارستان بستری شوید و نمک و مایعات به صورت داخل وریدی به شما تزریق می شود. آنتی بیوتیک ها در موارد شدید تجویز می شوند.  اگر عفونت خفیف معده داشته باشید می توانید بیماری خود را در خانه درمان کنید. بنابراین موارد زیر را امتحان کنید:

 

درمان عفونت معده

 •  مایعات را در طول روز بخصوص بعد از اسهال مصرف کنید
 •  مرتباً غذا بخورید. حتماً غذای شور نیز در وعده های غذایی خود قرار دهید
 •  موادغذایی و نوشیدنی هایی که دارای پتاسیم هستند ، مانند موز و آب میوه بخورید
 •  بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید
 •  اگر نمی توانید مایعات بخورید، به بیمارستان مراجعه کنید
 • چند ماده موجود در خانه که می تواند به شما در حفظ تعادل الکترولیت ها و رفع اسهال کمک کند.
 • زنجبیل می تواند در مبارزه با عفونت کمک کند و شدت درد معده و شکم را کاهش دهد.
 • سرکه سیب و ریحان سیب باعث تسکین معده و تقویت معده در مقابل عفونتهای بعدی می شود.

میکروب معده چیست؟

اچ پیلوری نوعی باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به پوشش معده دارد. این باکتری تقریباً بر 60 درصد افراد بزرگسال جهان تاثیر می گذارد. عفونت های اچ پیلوری معمولاً بی ضرر هستند، اما مسئول اکثر زخم های معده و روده کوچک هستند.

"H" موجود در اسم این باکتری به معنای مارپیچ است که نشان می دهد باکتری ها به شکل مارپیچی هستند. اچ پیلوری اغلب در دوران کودکی معده شما را آلوده می کند. اگرچه عفونت های ایجاد شده با این باکتری معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، اما می تواند در برخی از افراد منجر به بیماری هایی از جمله زخم معده و بیماری التهابی گاستریت در معده شود.

اچ پیلوری برای زندگی در محیط سخت و اسیدی معده سازگار است. این باکتری ها می توانند محیط اطراف خود را تغییر داده و اسیدیته آن را کاهش دهند تا بتوانند زنده بمانند. شکل مارپیچی این باکتری ها به آنها اجازه می دهد تا در معده شما نفوذ کنند، جایی که توسط مخاط محافظت می شود و سلولهای ایمنی بدن شما قادر به دستیابی به آنها نیستند. باکتری ها می توانند در پاسخ ایمنی شما اختلال ایجاد کرده و از نابودی آنها اطمینان حاصل کنند. این مسئله می تواند به مشکلات معده منجر شود.

چه عواملی باعث عفونت اچ پیلوری می شود؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که چگونه عفونت های اچ پیلوری گسترش می یابد. این باکتری هزاران سال با انسان همزیست بوده است. تصور می شود که این عفونت ها از دهان شخص دیگر پخش می شود. آنها همچنین ممکن است از مدفوع به دهان منتقل شوند. اچ پیلوری می تواند از طریق تماس با آب یا مواد غذایی آلوده تکثیر شود.

اعتقاد بر این است که این باکتری ها هنگامی برای معده مشکل ایجاد می کنند که وارد پوشش مخاط معده می شوند و موادی که اسیدهای معده را خنثی می کند را تولید می کنند. این مسئله باعث می شود سلول های معده نسبت به اسیدهای خشن آسیب پذیرتر شوند. اسید معده و باکتری اچ پیلوری با هم پوشش معده را تحریک کرده و منجر به ایجاد زخم در معده یا اثنی عشر (اولین قسمت روده کوچک) می شود.

اچ پیلوری یا میکروب معده چگونه تشخیص داده می شود؟

 

اچ پیلوری یا هلیکوباکتر

پزشک در مورد سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی بیماری شما سؤال خواهد کرد. حتماً در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر نوع ویتامین یا مکمل، به پزشک خود بگویید. اگر علائم زخم گوارشی را تجربه کرده باشید، به احتمال زیاد پزشک از شما درمورد استفاده از داروهای  NSAID مانند ایبوپروفن سوال می کند. ممکن است پزشک آزمایشات دیگری را نیز انجام دهد تا به تأیید تشخیص بیماری کمک کند:

معاینه فیزیکی

در طی معاینه فیزیکی، پزشک معده شما را معاینه می کند تا علائم نفخ، حساسیت و درد را بررسی کند. آنها همچنین صداهای درون شکم را گوش می دهند.

آزمایش خون

ممکن است نیاز به دادن نمونه خون باشد. نمونه خون برای جستجوی آنتی بادی در برابر اچ پیلوری گرفته می شود. برای انجام آزمایش خون، پزشک مقدار کمی خون از بازو یا دست شما می گیرد. سپس خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. این تنها درصورتی مفید است که قبلاً هرگز تحت درمان با اچ پیلوری نباشید.

آزمایش مدفوع

یک نمونه مدفوع برای بررسی علائم اچ پیلوری در مدفوع لازم می باشد. پزشک برای گرفتن و ذخیره نمونه ای از مدفوع، ظرفی به شما می دهد تا با خود به خانه ببرید. هنگامی که ظرف را به پزشک برگردانید، نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. برای انجام این تست و تست نفس باید قبل از آزمایش مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) را متوقف کنید.

تست تنفس

برای آزمایش تنفس باید یک داروی حاوی اوره قورت بدهید. اگر باکتری اچ پیلوری وجود داشته باشد، آنزیمی آزاد می کند که این ترکیب را تجزیه می کند و دی اکسید کربن آزاد می کند که یک وسیله خاص آن را تشخیص می دهد.

آندوسکوپی

اگر آندوسکوپی انجام دهید، پزشک یک ابزار بلند و نازک به نام آندوسکوپ را وارد دهان و معده و اثنی عشر می کند. یک دوربین متصل به لوله، تصاویر را به مانیتور ارسال می کند. تمام مناطق غیر طبیعی بررسی می شود. ابزارهای ویژه ای که با آندوسکوپ استفاده می شود، به پزشک اجازه می دهد نمونه هایی از این مناطق تهیه کند.

Tricia Kinman. Stomach Flu Remedies. on April 14, 2017

مطالب مشابه