رنگ کردن مو در بارداری مجاز است یا خیر؟

منبع: اوما

50

1398/10/8

19:17


رنگ کردن مو در بارداری مجاز است یا خیر؟

آیا رنگ کردن مو در بارداری مجاز است؟

از نظر تئوری پوست شما مقدار محدودی از رنگ مو و سایر محصولات آرایشی را جذب می کند. اما اگر پوست شما تحریک یا عفونی شده باشد یا اگر برشی روی پوست شما باشد، پوست بیشتر از حد معمول مواد شیمیایی رنگ مو را جذب می کند. با این حال در خصوص رنگ کردن مو در بارداری مطالعات محدودی انجام شده است. 

تصور می شود این مواد شیمیایی به جنین در حال رشد آسیب نمی رساند. اما با توجه به مدارک محدود موجود، بهتر است رنگ کردن مو را تا بعد از زایمان به تاخیر بیندازید یا در هفته های پایانی بارداری انجام شود.

ما دقیقاً نمیدانیم مواد شیمیایی موجود در رنگ مو در بارداری مجاز هستند یا خیر اما قطعاً خطر کمی دارند. به همین دلیل، بهتر است از رنگ های طبیعی مانند حنا در بارداری استفاده کنید. مطالعه ای بر روی رنگ کردن مو در بارداری نشان می دهد رنگ کردن مو در بارداری می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد و منجر به سرطان neuroblastoma می شود. این سرطان بسیار نادر است و بر سیستم عصبی و سایر بافت ها تاثیر می گذارد. 

ممکن است ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص تولد شود. البته در صورت مصرف بیش از حد این مواد شیمیایی این تاثیرات دیده می شود. مقادیری که باعث ایجاد آسیب می شوند بسیار بیشتر از مقادیر مورد استفاده در حین رنگ کردن مو می باشد.  بنابراین یک یا دوبار بار رنگ کردن مو در بارداری مجاز می باشد. بعلاوه اگر این رنگ ها را به صورت امن بر روی مو اعمال کنید بدن شما مواد شیمیایی را جذب نمی کند. 

اگر موهای خود را رنگ می کنید، دستورالعمل را به دقت دنبال کنید و بگذارید محصول به مدت کم روی مو بماند. دستکش بپوشید و در اتاق با تهویه مناسب رنگ مو را اعمال کنید تا به حداقل میزان در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید. 

می توانید به جای رنگ کردن مو از هایلایت استفاده کنید. معمولاً رنگ مو از طریق پوست سر جذب بدن می شود و رنگ کردن ساقه مو موجب جذب رنگ مو نمی شود. بنابراین هایلایت کردن مو منجر به کاهش تماس مو با مواد شیمیایی می شود.

رنگ گیاهی جایگزین خوبی در بارداری است. بیشتر رنگ های گیاهی شامل ترکیبات شیمیایی می باشند که در رنگ موی مصنوعی استفاده می شود. رنگ گیاهی که برای استفاده مجاز می باشد حنای خالص می باشد. حنا رنگ نیمه دائمی است که درجه های مختلف دارد.  

داشتن حس خوب به خودتان در بارداری بسیار مهم است. بنابراین به این فکر کنید که با رنگ کردن احساس خوبی به خودتان خواهید داشت یا احساس نگرانی می کنید. 

نکات مهم برای رنگ کردن مو در بارداری

 

رنگ کردن مو در بارداری

در اینجا چند نکته در خصوص رنگ کردن مو در بارداری ذکر شده است:

تا سه ماهه سوم بارداری صبر کنید. در 12 هفته اول زمان اصلی رشد جنین می باشد: اندام ها در حال شکل گیری هستند، عضلات و حنجره صوتی در حال تشکیل است، ناخن ها جوانه می زنند و فولیکل های مو در حال شروع رشد می باشند. هرچند بیشتر مواد شیمیایی در رنگ مو جذب نمی شود اما بهتر است تا سه ماهه سوم صبر کنید. 

محصولات ایمن تهیه کنید. سعی کنید محصولات مناسب و امن تهیه کنید و رنگ مو را بر روی ساقه مو اعمال کنید.

- از رنگ های ملایم استفاده کنید. از رنگ های مناسب و رنگ های بدون آمونیاک استفاده کنید. همچنین سعی کنید از رنگ های نیمه دائمی استفاده کنید. رنگ های گیاهی و حنا نیز جایگزینی های مناسبی هستند. رنگ های طبیعی نیز حداقل مواد شیمیایی را دارا می باشند. 

اگر تصمیم دارید موهایتان را در بارداری رنگ کنید، به ملاحظات زیر که توسط اداره غذا و دارو عنوان شده است توجه کنید:

  • دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته رنگ را با دقت مطالعه کنید.
  • در هنگام اعمال رنگ از دستکش و ماسک استفاده کنید.
  • نگذارید رنگ بیش از حد نوشته شده بر روی موها بماند. 
  • بعد از اعمال رنگ بر روی موها پوست و موها را بشویید. 

اگر در خصوص ملاحظات مربوط به رنگ مو در بارداری نگران نیستید از پزشک بپرسید. 

What to Expect Editors. Hair Dye and Highlights During Pregnancy. Reviewed on January 30, 2018

مطالب مشابه