دکتر منوچهر دادگر نژاد، با اشاره به سیاست‌های سازمان غذا و دارو در زمینه کاهش میزان واردات مکمل‌ها، اظهار کرد: در سال ۹۸ حدود ۸۸ شرکت واردکننده مکمل تا مردادماه امسال ۲۶ میلیون یورو فرآورده را به کشور وارد کرده‌اند که میزان آن نصف واردات سال ۹۷ بود.

 

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه افزایش واردات ماده اولیه مکمل به معنای افزایش تولید داخل این فرآورده‌ها در داخل است، عنوان کرد: واردات مواد اولیه تولید مکمل بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که شاهد کاهش ۳۰ درصدی واردات انواع مکمل به کشور هستیم.

 

دادگرنژاد خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اعلام‌ شده از سوی تولیدکننده‌ها، میزان فروش مکمل‌های داخلی در سال ۹۶ کمتر از ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۷ این عدد به بیش از ۹۰۰ میلیارد و از ابتدای سال ۹۸ تاکنون این عدد به بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است. این اعداد به‌ وضوح نشان‌ دهنده تقویت بازار مکمل‌های تولید داخل است.

 

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه واردات ماده اولیه تولید مکمل از منابع بسیار معتبر دنیا تأمین می‌شود، گفت: کنترل و نظارت‌های خوبی نیز برای سنجش کیفیت مواد اولیه وارداتی صورت می‌گیرد.

 

وی با اشاره به تقویت تولید داخل مکمل‌ها در دو سال اخیر، اظهار کرد: بزرگ ‌ترین واردکننده‌های مکمل تغذیه‌ای کشور اکثرا در نیمه دوم ۹۷ تاکنون به تولید مکمل روی آورده‌اند، به‌ عنوان‌ مثال، یکی از واردکنندگان بزرگ مکمل ۱۱۰ مجوز واردات داشته که به درخواست خودش مجوزها را ابطال و به‌ جای آن مجوز تولید ۷۰ قلم مکمل را دریافت کرد. شرکتی دیگر نیز مجوز واردات ۶۰  قلم مکمل وارداتی خود را ابطال و در عوض، مجوز تولید ۳۰ فرآورده را اخذ کرده است.

 

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در مورد واردات مکمل‌های آمریکایی نیز گفت: از ابتدای سال ۹۸ هیچ نوع مجوزی برای واردات محصول نهایی امریکایی صادر نشده است و فرآورده‌های آمریکایی که در حال حاضر در سطح عرضه وجود دارند، تا  پایان سال ۹۸ مجوز داشته‌اند که فرآیند انتقال پول و حمل آنها در سال ۹۸ صورت گرفته است.

 

دادگرنژاد خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ تنها به شرکت‌های تولیدکننده فرآورده‌های آمریکایی که برای انتقال دانش فنی به ایران اعلام آمادگی کنند، اجازه می ‌دهیم در یک مرحله به مقدار بسیار محدود فرآورده را به‌ صورت بالک وارد کشور کنند تا پس از انتقال دانش فنی، فرآورده مورد نظر در داخل کشور تولید شود.