در سفر به مسکو، این جاذبه های گردشگری را فراموش نکنید

در سفر به مسکو، این جاذبه های گردشگری را فراموش نکنید


منبع: همگردی

107

1398/10/8

19:31


روسیه، پهناورترین کشور دنیا با توجه به وسعتی که دارد، شامل شهرهای مختلفی است که در این بین، شهرهای توریستی و گردشگری بسیاری وجود دارند. مسکو، پایتخت این کشور و همچنین پرجمعیت ترین شهر آن، یکی از شهرهای توریستی بوده و جاذبه های بسیاری را شامل می شود. سالانه افراد بسیاری از سرتاسر دنیا به این شهر سفر می کنند و ایرانی ها نیز در سال های اخیر جذب جاذبه های گردشگری مسکو شده اند. در این مطلب به معرفی اماکن دیدنی مسکو می پردازیم، پس اگر قصد سفر به جاهای دیدنی مسکو را دارید، حتما در ادامه همراه ما باشید.

اماکن دیدنی مسکو

میدان سرخ

مجموعه ای از آثار تاریخی در اطراف میدان سرخ این شهر قرار دارد، مانند کلیسای سنت باسیل، کاخ کرملین و ... . چندین خیابان اصلی به این میدان که در مرکز شهر واقع شده، می رسند و همین موارد باعث اهمیت آن شده است. ار قرن 17 میلادی این میدان را سرخ نامیدند. از جمله جاذبه های دیگر این میدان می توان به کنسرت های خوانندگان بسیار معروف از کل دنیا و اسکیت روی یخ (در روزهای زمستانی) اشاره کرد.

میدان سرخ

کاخ کرملین

اگر نام روسیه و مسکو را سرچ کنید، مطمئنا اولین عکس هایی که برای شما خواهد آمد، از کاخ کرملین است. این کاخ در واقع به عنوان نماد روسیه شناخته می شود. در مرکز شهر مسکو، این کاخ در سال 1487 میلادی ساخته شد و مجموعه ای از چند بنای دیگر مانند برج های کرملین، 4 قصر، 4 کلیسا و دیوار کرملین است. امروزه، دولت وقت در این کاخ استقرار پیدا کرده و در عین حال، بازدیدکنندگان می توانند از برخی قسمت های آن دیدن کنند.

کاخ کرملین

آسمان خراش های هفت خواهران

یکی از جاهای دیدنی مسکو که با قدم زدن در شهر حتما متوجه آن خواهید شد، آسمان خراش های 7 خواهران است. این 7 آسمان خراش کاملا شبیه به هم هستند و معماری آن ها به سبک استالینی بوده و به همین دلیل به آن ها ساختمان های هفت خواهران استانیلی نیز گفته می شود. این 7 آسمان خراش شامل ساختمان وزارت خارجه روسیه، ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو، ساختمان اداری مسکونی برج دوشکین، مجتمع مسکونی در میدان کودرینسکایا، مجتمع مسکونی در بلوار کاتلنیچسکایا، هتل اوکراین و هتل لنینگراد است. این ساختمان ها در طول زمان شاهد اتفاقات مهم تاریخی و سیاسی بوده اند و به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردارند.

آسمان خراش های هفت خواهران

متروی مسکو

از جمله بهترین اماکن دیدنی مسکو، مترو بوده که می توان آن را یک موزه زیرزمینی به حساب آورد. مترو مسکو در سال 1935 میلادی افتتاح شد و در سال 2015، به عنوان 80 امین سالگرد آن جشنی برگزار گردید. این مترو ساخت هوشمندانه و پیچیده ای دارد و همین موضوع باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

متروی مسکو

خیابان آربات

در هر شهری محله های قدیمی و تاریخی، به تنهایی از جمله جاذبه های آن شهر به حساب می آیند. قدم زدن در خیابان و کوچه پس کوچه ها، شما را با فرهنگ و مردم آن شهر بیشتر آشنا می کند. یکی از خیابان های قدیمی مسکو، آربات است. در این خیابان مردم بسیاری را می بینید که همیشه در حال رفت و آمد هستند. همچنین، در این مورد از جاذبه های گردشگری مسکو رستوران های متنوعی دیده می شوند که گزینه مناسبی برای صرف ناهار یا شام به شمار می آیند.

خیابان آربات

نگارخانه ترتیاکوف

برای کسانی که به هنر علاقه داشته باشند، نگارخانه ترتیاکوف مکان بسیار مناسبی است. در این نگارخانه آثار هنری از هنرمندان بزرگ روسی مانند میکائی وروبل و ایلیا رپین به نمایش گذاشته شده و در قسمت جدید این نگارخانه، آثار متعلق به قرن 20 میلادی نگهداری می شوند. به طور کلی، این مجموعه بزرگترین نگارخانه هنرهای روس در کل دنیاست.

نگارخانه ترتیاکوف

کلیسای سنت باسیل

یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکو، کلیسای سنت باسیل است. این کلیسا به دلیل معماری متفاوت و بسیار زیبا در کل دنیا مشهور بوده و به ثبت یونسکو رسیده است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف یا ایوان چهارم، حدود 450 سال پیش و در مدت 6 سال ساخته شد. تا سال 1600 میلادی کلیسای سنت باسیل به عنوان مرتفع ترین بنا در مسکو شناخته می شد. در سال 1929 میلادی، دولت سکولار شوروی کاربری این کلیسای باارزش را به موزه تغییر داد.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای کولومنسکویه

در گذشته در جنوب شرقی شهر مسکو، منطقه ای سلطنتی به نام کولومنسکویه وجود داشت که کاملا از شهر مسکو جدا بود. در سال 1960 میلادی این منطقه قدیمی به شهر متصل شد و بخشی از مسکو به حساب آمد. از منطقه کولومنسکویه مناظر بسیار زیبایی از رودخانه مسکو، دیده می شوند. یکی از بناهای تاریخی و با ارزش در این مورد از اماکن دیدنی مسکو، کلیسایی به همین نام بوده که امروزه به موزه تغییر کاربری داده است.

کلیسای کولومنسکویه

کلیسای نوودویچی

این کلیسا جز قدیمی ترین و با ارزش ترین بناهای شهر است. در قرن های 16 و 17 میلادی از این کلیسا به عنوان پناهگاهی برای زنان اشرافی تارک دنیا که به راهبگی علاقه پیدا کرده بودند، استفاده می شد. قسمتی از این کلیسا در زمان حکومت کمونیستی به قبرستانی برای ثرتمندان تبدیل شد. گورستان نوودویچی روز به روز گسترش پیدا کرد تا آنکه در سال 1904 میلادی منطقه جدید برای آن ساخته شد. کلیسای نوودویچی در گذشته های دور توسط ادیب دوستان و ادیبان بسیار مورد توجه بود و از آن صحبت های بسیاری می شد.

کلیسای نوودویچی

کلیسای جامع مسیح منجی

مرتفع ترین کلیسای ارتدکس در کل دنیا، در مسکو قرار دارد. بنای فعلی کلیسای جامع مسیح منجی، 103 متر ارتفاع دارد. در واقع قبل از بنای فعلی ساختمان اولیه و اصلی در قرن 19 میلادی در این مکان ساخته می شود که فرآیند ساخت آن حدود 40 سال زمان می برد. این کلیسا طی 5 سال (1995 تا 2000 میلادی) مورد بازسازی قرار گرفت. کلیسای جامع منجی مسیح را می توان مجموعه ای از فرهنگ، تاریخ و هنر کشور روسیه دانست.

کلیسای جامع مسیح منجی

تئاتر بولشوی

به دستور کاترین کبیر در سال 1776 میلادی، یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مسکو یعنی سالن تئاتر بولشوی ساخته شد. این سالن بسیار مهم و با ارزش تا به امروز چندین بار دچار آتش سوزی شده و هر بار به خوبی قبل مورد بازسازی قرار گرفت. در حال حاضر در سالن تئاتر بولشوی می توانید اجراهای اپرا و باله را تماشا کنید.

تئاتر بولشوی

تئاتر مالی

یکی دیگر از جاهای دیدنی مسکو، تئاتر مالی بوده که نسبت به بولشوی، کوچکتر است. این سالن در حال حاضر در میدان تئاتر و در بنایی که در سال 1824 میلادی ساخته شد، قرار دارد. تئاتر مالی در ابتدا (سال 1806 میلادی) در خانه پاشکوف برپا شد و برای اولین بار 40 اثر از 54 نمایشنامه الکساندر آستروفسکی در این تئاتر اجرا شدند.

تئاتر مالی

موزه کوسکوو

در قسمت شرقی مسکو و محدوده ای جدا از شهر، عمارت تابستانی متعلق به خانواده شرمتو در قرن 18 میلادی ساخته می شود. امروزه این بخش جزیی از اماکن دیدنی مسکو هست. این اقامتگاه تابستانی جز اولین عمارت های اشرافی روسی بوده و تا به امروز به خوبی نگهداری و حفاظت شده و به یکی از موزه های مهم این شهر یعنی موزه دولتی سرامیک روسیه تبدیل شده است. محوطه این عمارت مکان بسیار مناسبی برای تفریح است و به همین دلیل، افراد بومی بسیاری را در محوطه آن مشاهده خواهید کرد.

موزه کوسکوو

موزه Arkhangelskoye

در قرن 18 و 19 میلادی، عمارت های بسیار زیبایی برای شاهزاده Yusupovs و Sheremetev در حومه مسکو ساخته می شوند. امروزه عمارت ها به موزه ای به نام Arkhangelskoye تغییر کاربری داده اند.

موزه Arkhangelskoye

موزه هنرهای زیبای پوشکین

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مسکو، موزه هنرهای زیبای پوشکین است. ساخت این بنا در سال 1898 میلادی آغاز شد و 14 سال بعد به پایان رسید. این موزه در ابتدا به نام اکساندر سوم بود که به افتخار تزار روسیه الکساندر سوم، چنین نامی را برای آن انتخاب کردند. بعد از آن و در سال 1917، به نام موزه هنر غربی تغییر نام داد. به مناسبت 100 امین سالگرد درگذشت الکساندر پوشکین و در سال 1937 میلادی، نام این موزه را به موزه هنرهای زیبای پوشکین تغییر دادند.

موزه هنرهای زیبای پوشکین

پارک گورکی

اگر به دنبال فضای باز و سبزی هستید که تفریحات و امکانات متعددی در آن وجود داشته باشند، پارک گورکی را به شما پیشنهاد می دهیم. در این مورد از جاهای دیدنی مسکو چندین سینما، رستوران، کافه و یک شهربازی وجود دارند. در روزهای گرم سال می توانید به قایق سواری بپردازید و در روزهای زمستان، پیست اسکی یخ ساخته می شود. نام این پارک، از نویسنده ای کمونیستی به نام ماکسیم گورکی می آید که به عنوان یادبودی از او، نامش را بر روی این پارک گذاشتند.

پارک گورکی

پارک هنر Muzeon

در نزدیکی پارک گورکی، پارک هنر Muzeon قرار دارد. در این موزه بیش از 700 مجسمه (متعلق به جماهیر شوروی) به نمایش گذاشته شده و حدود 200 اثر نیز در انبار آن نگهداری می شوند. در این پارک چندین کافه و مکان برای نشستن و استراحت کردن وجود دارند. خانه مرکزی هنرمندان و گالری Treatyakov را می توانید در حوالی پارک هنر Muzeon پیدا کنید.

پارک هنر Muzeon

مجموعه المپیک لوژنیکی

در مقابل پارک گورکی، بزرگترین مجموعه ورزشی در کل دنیا دیده می شود. این مجموعه ورزشی چند منظوره در سال های 1955 و 1956 میلادی و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد. برای بازدید از کل این مورد از جاذبه های گردشگری مسکو می توانید از دوچرخه هایی که برای کرایه در اینجا در نظر گرفته شده، استفاده کنید. در این مورد از اماکن دیدنی مسکو، کاخی بسیار زیبا با معماری منحصر بفرد وجود دارد که باید حتما از آن دیدن کنید. توجه داشته باشید که در این مجموعه و در اطراف آن هیچگونه رستوران یا کافه ای وجود ندارد و به همین دلیل، قبل یا بعد از زمان غذا خوردن حدود 2 الی 3 ساعت را برای بازدید از آن در نظر بگیرید.

مجموعه المپیک لوژنیکی

تپه های اسپرو

یکی از جاهای دیدنی مسکو، اسپرو هیلز یا تپه های اسپرو بوده که از جمله مناطق مرتفع این شهر به حساب می آیند. در این مورد از اماکن دیدنی مسکو مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی دیده می شوند. این تپه ها در قسمت شرقی رودخانه مسکو قرار دارند. در نزدیکی اسپرو هیلز، دانشگاه مسکو با معماری متعلق به دوران استالین وجود دارد که بازدید از آن را حتما به شما پیشنهاد می دهیم. این دانشگاه با چنین معماری و ساختاری در برابر حملات اتمی دچار هیچ تخریبی نشد. در طبقه شانزدهم برج دانشکده، موزه ای به نام Soil وجود دارد و برای بازدید از این موزه و کل دانشگاه می توانید از تورهای موجود استفاده کنید.

تپه های اسپرو

مطالب مشابه