دلجویی کویت از ایران درپی دیدار مسئولان این کشور با اعضای یک گروهک تجزیه‌طلب

منبع: عصر ایران

17

1398/10/8

19:55


دلجویی کویت از ایران درپی دیدار مسئولان این کشور با اعضای یک گروهک تجزیه‌طلب

معاون وزیر خارجه کویت با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور دیدار و در رابطه با دیدار رئیس پارلمان کویت با نماینده یک گروه تجزیه طلب بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی کویت(کونا)، به‌دنبال ملاقات نماینده یکی از گروهک‌های تجزیه‌طلب با برخی از مقامات کویتی و برگزاری نشست ضد ایرانی در این کشور، خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت امروز(یکشنبه) با محمد ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت دیدار و دو طرف در مورد روابط دوجانبه و همچنین برگزاری نشستی توسط اعضای پارلمان این کشور با اعضای "کنگره آزادسازی الاحواز" بحث و تبادل نظر کردند.

خالد الجارالله در این دیدار بر اصول سیاست خارجی کویت مبنی بر احترام به حاکمیت دیگر کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها و حسن همجواری تاکید کرد.

معاون وزیر خارجه کویت با انتقاد از برگزاری چنین نشست هایی گفت: این نشست به صورت شخصی و بدون موافقت طرف های ذیربط برگزار شده است و طرف های ذیربط اقدامات قانونی در این راستا را اتخاذ خواهند کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: کویت به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و یکپارچگی آن از جمله منطقه اهواز احترام قائل است.

به گزارش ایسنا، اخیرا اعضای یکی از گروهک‌های تجزیه طلب با سفر به کویت با برخی از مقامات این کشور دیدار کردند. درپی این اقدام کویت عصر دیروز(شنبه، 7 دی)  کاردار سفارت این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

در این جلسه، دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به ضرورت احترام متقابل در روابط فی‌مابین، اقدامات صورت‌گرفته در کویت را محکوم و اظهار کرد: این‌گونه اقدامات دخالت آشکار در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران و نقض اصل حسن هم‌جواری و اظهارات دوستانه مقامات کویتی بوده و در تضاد با اصل احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سرزمینی ایران است.

پیش از این نیز خلیل عبدالله ابل، نماینده پارلمان کویت از این اقدام رئیس پارلمان کشورش انتقاد کرده بود.

مطالب مشابه