کره ای ها فرهنگ هم صادر می کنند

کره ای ها فرهنگ هم صادر می کنند


منبع: همگردی

43

1398/10/8

21:00


وقتی قرار است در مورد حضور کره جنوبی در بازارهای جهانی صحبت شود، ذهن ها به سمت محصولات تکنولوژیک نظیر خودروهای پیشرفته و تجهیزات الکترونیکی و لوازم منزل نظیر موبایل و یخچال می رود؛ محصولاتی که توسط برندهای بزرگی همچون سامسونگ، ال جی، هیوندایی و کیا تولید و به بازارهای جهانی عرضه می شوند.
به گزارش خبرنگار اعزامی همگردی به دبی، هرچند کره جنوبی در صنایع الکترونیک، مخابرات و خودرو در دنیا سرآمد است و بخش عمده ای از درآمد صادراتی این کشور آسیایی ناشی از فروش محصولاتی است که با کمک فن آوری های پیشرفته تولید شده اند اما کره ای ها برای نقش آفرینی در بازارهای جهانی به این پرچمداری ها بسنده نکرده اند و سرمایه گذاری های گسترده ای در حوزه صنایع فرهنگی نیز انجام داده اند.

حضور کره جنوبی در بازارهای جهانی

پرچمداری در صنعت محتوا

کره ای ها با برگزاری نمایشگاه های «برند و محتوا» در نقاط مختلف دنیا سعی می کنند محصولات فرهنگی خود را نیز به بازارهای دور و نزدیک صادر کنند. در این نمایشگاه ها که آخرین مورد آن چند هفته پیش در دبی برگزار شد، دولت کره جنوبی از یک سو تولیدها و تولیدکنندگان محتوای کره ای را به بازارهای مختلف نزدیک می کند و از سوی دیگر با فراخواندن سرمایه گذاران و خریداران محتوا به این نمایشگاه ها و تامین بخشی از هزینه های سفر آن ها، بستری مستعد و کیفی برای فروش محصولات فرهنگی کره ای فراهم می آورد.

در این نمایشگاه ها که تحت عنوان «برند و محتوای کره ای» یا k-content برگزار می شوند، سریال سازان، انیمیتورها، طراحان بازی های رایانه ای، گروه های موسیقی، سازندگان سریال های تلویزیونی و .... به معرفی محصولات خود می پردازند. پیش از نمایشگاه اخیری که در مرکز تجارت جهانی دبی برگزار شد، کره ای ها در کشورهای روسیه، تایلند، مکزیک و برزیل نیز اقدام به برگزاری نمایشگاه کرده بودند. نمایشگاه اخیر در دو سالن مستقل برگزار شد؛ در سالن اول 35 شرکت کره ای در فضایی آرام و تخصصی به مذاکره و گفتگو با شرکت های خارجی می پرداختند. در سالن دیگر، شرکت ها تولیدهای خودشان را در معرض دید بازدیدکنندگان عمومی قرار داده بودند تا میزان استقبال شهروندان کشورهای مختلف با محصولاتشان را ببینند.

تجارت فرهنگی به کمک کی پاپ

کره ای ها با هدف برقراری ارتباط مستقیم با شهروندان دبی و تاثیرگذاری بیشتر بر نوجوانان و جوانان به عنوان مصرف کنندگان اصلی محتواهای کره ای، در شب آخر نمایشگاه کی کانتنت، یک کنسرت پاپ برگزار کردند. کره ای ها برای صادرات تولیدهای فرهنگی خود تمرکز زیادی بر موسیقی پاپ گذاشته اند، به شکلی که کی پاپ به عنوان موسیقی پاپ کره ای در سطح جهان مخاطبان و طرفداران دوآتشه زیادی جذب کرده است. در شب پایانی نمایشگاه، بیش از دو هزار جوان و نوجوان عرب از این کنسرت استقبال کردند و به همخوانی و همراهی هنرمندان کره ای پرداختند. شاه بیت این برنامه اجرای گروهی به نام اس.اف.ناین (SF9) بود که توسط نه پسر جوان اجرا شد. حضور این گروه موسیقی که هواداران بسیار زیاد و متعصبی در سطح جهان دارند، نقش مهمی در جذب جوانان عرب به نمایشگاه کی کانتنت داشت.

شبکه گسترده کره ای ها در سطح جهان

دو آژانس دولتی مسئولیت برگزاری نمایشگاه های محتوای کره ای را برعهده دارند؛ یکی «آژانس محتوای خلاق کره جنوبی» و دیگری «آژانس توسعه سرمایه گذاری و تجارت کره جنوبی».
آژانس محتوای خلاق کره جنوبی، یک نهاد دولتی زیرمجموعه وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری است که از سال 2009 با ادغام چندین موسسه دولتی فعالیت جدی خود را آغاز کرد. این آژانس با همکاری «بانک صادرات و واردات کره جنوبی» سرمایه مالی لازم را به صورت وام بانکی در اختیار تولیدکنندگان محتوا قرار می دهد. این آژانس در 9 سال گذشته حمایت های گسترده ای از تولید بازی های رایانه ای، موسیقی، انیمیشن، فیلم، سریال، مد، طنز، وب، کمیک استریپ و شخصیت های کارتونی پرداخته است. آژانس محتوای خلاق کره جنوبی به تازگی تمرکز خود را بر محتواهای وی آر و اِی آر به عنوان نسل جدید محتوا قرار داده است. کره ای با ایجاد شش دفتر در شهرهای لس آنجلس، لندن، جاکارتا، پکن، شنزن و توکیو و همچنین اعزام تیم های بازاریابی به شهرهای سائوپائولو و دبی تمام تلاش خود را برای ورود به بازار پرظرفیت جهان به کار می گیرند. آنها علاوه بر برگزاری نمایشگاه های اختصاصی در شهرهای مختلف دنیا، در نمایشگاه های معتبر بین المللی که در حوزه محتوا برگزار می شوند – مانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت - نیز شرکت می کنند.
دومین نهاد دولتی که به توسعه نفوذ فرهنگی کره جنوبی در سطح جهان کمک می کند، «آژانس توسعه سرمایه گذاری و تجارت کره جنوبی» است. این آژانس زیرمجموعه وزارت تجارت، صنعت و انرژی است و مسئولیت توسعه تجارت خارجی و جذب سرمایه های خارجی را برعهده دارد. آژانس توسعه سرمایه گذاری و تجارت کره جنوبی یا کوترا، از سال 1962 فعالیت خود را آغاز و با راه اندازی 127 دفتر در 84 کشور دنیا سعی کرد، ضمن شناسایی بازارهای مستعد بسترهای لازم را برای صادرات محصولات کره ای فراهم می کند. نکته جالب این است که کوترا در ولنجک تهران نیز یک دفتر فعال دارد. کره ای ها با توجه به جمعیت بسیار زیاد کشور چین و همچنین نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی دو کشور، 22 دفتر در این کشور دارند. این آژانس با 23 دفتر در اروپا، 21 دفتر در قاره آمریکا، 19 دفتر در ژاپن و آسیای جنوب شرقی، 33 دفتر در آسیای جنوب غربی، خاورمیانه و کشورهای حوزه سی آی اس و 9 دفتر در آفریقا وظیفه تشویق جهانیان به تجارت با کره جنوبی را برعهده دارد. کره ای ها با این شبکه پرنفوذ و گسترده، سعی دارند خود را به قطب اصلی تجارتی شرق آسیا تبدیل کنند.
کوترا همچنین از سال 2003 یک آکادمی مجهز تاسیس کرد که به صاحبان صنایع و تجار کره ای آموزش های تخصصی بازرگانی خارجی ارائه می دهد. در این آکادمی، مهارت های کلیدی برای حضور موثر در بازارهای خارجی و جلب اعتماد مصرف کنندگان دیگر کشورهای جهان به تولیدکنندگان و صادرکنندگان کره ای آموزش داده می شود. شرکت هایی که قصد دارند برای دفاتر بازرگانی خارجی خود کارمند استخدام کنند، می توانند نیروهای خود را برای آموزش و کارآموزی به آکادمی کوترا ارسال کنند.
این آژانس با هدف جلب اعتماد کشورهای خارجی برای همکاری با شرکت های کره ای، از سال 2010 یک نشان ویژه طراحی کرد و در اختیار شرکت هایی قرار داد که سه استاندارد کیفیت، فناوری بالا و قابل اطمینان بودن را رعایت می کردند. در 9 سال گذشته 430 شرکت کره ای موفق به دریافت این نشان ویژه شده اند. این نشان ویژه به شرکت های خارجی این ضمانت را می دهد که محصولات و خدمات دارای این نشان از سطح بالایی از کیفیت برخوردارند.

حضور کره جنوبی در بازارهای جهانی 2

فعالیت نمایندگی صنعتی ترین استان کره در تهران

مرکز دانش و کسب و کار استان گیونگی کره جنوبی که در مجاورت شهر سئول واقع شده، بزرگترین شهر صنعتی و قطب فن آوری داده ها در جمهوری کره است. استان گیونگی، خانه شرکت های بزرگی همچون سامسونگ، ال جی، هیوندای و کیاموتوز است. به دلیل استقرار 33 درصد از صنایع دانش بنیان کره در این استان، گیونگی به پایتخت کسب و کارهای فن آورانه کره جنوبی تبدیل شده است. مرکز دانش و کسب و کار استان گیونگی به منظور برقراری ارتباطات جهانی بین شرکت های کره ای با دیگر کشورهای جهان، اقدام به بازگشایی دفاتری در کشورهای مختلف از جمله چین، هندوستان، مالزی، ایالت متحده و روسیه کرده تا با ایجاد زنجیره ای از شرکت ها، فضای مشارکت، تقابل و رشد صنایع را فراهم آورد. یکی از این دفاتر نیز در ایران فعالیت می کند. کره ای ها به دلیل منابع انسانی و طبیعی ارزشمندی که در ایران وجود دارد، ظرفیت رشد و توسعه ایران را بالا ارزیابی کرده اند و سعی دارند ارتباط های تجاری میان برندهای دو کشور را افزایش دهند. از این رو دفتر ایران، نقش بسیار مهمی برعهده دارد و به عنوان مرکز خاورمیانه استان گیونگی، فعالیت می کند تا به نمایندگی از 30 هزار شرکت این استان، ارتباط موثری را بین صنایع کره جنوبی و شرکت های خاورمیانه برقرار کند.
دفتر کسب و کار گیونگی در تهران، به عنوان یکی از 12 شرکت زیرمجموعه مرکز کسب و کار و علوم گیونگی در سراسر جهان، با به کارگیری پرسنل مجرب و بهره گیری از سال ها تجربه، پل ارتباطی میان صنایع و شرکت های استان گیونگی و همپایان ایرانی آنها است. هدف این دفتر ایجاد ارتباط بین شرکت های کوچک و متوسط در دو کشور است. جرمی جین که از سال 2012 در ایران مشغول به فعالیت است، مدیریت دفتر کسی و کار گیونگی در تهران را برعهده دارد و مسئولیت هماهنگی حضور شرکتهای ایرانی در نمایشگاه محتوای کره جنوبی در دبی را برعهده داشت.

فرصت ارزشمند تولید محتوای صادرات محور

با مروری بر سیاست ها و عملکردهای کره جنوبی به عنوان یک کشور موفق در عرصه صادرات خارجی می توان به ظرفیت های ارزشمند ارزآوری محصولات فرهنگی و محتوای صادرات محور پی برد. کره جنوبی علیرغم اینکه در زمینه تولید و صادرات محصولات فن آورانه جز سرآمدترین کشورهای جهان است، باز هم مزیت های صادرات محصولات فرهنگی را نادیده نمی گیرد.
با این اوصاف می توان توجه متولیان و نهادهای فرهنگی ایران را به ظرفیت های ارزآوری محتوای صادرات محور جلب کرد. حضور ایران در منطقه خاورمیانه و در قلب کشورهای فارسی زبان و مسلمان نشین، یک بازار ارزشمند فرهنگی پیش روی تولیدکنندگان ایرانی قرار داده است. بدون در نظر گرفتن جمعیت ایران، بیش از 50 میلیون فارسی زبان و بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در دنیا زندگی می کنند که تولیدکنندگان ایرانی می توانند با تولیدات فرهنگی مخاطب پسند و صادرات محور، آنها را مخاطب تولیدهای خود قرار دهند.

حضور کره جنوبی در بازارهای جهانی 3

حضور کره جنوبی در بازارهای جهانی 4

مطالب مشابه